Pomoc dla waszego ukochanego Buster'ka

Historie sławne tudzież inne, mniej znane lecz wszelako poważane. Wejdź i zobacz co działo się w czasach dawnych. A może i Ty podzielisz się swą wiedzą?

Pomoc dla waszego ukochanego Buster'ka

Postprzez Buster » 16 Lut 2006, 14:07

Słuchajcie bracia i siostry (i chomiki). Jestem właśnie w czasie tworzenia prezentacji multimedialnej na temat wielkich bitew średniowiecza. Byłbym bardzo wdzięczny jeśli doradzili byscie mi jakie eszcze bitwy mam wybrać. Miło by było jakbyście wskazali jakiś obrazek (historyczny) do niej.

Oto bitwy jakie wybrałem:
Hastings 1098 (mam obrazek)
Arsuf 1191
Bannockburn 1314
Płowce 1331
Crecy 1345 (mam obrazek)
Grunwald 1410 (z tym chyba nie będzie problemu)
Azincourt 1415 (mam obrazek)
--------
--------

Potrzebuję 10 bitew czyli prosiłbym o dorazenie jeszcze dwóch. Prosze też żeby nie były to bitwy z tych okresów które sa wyżej bo założyłem sobie że będzie 2 z krucjat, 2 z wojny 100letniej itp.
JESTEM ULTRASEM!!

Gandalf napisał(a):A jak jest Buster to nie może nie być jaj bo to się wyklucza.
Awatar użytkownika
Buster
 
Posty: 757
Artykuły: 2
Dołączenie: 16 Paź 2004, 12:49
Miejscowość: Z odchłani czasu, zza siedmiu mórz, z odległej galaktyki itp...

Postprzez Radek » 16 Lut 2006, 14:20

Możesz dołożyć np. bitwy z Mongołami pod Legnicą i pod Chmielnikiem (1241), albo bitwę pod Hittinem (1187) między wojskami Saladyna a wojskami Królewstwa Jerozolimskiego. Albo wybierz coś z tej listy: http://pl.wikipedia.org/wiki/Kategoria:Bitwy_%C5%9Bredniowiecza
Radek
Kompani
 
Posty: 576
Artykuły: 8
Dołączenie: 22 Paź 2004, 12:37
Miejscowość: Wierzchomino

Postprzez Buster » 16 Lut 2006, 14:33

Liste tę oczywiscie przeglądnołem juz wczesniej ale nie chciałbym wybierać na chybił trafił. Podajcie jakies bitwy które wam sie w szczegulności podobaja które maja w sobie to coś.
JESTEM ULTRASEM!!

Gandalf napisał(a):A jak jest Buster to nie może nie być jaj bo to się wyklucza.
Awatar użytkownika
Buster
 
Posty: 757
Artykuły: 2
Dołączenie: 16 Paź 2004, 12:49
Miejscowość: Z odchłani czasu, zza siedmiu mórz, z odległej galaktyki itp...

Postprzez Radek » 16 Lut 2006, 14:52

No to dopisz te które ci napisałem, wszystkie "coś" w sobie mają - bitwa pod Hittinem była bitwą, która złamała siły państw krzyżowców, niedługo po tej bitwie Jerozolima została zdobyta, a Królewstwo Jerozolimskie zostało zredukowane do paru nadbrzeżnych miast. Z kolei bitwy z Mongołami, mimo że obie przegrane, zniechęciły Mongołów do prób narzucenia swojego panowania w Polsce. W bitwie pod Legnicą oprócz Polaków walczyli też templariusze i joannici, a możliwe że też Krzyżacy.
Radek
Kompani
 
Posty: 576
Artykuły: 8
Dołączenie: 22 Paź 2004, 12:37
Miejscowość: Wierzchomino

Postprzez Haris » 16 Lut 2006, 16:12

Kulikowe Pole - ciekawe zachowanie Jagiełły 8 września 1380r. Bitwa, która zdecydowała, że w ogóle powstała Rosja;
bitwa pod Koronowem - 1411r. po Grunwaldzie, prawdziwie rycerska bitwa;
zdobycie Akki - 1291, bohaterska obrona cytadeli. Wszystkie zakony rycerskie broniły się odważnie do końca i ramię w ramię (co było rzadkością);
zdobycie Konstantynopola w 1453 - bardzo ciekawe, obfitujące w akty skrajnej odwagi i tchórzostwa wydarzenia;
bitwa pod Bouvines (nigdy nie mogę zapamiętać pisowni). 27 lipiec 1214 Ale to była klepanka. Bitwa 3 króli (Filip II, Jan bez Ziemi i Otton IV). Prawdziwie rycerska bitwa, z zachowaniem wszystkich rycerskich obyczajów i zasad. Myślę, że byłaby ciekawą lekturą dla Marszałka - fantastyczna taktyka bitwy prawdziwie rycerskiej.
Doryleum 1097 - pierwsza wyprawa krzyżowa. Odwaga i twardość Normanów, odsiecz przybywająca w ostatnim momencie i Biskup le Puy, przechylający szalę zwycięstwa na końcu ...
"Deus lo vult!"
Awatar użytkownika
Haris
Bractwo
 
Posty: 4397
Artykuły: 6
Zdjęcia: 1
Dołączenie: 30 Paź 2004, 18:55
Miejscowość: skądinąd

Postprzez Buster » 16 Lut 2006, 18:46

Milo że pomagacie.
Harisie mysle że zamienie zdobycie jerozolimy na Akkę dzięki.
Interesuje mnie jeszcze ta Bitwa 3 króli. Jakies inne informacje? Nie moge nic znaleść. Wszystko co pasuje do tego hasła jest o słowianach.
JESTEM ULTRASEM!!

Gandalf napisał(a):A jak jest Buster to nie może nie być jaj bo to się wyklucza.
Awatar użytkownika
Buster
 
Posty: 757
Artykuły: 2
Dołączenie: 16 Paź 2004, 12:49
Miejscowość: Z odchłani czasu, zza siedmiu mórz, z odległej galaktyki itp...

Postprzez Haris » 17 Lut 2006, 10:11

http://pl.wikipedia.org/wiki/Bitwa_pod_Bouvines
http://www.swistak.pl/aukcje/1142537.html - a to książka, którą przeczytałem - niestety nie moja własna
DUBY GEORGES - "BITWA POD BOUVINES"
"Deus lo vult!"
Awatar użytkownika
Haris
Bractwo
 
Posty: 4397
Artykuły: 6
Zdjęcia: 1
Dołączenie: 30 Paź 2004, 18:55
Miejscowość: skądinąd

Postprzez Buster » 18 Lut 2006, 09:37

A posiadasz może Harisie jakies dane o ilosci wojska, stratach i kto dowodził? Nie moge nic znalesc takiego na necie a niestety nie dysponuję funduszami na kupno książki. Oczywiście do obu bitew (Akka i 3króle).[/img]
JESTEM ULTRASEM!!

Gandalf napisał(a):A jak jest Buster to nie może nie być jaj bo to się wyklucza.
Awatar użytkownika
Buster
 
Posty: 757
Artykuły: 2
Dołączenie: 16 Paź 2004, 12:49
Miejscowość: Z odchłani czasu, zza siedmiu mórz, z odległej galaktyki itp...

Postprzez Radek » 19 Lut 2006, 16:38

Ja ci odpowiem szybciej ;)

Bitwa pod Bouvines:
- siły francuskie - 7000 jazdy, 30000 piechoty, dowodzone osobiście przez Filipa II.
- siły "koalicyjne" - 6500 jazdy, 40000 piechoty, dowodzone przez cesarza Ottona IV.

Obie armie były ustawione w podobnym szyku - piechota w środku, jazda na skrzydłach. Bitwa zaczęła się starciem pomiędzy jazdą obu stron, jednak faktycza walka toczyła się pomiędzy oddziałami piechoty. W pierwszej fazie bitwy koalicja zaczęła odnosić sukcesy, dzięki oddziałom piechoty niderlandzkiej, uważanym za najlepszą piechotę tych czasów. Aby uratować swoje wojska od klęski, król Filip na czele swojej straży przybocznej i rezerw ciężkiej jazdy zaatakował piechotę cesarską. Losy bitwy ważyły się przez kilka godzin, kiedy to z kolei cesarz ruszył na odsiecz swojej piechocie na czele kawalerii. Jednak jazda francuska zarówno w centrum jak i na skrzydłach pokonała jazdę angielsko-niemiecką i zaczęła oskrzydlać piechotę cesarską, doprowadzając do zdecydowanego zwycięstwa Francuzów. O stratach niewiele wiadomo, gdyż w źródłach podawane są tylko straty wśród rycerzy (170), natomiast straty wśród piechoty można tylko oszacować na kilkanaście tysięcy.

Oblężenie Akki mogę ci opisać jak do domu wrócę.

[ Dodano: 2006-02-19 16:38 ]
Upadek Akki:
W celu zdobycia Akki i usunięcia pozostałości Królewstwa Jerozolimskiego sułtan Kalawun wystawił ogromną armię, w źródłach z tamtego okresu jej liczebność (zapewne przesadzona) jest podawana na 60000 jazdy i 100000 piechoty. Oprócz tego armia sułtana posiadała kilka potężnych i wiele mniejszych machin oblężniczych, które miały ułatwić zdobycie otoczonego podwójnym pasem murów obronnych miasta. Siły obrońców były w porównaniu z armią muzułmańską skromne - połączone siły 3 zakonów rycerskich, Wenecjan, Pizańczyków i królewskie wynosiły zaledwie 1000 rycerzy i 14000 pieszych. Genueczycy na krótko przed oblężeniem opuścili miasto i nie brali udziału w walkach. Oprócz tego uzbrojono większość zdolnych do noszenia broni mieszkańców miasta (około 10000 osób, ale nie wyszkolonych w walce). Większość kobiet, dzieci i starców jeszcze przed rozpoczęciem oblężenia przetransportowano na Cypr.

Oblężenie zaczęło się 6 kwietnia 1291r. Siły chrześcijańskie zostały przydzielone do obrony poszczególnych fragmentów muru, i tak: centrum zajęły siły królewskie razem z Krzyżakami, na lewo bronili się szpitalnicy a potem templariusze, na prawo wojska miast włoskich i krzyżowcy z Anglii i Francji. przez prawie miesiąc (do 4 maja) oglegający ograniczali się tylko do bombardowania miasta za pomocą wystrzeliwanych z katapult kamieni i garnków z mieszaniną wybuchową oraz do ostrzeliwania z łuków. 4 maja król jerozolimski Henryk wysłał poselstwo do sułtana, jednak sułtan nie chciał zrezygnować ze zdobycia miasta. Jednak zaproponował chrześcijanom, że z szacunku dla króla Henryka, który mimo choroby (był trędowaty) stanał do obrony, pozwoli im spokojnie odpłynąć z całym dobytkiem, jeśli poddadzą miasto bez walki. Jednak negocjacje zostały zerwane, gdyż chrześcijanie mimo prowadzonych negocjacji ostrzeliwali z katapult obóz muzułmański i mało nie trafili w namiot, w którym terozmowy się odbywały. Sułtan po tym wydarzeniu rozkazał swoim oddziałom saperów zrobić podkopy pod murami i przerwać je w ten sposób. W przeciągu dwóch tygodni udało się im zawalić zewnętrzny mur na kilku odcinkach. 18 maja muzulmanie dokonali generalnego szturmu na całej długości murów i mimo desperackiej obrony udało im się wedrzeć do miasta. Na ulicach miasta zaczęły się zaciekłe walki, w których największym męstwem wykazali się rycerze z zakonów (walczący zgodnie ramię w ramię mimo rywalizacji jaka istniała od dawna między zakonami). Widząc, że sytuacji nie da się już uratować, niedobitki wojsk chrześcijańskich schroniły się do cytadeli templariuszy. Jednak po nieudanych negocjacjach sułtan kazał i pod tą fortecą dokonać podkopu, doprowadzając do jej zawalenia się 28 maja.

Straty obu stron nie są znane, ale szacunkowo ocenia się straty chrześcijan (żołnierzy i cywilów) na 12000 zabitych i 25000 sprzedanych w niewolę, straty muzułmańskie szacuje się na 16000 żołnierzy. Wkrótce po upadku Akki upadły wszystkie pozostałe miasta chrześcijańskie w Ziemi Świętej i w Syrii, kończąc okres świętych wojen w tym regionie.

Mam nadzieję, że to ci starczy. ;)
Radek
Kompani
 
Posty: 576
Artykuły: 8
Dołączenie: 22 Paź 2004, 12:37
Miejscowość: Wierzchomino


Powróć do Dawne Dzieje

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość