Kółeczka na Kolczuge

Ogłoszenia wszelakiej maści i rodzaju. Jeśli życzysz sobie coś ogłosić wejdź a będzie Ci to dane.

Postprzez Gorax » 11 Lip 2006, 11:59

coz, widac brak wiedzy technicznej :P wlasnosci tlumiace kolczugi do rozkladania sily uderzenia ma sie tak jak piernik do wiatraka :P. Mowiac o tlumieniu nie mam na mysli wrazenia odbieranego przez nosiciela, ale o zdolnosci materialu do pochlaniania energii uderzenia. Kolczuga oczywiscie energii uderzenia nie pochlania, bo jest zrobiona z metalowych, sprezystych sztywnych kolek, ale kazde kolko w pewien sposob oddzialuje na sasiednie. Dzieki tej wlasciwosci przy grubej kolczudze sila rozlozyla by sie na wieksza powierzchnie co spowodowaloby zmniejszenie naprezen przypadajacych na przeszywke, i tyle :P
Z plyta natomiast jest tak, ze blacha potrafi przeniesc znaczne naprezenia tnace pomiedzy sasiadujacymi czasteczkami plyty i dzieki temu sila uderzenia rozchodzi sie na cala powierzchnie styku plyty z przeszywka, wowczas naprezenia przypadajace na przeszywke sa bardzo male. Sama natomiast blacha rowniez nie ma zadnych wlasciwosci tlumiacych :P
Cala filozofia kryje sie w zdolnosci poprzecznego przekazywania energii. Plyta ma ta zdolnosc bardzo duza, natomiast kolczuga znikoma, aczkolwiek niezerowa. Tylko tyle chcialem powiedziec.

Ale podkreslam, ze zgadzam sie calkowicie z tym, iz cienka kolczuga nie tlumi uderzen, ze gruba kolczuga bylaby niepraktyczna i ze plyty sa znacznie lepsze :P
To byly tylko rozwazania teoretyczne!
Awatar użytkownika
Gorax
 
Posty: 20
Dołączenie: 30 Lis 2004, 16:21
Miejscowość: Kraków

Re: Kółeczka na Kolczuge

Postprzez Kafati » 13 Gru 2008, 19:19

Siema ludzie. Nie jestem od was ale mam pytanie:) od niedawna interesuje mnie rycerstwo itp. ale nie mam jeszcze doświadczenia w robieniu kolczug i chciałbym zapytać ile ważyłaby kolczuga 10;1,6 z rekawami na 170cm chlopaka ?
Kafati
 

Re: Kółeczka na Kolczuge

Postprzez Dragon » 13 Gru 2008, 19:38

A jak długie rękawy i dokąd miałaby sięgać kolczuga?
Wszystkie drogi prowadzą przed siebie
Awatar użytkownika
Dragon
Kompani
 
Posty: 455
Dołączenie: 09 Kwi 2008, 16:33
Miejscowość: Koszalin

Re: Kółeczka na Kolczuge

Postprzez Kafati » 13 Gru 2008, 19:53

No do pasa lub pół uda a rękawy do nadgarstków
Kafati
 

Re: Kółeczka na Kolczuge

Postprzez Leandrim » 13 Gru 2008, 20:15

około 14 kg
Quod me nutrit me destruit ...
Awatar użytkownika
Leandrim
 
Posty: 226
Dołączenie: 19 Lis 2004, 13:05

Re: Kółeczka na Kolczuge

Postprzez maras » 13 Gru 2008, 20:26

Dałbym trochę mniej zważywszy ,że to kółka o średnicy 10 mm i do tego cieńki drut 1.6 Szybka robota , wątpię czy 14 kilo z tego wyjdzie. Mam za sobą dwie kolczugi . Przy 185 cm wzrostu, kółka 8mm , drut 2.0 wyszła kolczuga 11kg choc bez rękawów. Przy parametrach kółek jaki podał kolega będzie znacznie szybciej i znacznie lżej...nawet z rękawami.
Ostatnio edytowany przez maras, 13 Gru 2008, 20:30, edytowano w sumie 1 raz
maras
 
Posty: 91
Dołączenie: 27 Lis 2004, 23:05
Miejscowość: Koszalin

Re: Kółeczka na Kolczuge

Postprzez Kafati » 13 Gru 2008, 20:27

Ok dzieki za pomoc :)
Kafati
 

Re: Kółeczka na Kolczuge

Postprzez ChomiC » 22 Sty 2009, 16:58

Na moje oko od 10.5 do max 12 kg ;)
Pamiętaj zawsze święcie... ChomiC zawsze ginie dwa razy... ;)
Awatar użytkownika
ChomiC
Kompani
 
Posty: 771
Dołączenie: 27 Paź 2004, 08:39
Miejscowość: /bin/polibasz

Poprzednia

Powróć do Słup ogłoszeń

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 11 gości