Kodeks Rycerski

Jeśli do Bractwa wstąpić Ci spieszno, a pytanie zadać, tudzież odpowiedź znaleźć Ci nadano, zerknij Waść tutaj, a będzie Ci to dane.

Kodeks Rycerski

Postprzez Goblin » 22 Lis 2004, 16:06

Kodeks Rycerski

O Władzach Rycerstwa Polskiego

O Rycerstwie

Artykuł 1.
Rycerstwo Polskie z zacnych, o uznanym statusie, bractw i kompanii rycerskich się składa.

O Kapitule

Artykuł 2.
Kapitułę Rycerstwa Polskiego, która najwyższą władzą braci rycerskiej jest, stanowią najznakomitsi komesi wybrani po jednym w każdym bractwie i kompanii i z pełnią praw ich słani są na Kapitułę.

Artykuł 3.
Kapituła Generalna raz na dwa roki zwoływana jest dla rady czynienia nad istotą praw swoich, dla obrania z jej grona Wielkiego Hetmana Rycerstwa Polskiego, który przez ów czas braci rycerskiej przewodzi, a także dwunastoosobowego Konwentu spośród najgodniejszej braci oraz Strażnika Złotej Księgi Rycerstwa Polskiego.

Artykuł 4.
Kapituła zwyczajna zwoływana jest przez Konwent wiosenną porą nim w pole ruszać się godzi dla stanowienia praw wspólnych, takoż dla dokonania rycerskich obrachunków.

Artykuł 5.
Gospodarz Kapituły z radością po jednym znamienitym przedstawicielu z każdego bractwa i kompanii zaprasza i gości. Komes delegowany listy uwierzytelniające z bractwa lub kompanii na ręce Hetmana uroczyście składa, godnie z pocztem możliwie się ukazując. A niech nikt się nie waży na Kapitułę lub na posiedzenie Konwentu nieprzystojnie odzianym zjawić.

O Marszałku

Artykuł 6.
Marszałka obiera Kapituła Generalna na wniosek Hetmana. Marszałek na czas Kapituły praw wspólnych oraz wprowadzenia Złotej Księgi, Sztandarów i Proporców bractw i kompanii przestrzega. W czasie Kapituły słowo Marszałka prawem jest. Do pomocy swojej Marszałek po usłyszeniu rady Kapituły dwóch Wicemarszałków dobiera.

O Mieczniku

Artykuł 7.
Miecznika obiera Kapituła Generalna na wniosek Hetmana na okres jednej kadencji Konwentu.

O Hetmanie

Artykuł 8.
Wielki Hetman Rycerstwa Polskiego Konwentowi przewodzi i Rycerstwo Polskie mocą oboru Kapituły reprezentuje. Tytuł Hetmana przysługuje honorowo każdemu z obranych do końca dni jego. W razie vacatu w Konwencie Wielki Hetman Konwent zwołując, miejsce one godnym następcą uzupełnia. Kapitułę Nadzwyczajną zwołuje w potrzebie Wielki Hetman na 30 dni przed jej rozpoczęciem.

O Złotej Księdze i jej Strażniku

Artykuł 9.
Złota Księga Rycerstwa Polskiego, do której Reguła i Kodeks Rycerski wpisane zostaje a takoż Rejestr Rycerstwa Polskiego, oraz prawa przez Kapituły stanowione, złożona zostaje w miejscu godnym i bezpiecznym, wraz z tarczami herbowymi bractw i kompanii w Kapitule będących.

Artykuł 10.
Strażnik Złotej Księgi oborem Kapituły Generalnej ustanowiony jest. Z najwyższą troską o Złotą Księgę dba, w potrzebie podróż jej zapewniając, a takoż o wpisy się troszcząc. Znakiem tego prawo głosu w Konwencie posiada.

O Sprawach

Artykuł 11.
Bractwo nowo przyjęte być może decyzją wspólną Kapituły i zaproszone na Kapitułę następną, przysięgę na Regułę i prawa wspólne składa.

Artykuł 12.
Rycerze błędni sprawy swe na Kapitule poprzez wybrane przez nich bractwo lub członka Konwentu przedstawiają.

Artykuł 13.
Dla poszanowania wzajemnego każde z bractw i kompanii przesyła do miejsca gdzie Złota Księga złożona jest, wzory barw, znaków godła i herbu swego, które mocą Kapituły strzeżone będą i należytej czci doznawać mają.

O Herbach i Stanie Rycerskim

Artykuł 14.
W stanie rycerskim obowiązuje bezwzględny zakaz pojedynku.

Artykuł 15.
Brać rycerska może znaków herbowych, zgodnie z zasadami heraldyki europejskiej uczynionych używać albo z urodzenia posiadanych, albo pasowaniem nadanych. Inni znaki Bractw swoich nosić mogą, chyba że kto tymczasem kogoś innego sztuką przedstawia.

Artykuł 16.
Osobom nawiązującym swym strojem do tradycji zakonów rycerskich dozwala się nosić szaty przynależne płci, z wyłączeniem strojów i oznak wyższych dostojników zakonnych.

Artykuł 17.
Znaki Miecznika i Straży Miecznikowskiej są wzorami zastrzeżonymi wyłącznie dla tych służb.

Artykuł 18.
Pasowań na rycerzy oraz przyjęcia do herbu w przypadku niewiast, dokonują wyłącznie pasowani Członkowie Konwentu oraz Strażnik Złotej Księgi za zgodą Konwentu, zachowując swe prawo dożywotnio.

Artykuł 19.
Przystąpienie do stanu rycerskiego przywilejem jest, co poprzez pasowanie się odbywa. Aktualność, wiarygodność i wagę przywileju stanu rycerskiego potwierdzać należy uroczystym certyfikatem pasowania, który po okazaniu się pieczęcią Wielkiego Hetmana zaopatrzony być może.
<God knows I don't want to be an angel>
Awatar użytkownika
Goblin
Kompani
 
Posty: 145
Dołączenie: 18 Paź 2004, 15:49
Miejscowość: Znikąd

Powróć do Nowicjat

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości