Czy wiesz ze.....??

Historie sławne tudzież inne, mniej znane lecz wszelako poważane. Wejdź i zobacz co działo się w czasach dawnych. A może i Ty podzielisz się swą wiedzą?

Postprzez Trawis » 12 Lis 2007, 22:30

Ciekawostki :

Krótkie panowanie
Najkrócej w historii panował książę Filip Portugalski, który został śmiertelnie ranny w tej samej chwili, gdy jego ojca zastrzelono, w Lizbonie w 1908 roku. Praktycznie był on królem przez około 20 minut.

Tragiczna historia
Szef kuchni Ludwika XIV odkrył, że zabrakło mu homarów do przyrządzenia sosu. Tak bał się gniewu króla, że popełnił samobójstwo.

Błogosławiona Kinga
Legenda głosi, że królewna wrzuciła pierścień ślubny do jednej z kopalń soli na Węgrzech. Pierścień ten znaleziono w pierwszej wydobytej pod Krakowem bryle soli.

Dom Królewski
Największa rezydencja pałacowa należy do sułtana Brunei. Wykończona w 1984 roku kosztowała około 300 milionów funtów, ma 1788 pokoi, 257 toalet oraz garaż na ponad 110 samochodów.

Ciekawe, nieprawdaż... :P :P :P

[ Dodano: 12 Lis 2007 22:30 ]
Jak myślicie ??
Jakie państwo w XVI wieku było najbogatszym państwem, spośród innych krajów Europy??

Okazuje się, że była to Hiszpania, a wiecie dlaczego??

W kierunku Tenochtitlan

W 1519 roku Cortes opuścił Santiago z zamiarem zdobycia majątku dzięki podbojowi imperium Azteków. Na kontynent amerykański zabrał ze sobą 600 żołnierzy, 16 koni i kilka dział. Założywszy miasto Vera Cruz, kontynuował swą wędrówkę w kierunku Tenochtitlan. Aztekowie na ich widok wpadli w panikę, na prośbę Montezumy udawali, że Hiszpańczycy //ORT są bogami. Obdarowywali ich złotem, podarunkami. Jednak żołnierz hiszpański podczas nieobecności Cortesa zaatakował jednego z Azteków.

Wybuchła ,,wojna", Hiszpańczycy //ORT musieli się jednak wycofać, lecz w 1521 roku Cortes powrócił i rozpoczął oblężenie Tenochtitlan. Imperium Azteków przestalo istnieć, Hiszpanie zagarnęli ogromne ilości złota do swego kraju.

Niedługo po tym, Francisco Pizarro - hiszpański konkwistador, w
1531 roku wyruszył na czele 180 żołnierzy i 37 koni na podbój państwa Inków. Po uwięzieniu i zamordowaniu władcy inkaskiego Atahualpy w ciągu dwóch lat opanował z garstką żołnierzy niemal cały kraj. Zginął w walkach, które wybuchły między przywódcami konkwistadorów.

W 1533 roku Inkowie napełnili pokój złotem o wartości 170 milionów dolarów :? :? :? w zamian za życie ich władcy - Atahualpy. Hiszpanie mimo to zabili Atahualpę.

Bogaci byli Ci Hiszpanie, co :? :twisted: :help: :?
Awatar użytkownika
Trawis
Kompani
 
Posty: 407
Zdjęcia: 112
Dołączenie: 30 Sie 2006, 20:41
Miejscowość: Szczecinek

Postprzez Buster » 12 Lis 2007, 22:41

Hiszpańczycy


Ja nie jestem dobry z polaka ale to chyba przegięcie jest :P



aaaaa wypłynęły mi oczy :P.

*edytka*

Zadziwiający jest fakt że google tego nie poprawia? Może to jakaś nowa forma, która okazała się poprawną a my już za starzy jesteśmy ;).
JESTEM ULTRASEM!!

Gandalf napisał(a):A jak jest Buster to nie może nie być jaj bo to się wyklucza.
Awatar użytkownika
Buster
 
Posty: 757
Artykuły: 2
Dołączenie: 16 Paź 2004, 12:49
Miejscowość: Z odchłani czasu, zza siedmiu mórz, z odległej galaktyki itp...

Postprzez Trawis » 13 Lis 2007, 16:56

a no rzeczywiście, nawet nie zauważyłem, połowę pisałem sam, a drugą połowę kopiowałem, później poprawie, dzięki za uwagę :P :P :P
Awatar użytkownika
Trawis
Kompani
 
Posty: 407
Zdjęcia: 112
Dołączenie: 30 Sie 2006, 20:41
Miejscowość: Szczecinek

Poprzednia

Powróć do Dawne Dzieje

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości