Powiesci historyczne

Historie sławne tudzież inne, mniej znane lecz wszelako poważane. Wejdź i zobacz co działo się w czasach dawnych. A może i Ty podzielisz się swą wiedzą?

Postprzez Gorax » 01 Gru 2004, 10:58

Ja w sumie z fantasy wyroslem, ale jakies fajne powiesci historyczne to zawsze chetnie poczytam. Moglby mi ktos zaproponowac jakies ciekawe lekturki?
Awatar użytkownika
Gorax
 
Posty: 20
Dołączenie: 30 Lis 2004, 16:21
Miejscowość: Kraków

Postprzez Gandalf » 01 Gru 2004, 15:16

Polecam ksiazke Bunsha zatytulowana "Zawisza Czarny" (chyba taki byl tytul. :) ) Jak nietrudno sie domysic ksiazka opowiada o tym slawnym Rycerzu. Ciekawe jest to, ze pisane jest dosc archaicznym jezykiem. A ksiazka jak dobrze pamietam powstala jakos na poczatku XXw.
The Madness is out there!
Awatar użytkownika
Gandalf
Bractwo
 
Posty: 7763
Artykuły: 2
Zdjęcia: 196
Dołączenie: 14 Paź 2004, 18:37
Miejscowość: A kto pyta?

Postprzez Haris » 01 Gru 2004, 16:37

Trzymając się epoki średniowiecznej:
1. "Imię Róży" Umberto Eco - jedna z najwspanialszych książek jakie w życiu czytałem (nie da się przeczytać tylko raz).
2. "Krzyżowcy" Kossak - Sztuckiej trochę stara, ale niesamowicie przenosi w czas I wyprawy krzyżowej
3. "Medicus" - Gordona, nie oderwiesz się od tego tomiszcza do ostatnie kartki. Gwarantowana przygoda z potężną dawką historii.
4. "Narenturm" A. Sapkowski- zastanawiałem się ale niech będzie. Pogranicze historii i fantasy. Doskonale się czyta i może zainteresować czasami wojen husyckich.
"Deus lo vult!"
Awatar użytkownika
Haris
Bractwo
 
Posty: 4397
Artykuły: 6
Zdjęcia: 1
Dołączenie: 30 Paź 2004, 18:55
Miejscowość: skądinąd

Postprzez meren_re » 01 Gru 2004, 17:35

a ja polece siegnac kobietom do romasów.. bo wiem ze gorax za chiny nie dotnie tej ksiazki.. ale są naprawde dobre romanse, których akcja się toczy w czasach średniowiecznych,.. watkiem głównym jest płomienna milosc czesto przedstawiana jako bieg z do ołtarza z pzreszkodami... ale tłem jest cała średniowieczne społeczeństwo, barwne opisy zachowań ludzkch, strojów, zasad panujacyh...
miłość jest prawem.. miłość podług woli...
Awatar użytkownika
meren_re
 
Posty: 15
Dołączenie: 30 Lis 2004, 13:31
Miejscowość: sławno

Postprzez Allemea » 01 Gru 2004, 18:12

No to dla kobitek mam cos co mnie sie bardzo spodobalo: Diana Gabaldon i jej trylogia. Historyczna, troche fantastyczna z watkiem milosci :) Akcja rozgrywa sie w XVIII w. w Szkocji, Anggli, Francji. Jeden tom ma chyba ok 600 stron, ale ja te ksiazki polknelam :)
ImageIn The Land Of Mordor Where The Shadows Lie
Image
Uroboros. Coś się kończy, coś zaczyna...
Awatar użytkownika
Allemea
Przyjaciele
 
Posty: 183
Dołączenie: 15 Paź 2004, 20:52
Miejscowość: Ithilien

Postprzez Loopa » 01 Gru 2004, 18:56

O ja.......................
Przepraszam za krótki post, ale musiał to skomentować :)

Ja polecam knigi, które były w szkole (pewnie nie wszyscy przeczytali Krzyżaków - hehe).
Nowe zdanie...
Awatar użytkownika
Loopa
 
Posty: 155
Dołączenie: 20 Paź 2004, 13:46
Miejscowość: Czwarte Królestwo

Postprzez Goblin » 02 Gru 2004, 01:01

Prace:
Steven Runciman "Dzieje wypraw krzyżowych" - czyta się doskonale, choć nie jest to powieść;
Marion Melville "Dzieje Templariuszy";

Powieści:
Cykl "Królowie Przeklęci", autor Maurice Druon - jedna z lepszych powieści osadzonych w Średniowieczu, jakie znam, wymienię wszystkie tomy po kolei:
1 - "Król z żelaza"
2 - "Zamordowana królowa"
3 - "Trucizna królewska"
4 - "Prawo mężczyzn"
5 - "Wilczyca z Francji"
6 - "Lew i lilie"
7 - "Kiedy król gubi kraj".

Dla entuzjastów powieści przygodowych osadzonych w polskich realiach:
Kazimierz Korkozowicz "Przyłbice i kaptury";
Kazimierz Korkozowicz "Nagie ostrza" - są to dwa tomy jednej powieści. Warto poczytać Bunscha, nie tylko "Zawiszę", facet napisał dużo, nie jestem w stanie teraz wymienić.
Następnym razem podam więcej prac, tylko poszperam.
<God knows I don't want to be an angel>
Awatar użytkownika
Goblin
Kompani
 
Posty: 145
Dołączenie: 18 Paź 2004, 15:49
Miejscowość: Znikąd

Postprzez Gandalf » 23 Gru 2004, 01:48

Ostatnio przeczytalem "Zielonego Rycerza i Pan Gawen" Tolkiena. Ja to raczej moge uznac za ksiazke historyczna, z racji tego, ze sam poemat zostal stworzony w czasach sredniowiecz, a Tolkien jedynie przetl;umaczyl to, aby wspolczesni ludzie mogli go zrozumiec. Wiadomo jaka kiedys byla mowa. Jest w tej ksiazce element fantastyki, ale fajnie sa przedstawione realia sredniowiecza i cnoty Rycerza, jakimi powinien sie chwalic kazdy. Polecam do przeczytania. W skrocie poczatek.
Na Wigilie u krola Artura przyjezdza Zielony Rycerz i chce aby ktorys z zacnych Rycerzy walnal go toporem, ale w ten mu odda potem. Podchodzi Gawen, obcina Rycerzowi glowe. Fajne? Nie? A co powiecie na to, ze Zielony Rycerz podnosi glowe z ziemi, wsiada na konia i mowi, ze cios odda Gawenowi za rok, ale ten go musi najpierw znalezc. :D
Znam juz Wasze myslenie. To po co mam go szukac. Rzecz w tym, ze Rycerz vyl honorowy i musial umowy dotrzymac. I tak zaczyna sie podroz Gawena. :D
The Madness is out there!
Awatar użytkownika
Gandalf
Bractwo
 
Posty: 7763
Artykuły: 2
Zdjęcia: 196
Dołączenie: 14 Paź 2004, 18:37
Miejscowość: A kto pyta?

Postprzez Allemea » 25 Gru 2004, 15:37

Gandalf ty masz to na kompie?? Zreszta bez roznicy bo ja chce to w jakiejkolwiek postaci :)
ImageIn The Land Of Mordor Where The Shadows Lie
Image
Uroboros. Coś się kończy, coś zaczyna...
Awatar użytkownika
Allemea
Przyjaciele
 
Posty: 183
Dołączenie: 15 Paź 2004, 20:52
Miejscowość: Ithilien

Postprzez yen » 13 Sty 2005, 10:38

Z książek dla pań mogę dorzucić:

Judith Merkle Riley
"Księga Małgorzaty" (I tom)
"W poszukiwaniu szmaragdowego Lwa" (II tom)

rzecz dzieje się w Anglii w połowie XIV w.

No i polecam książki Terry Pratcheta:
"Trzy wiedźmy"
"Wyprawa czarownic"

Książek Pratcheta o świecie dysku jest więcej, ale ja najbardziej lubię te, gdzie głównymi postaciami są trzy wiedźmy: Niania Ogg, Margrat i Babcia Weatherwax. Może nie jest to powieśc historyczna tylko fantasy, ale czyta się świetnie.
Awatar użytkownika
yen
Przyjaciele
 
Posty: 23
Dołączenie: 10 Sty 2005, 11:07

Postprzez Loopa » 27 Sty 2005, 12:55

Jest jednak odjazdowa kniga
"Rodzina Borgiów"
Jeżeli ktoś chce się dowiedzieć czegoś na temat religii, papiestwa i polityki okresu renesansu (to chyba wtedy było) to jest toświetna książka. Autorem jest gostek co napisał ojca chrzestnego. Książka jest całkowicie historyczna, a badania były prowadzone kilkadziesiąt lat. Książka wydana została po śmierci mistrza w 2002 roku. POLECAM
Nowe zdanie...
Awatar użytkownika
Loopa
 
Posty: 155
Dołączenie: 20 Paź 2004, 13:46
Miejscowość: Czwarte Królestwo

Postprzez Gandalf » 05 Lut 2007, 20:25

Odświeżę temat.
Właśnie czytam "Przyłbice i Kaptury" Kazimierza Korkozowicza. Pewnie niektórzy tytuł kojarzą z serialem telewizyjnym, który powstał na kanwie książki. Akcja zaczyna się w 1409 roku kiedy to Krzyżaki przygotowują się po cichemu do wojny z Polakami. No i cała wielka intryga, akcja szpiegowska itp. Fajnie się to czyta mimo, że długie jest (ponad 500 str.).
Mam na stanie jeszcze jakąś książkę z czasów Wikingów czy Słowian z tymże nie wiem gdzie ona teraz jest, a tytułu też nie pamiętam. ;)
The Madness is out there!
Awatar użytkownika
Gandalf
Bractwo
 
Posty: 7763
Artykuły: 2
Zdjęcia: 196
Dołączenie: 14 Paź 2004, 18:37
Miejscowość: A kto pyta?

Postprzez Sobiesław » 20 Mar 2007, 19:06

"Grunwaldzkie Miecze" - Nawet nawet...
<a href="http://fa.prv.pl" target="_blank">
Sobiesław
 
Posty: 12
Dołączenie: 25 Maj 2006, 11:57
Miejscowość: Z różnych miejsc


Powróć do Dawne Dzieje

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości