Średniowieczne grody!

Historie sławne tudzież inne, mniej znane lecz wszelako poważane. Wejdź i zobacz co działo się w czasach dawnych. A może i Ty podzielisz się swą wiedzą?

Średniowieczne grody!

Postprzez Demogorgon » 17 Gru 2004, 09:36

Chciałbym się dowiedzieć czegoś na temat grodów średniowiecznych - najchętniej drewnianych. Jakie budynki się w nich znajdowały, plany takich grodów, jak były łączone drewniane elementy ze sobą, a także jak wyglądały w środu takie chatki ich wielkość itp. Bede wdzięczny za wszelkie informacje :D
Awatar użytkownika
Demogorgon
Kompani
 
Posty: 328
Dołączenie: 17 Paź 2004, 15:18
Miejscowość: Civitatis Hollandt in Borvssia

Postprzez Haris » 28 Gru 2004, 09:17

Wiesz co Adamie, fajny temat historyczny tyle, że jeżeli faktycznie to cię interesuje to literatury jest strasznie dużo. Weź każdą książkę opisującą rekonstrukcje grodów i siedzib dowolnej kultury Wikingów, Słowian, naszych Piastów, Wiślan itp. Ostatnio nawet ciekawe programy archeologii i rekonstrukcji archeologicznej były na Discowery (czasy późno rzymskie i początki budownictwa w Brytanii).
jeżeli nie chcesz czytać, to od biedy zawsze można się przejechać się do Biskupina lub Zakopanego :) . Co prawda architektura typu zakopiańskiego to koniec XIX i początek XX wieku (działalność Stanisława Witkiewicza - ojciec Witkacego) ale zasady ciesielki wiele się pewnie nie zmieniły (jaskółcze ogony, wpusty, itp.) obowiązują nadal. Polecam też zwiedzenie w Karkonoszach świątyni WANG - drewniany kościół wikingów (z 4 autentycznymi masztami z drakarów) z X w. gdzie podpatrzysz kunszt ciesielski.
Co do rozmieszczenia poszczególnych budynków mieszkalnych, czy gospodarczych, to poszukaj rekonstrukcji z epoki i kultury, która cię interesuje. Tego trochę jest (w końcu z czegoś ci archeolodzy i historycy żyją).
Osobiście trafiłem niedawno na ciekawą wzmiankę dotyczącą okresu X i IX w. gdzie tłumaczono pojawienie się w różnych miejscach Europy w grodach, dużych budynków mieszkalnych. Podobno były to miejsca dla drużyny książęcych (Wilchelm Zdobywca, nasz Mieszko) gdzie mieszkali tylko wojownicy, panował wewnątrz zakaz wprowadzania kobiet, picia i ogólny reżim. Poza wojownicy mogli robić co im się chciało. Model żywcem wzięty z Wikingów - cóż może wszyscy od nich pochodzimy. W końcu palili i gwałcili gdzie popadło.
"Deus lo vult!"
Awatar użytkownika
Haris
Bractwo
 
Posty: 4397
Artykuły: 6
Zdjęcia: 1
Dołączenie: 30 Paź 2004, 18:55
Miejscowość: skądinąd

Postprzez ChomiC » 28 Gru 2004, 12:18

O ile się niemyla, a się niemyla, to Orthanc mówił coś o jakimś gospodarstwie agroturystycznym. Jego właściciel chce na tym terenie postawić gród warowny, poniewasz dlaniego była byto świetna okazja do zbicia kasy to nam by to niezaszkodziło. Niewiem trzeba pogadać z orthancem...

Jeśli chodzi o Grody to nieznam takich miejsc, ale gdy jwchałem na święta do Warszawy przejeżdżaliśmy przez miejscowość Golub-Dobrzyn.
Na górce stoi pewien zamek. niewiem wydaje mi się że to Renesansowy albo XVIII w. Ale jest tak piękny że kazałem się bratu zatrzymać. Oglądałem go z dołu conajmniej 10 min. Jest poprośtu zaczypisty...

A jeśli chodzi o ten temat:
W IX wieku w Europie rozpoczyna się okres szybkiego rozwoju cywilizacyjnego. Gwałtownie wzrasta liczba ludności, królestwa rosną w siłę, wzrasta rola miast. Jedno z najmłodszych i najprężniejszych społeczeństw tego okresu - Normanowie - rozpoczyna serię błyskotliwych podbojów. Na podbitych terenach wprowadzają przejęty od Franków system feudalny, który wkrótce zapanuje już w całej Europie. Jego militarną podstawą jest system warownych twierdz nowego typu - murowanych zamków. Pozwalały one na utrzymywanie władzy na rozległym terenie przy użyciu stosunkowo małych sił. Za przykładem Normanów wkrótce poszła cała Europa. Wkrótce zamki buduje się już na całym kontynencie, a także w zdobywanej właśnie przez krzyżowców Ziemi Świętej (jedną z najpotężniejszych twierdz, które tam powstały był zamek Krak de Chevaliers istniejący do dziś). W samych Niemczech w XIV wieku istniało około 10 tysięcy zamków!

W Polsce część drewniano-ziemnych grodów zastąpiono zamkami już w XIII wieku, jednak prawdziwy rozkwit budownictwa obronnego nastąpił za rządów Kazimierza Wielkiego w XIV w. Nie na darmo napisał o nim Długosz, że "zastał Polskę drewnianą a zostawił murowaną". Władca ten zbudował szereg nowych zamków, które stworzyły system obronny kraju a także otoczył murami kilkadziesiąt miast czyniąc z nich ważne punkty oporu.

a to coś dla maniaków bitew:
Zdobywanie twierdz stało się w średniowieczu jednym z najważniejszych elementów sztuki wojennej. Napastnicy starali się złamać opór obrońców warowni przez odcięcie dostaw żywności, nekające szturmy. Używano różnorodnych machin oblężniczych a także artylerii - początkowo w postaci machin miotających, w XIV wieku rozpowszechniła się artyleria ogniowa. Wraz z jej rozwojem zaczął następować spadek znaczenia fortyfikacji obronnych w ich dotychczasowej formie. Pod koniec XVI wieku zaniechano już budowania zamków. Ich rolę zaczęły przejmować nowe twierdze z bastionowym systemem fortyfikacyjnym, bardziej dostosowanym do wymogów pola walki. Ale to już inna epoka...
Pamiętaj zawsze święcie... ChomiC zawsze ginie dwa razy... ;)
Awatar użytkownika
ChomiC
Kompani
 
Posty: 771
Dołączenie: 27 Paź 2004, 08:39
Miejscowość: /bin/polibasz


Powróć do Dawne Dzieje

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości