Ciekawe miejsca Koszalina i okolic

Historie sławne tudzież inne, mniej znane lecz wszelako poważane. Wejdź i zobacz co działo się w czasach dawnych. A może i Ty podzielisz się swą wiedzą?

Ciekawe miejsca Koszalina i okolic

Postprzez asia » 14 Lis 2004, 18:53

My jako Mlodziez chcielibysmy polazic po Koszalinskich zabytkach.
Ten temat zalozylam w celu propozycji od starszych i nie tylko miejsc (zabytkowych oczywiscie) niedaleko ktore moglibysmy odwiedzic. prosze o propozycje...
Awatar użytkownika
asia
 
Posty: 96
Dołączenie: 18 Paź 2004, 13:46
Miejscowość: Koszalinek

Postprzez Gandalf » 14 Lis 2004, 19:03

Na wstepie polecam Katedre. Sam w niej nie bylem, a chce sie tam wybrac, ale jakos zawsze mi sie nie trafia. :) Dziwne co? Pewnie nie kazdy tam byl, a to jedna z najstarszych budowli w naszym miescie.
Dalej mozecie isc do muzeum, no ale to jest platne. Z tego co wiemy to z Pilsudskiego przenosza do skansenu. Ale to tak btw.
Polecam tez stara wieze cisnien kolo Chelmskiej w drodze na Klos stara sianowska. Tam kiedys treningi sie odbywaly nasze. Teraz pewnie wieza jest zamorowana, ale kiedys mozna bylo tam wejsc. Klimat swietny tam jest.
Mozecie pojsc zobaczyc jeszcze mury miejskiem albo to co po nich pozostalo przez wieki i pomyslec, jak kiedys wygladalo miasto, skoro mury sa teraz w centrum prawie. :)
No na razie tyle. Jak cos sobie przypomne to dam znac.
The Madness is out there!
Awatar użytkownika
Gandalf
Bractwo
 
Posty: 7763
Artykuły: 2
Zdjęcia: 196
Dołączenie: 14 Paź 2004, 18:37
Miejscowość: A kto pyta?

Postprzez Allemea » 14 Lis 2004, 23:52

Ja w katedrze bylam wiele razy :)
A jak mowilam na spotkaniu to jest jeszcze Drzewo Czarownic, i resztki murow starego klasztoru (na ktorych stoi sad). No i Domek Kata.
Wiecej w tej chwili nie pamietam.
ImageIn The Land Of Mordor Where The Shadows Lie
Image
Uroboros. Coś się kończy, coś zaczyna...
Awatar użytkownika
Allemea
Przyjaciele
 
Posty: 183
Dołączenie: 15 Paź 2004, 20:52
Miejscowość: Ithilien

Postprzez Goblin » 14 Lis 2004, 23:58

A ja proponuję na początek wybrać się do biblioteki dawnej wojewódzkiej i pogrzebać. Zdaje się, że tam mają sporo różnych źródeł o Koszalinie w przeszłości, trzeba tylko pogadać, żeby udostępnili. W razie problemów myślę, że można by podeprzeć się bractwem, póki jeszcze jest zarejestrowane. Moglibyśmy nawet wysmażyć jakiś papier, gdyby było trzeba.
Łatwiej szukać, kiedy wiadomo, czego szukać; poza tym nawet jeśli dzisiaj już coś nie istnieje, to ma się świadomość, że dawno temu w tym a tym miejscu coś było.
<God knows I don't want to be an angel>
Awatar użytkownika
Goblin
Kompani
 
Posty: 145
Dołączenie: 18 Paź 2004, 15:49
Miejscowość: Znikąd

Postprzez FAZIK » 15 Lis 2004, 09:08

Gandalf napisał(a): mozecie isc do muzeum, no ale to jest platne.


Jeśli mnie pamięć nie myli to w czwartki muzeum jest otwarte dla ogladających i wstęp jest darmowy :D .


Proszę o powiadamianie mnie o wszelkich wyjściach bo z chęcią z Wami pochodzę i może nawet dowiem się jakiś ciekawych rzeczy :).
Life's a game with save and load features disabled.
Awatar użytkownika
FAZIK
Bractwo
 
Posty: 7501
Zdjęcia: 29
Dołączenie: 17 Paź 2004, 15:01
Miejscowość: Koszalin

Postprzez Gandalf » 22 Lis 2004, 12:52

Tu znajduje sie strona muzeum w Koszalinie. Mozna tam przeczytac co wlasnie jest wystawiane z krotkim opisem. Warto zajrzec aby wiedziec co warto zobaczyc.
http://www.muzeum.koszalin.pl/
Muzeum otwarte jest od 10-16 oprocz poniedzialkow. Ale nie ma zadnej wzmianki o darmowych wejsciach w czwartki. Moze w siedzibie muzeum bedzie mozna to sprawdzic.
Ponizej link do strony witrazysty, ktorego dziela znajduja sie w wielu kosciolach i nie tylko. Rowniez w muzeum sa. Na tej stronie jest spis wszystkich ktore wykonal. Sadze ze warto poogladac takie rzeczy, bo jakby nie patrzec w sredniowieczu byly to jedne z ladniejszych rzeczy, ktore byly stworzone.
http://krzysztof-mazurkiewicz.w.interia.pl/index2.html
The Madness is out there!
Awatar użytkownika
Gandalf
Bractwo
 
Posty: 7763
Artykuły: 2
Zdjęcia: 196
Dołączenie: 14 Paź 2004, 18:37
Miejscowość: A kto pyta?

Postprzez maras » 27 Lis 2004, 23:38

Katedra- piękny zabytek,ale mój domek..... Tzn domek kata kryje w sobie to COŚ i każdy kto tam wejdzie musi liczyć się z konsekwencjami tj. ścięcie najpierw rączki, potem może łamanie kołem. Na koniec wziernikowanie, albo nie:gilotyna
maras
 
Posty: 91
Dołączenie: 27 Lis 2004, 23:05
Miejscowość: Koszalin

Postprzez Loopa » 29 Lis 2004, 19:53

Znalazłem ciekawe informacje an temat miast wokół Koszalina, poczytajcie:
http://www.powiat.koszalin.pl/hist.html
Nowe zdanie...
Awatar użytkownika
Loopa
 
Posty: 155
Dołączenie: 20 Paź 2004, 13:46
Miejscowość: Czwarte Królestwo

Postprzez Demogorgon » 18 Gru 2004, 22:33

Od kiedy jestem w Koszalinie bardzo mnie ciagnmie aby zobaczyć kamienny krąg, który znajduje się bodajrze w Grzybowie. W sumie fajnie by bylo pojechac tam na jeden dzien lub na kilka i zrobić sobie jakąś impreze, teraz jest troche za zimno ale zawsze warto dowiedziec sie wczesniej czy znalazlyby sie osoby chetne na taki wypad. wczesniej fajnie by bylo sie dowiedziec czegos wiecej na ich temat!! :)
Awatar użytkownika
Demogorgon
Kompani
 
Posty: 328
Dołączenie: 17 Paź 2004, 15:18
Miejscowość: Civitatis Hollandt in Borvssia

Postprzez JarJar » 18 Gru 2004, 22:56

no właśnie dowiedźcie się dokładnie o jakie grzybowo chodzi -Koło Kołobrzegu też jest Grzybowo :))))) i nie wiem czy to o to chodzi :D
Awatar użytkownika
JarJar
Kompani
 
Posty: 205
Dołączenie: 16 Paź 2004, 13:35
Miejscowość: z tamtąd

Postprzez Gandalf » 18 Gru 2004, 23:08

To sie nazywa Grzybnica, a nie Grzybowo. :D Kolo Mostowa to jest, wiec niedaleko. I jest tam sporo tych kregow. Tez je chcialem zobaczyc, ale chce sie tam wybrac rowerem, bo kregi sa troche od siebie oddalone czasami. No i najlepiej to w lato, chociaz mi to tam zbytniej rozicy nie robi. Zeby tylko czas miec. :?
The Madness is out there!
Awatar użytkownika
Gandalf
Bractwo
 
Posty: 7763
Artykuły: 2
Zdjęcia: 196
Dołączenie: 14 Paź 2004, 18:37
Miejscowość: A kto pyta?

Postprzez Demogorgon » 18 Gru 2004, 23:23

No dobra, ja nie znam doladnie miejscowosci ale slyszalem ze cos takiego jest!Wyprawa rowerem hmmmmmmm..czemu nie w sumie pogoda też jest mao ważna bo i tak sie miaem szykować na spanie w napiocie zimą i to na wysokości ponad 2000 m , w górach.Także pisze sie na taki wyjazd :)
Awatar użytkownika
Demogorgon
Kompani
 
Posty: 328
Dołączenie: 17 Paź 2004, 15:18
Miejscowość: Civitatis Hollandt in Borvssia

Postprzez asia » 19 Gru 2004, 10:02

Ja jak zwykle jestem za (muzeum i Grzybnica) ale fajnie bye bylo zalatwic to latem (zawsze w ciepelku przyjemnie...
nio i wtedy mozna jakas uczta na powietrzu zrobic i wogole...
ROZMOWA Z WAMI TO TYLKO PRETEKST...
LICZY SIE NABICE POSTA... :)
Awatar użytkownika
asia
 
Posty: 96
Dołączenie: 18 Paź 2004, 13:46
Miejscowość: Koszalinek

Postprzez Demogorgon » 27 Sty 2005, 00:28

Mam dla wa taką małą ciekawostkę, a może wszyscy o niej wiedzą. Koło katedry znajduje sie mały kościółek i nad wejściem do tego kościoła jest figurka matki bożej z dzieciątkiem. Nie wiem czy ktoś zauważył ale dzieciątko nie ma główki!
Zapraszamy do odwiedzenia profilu
Stowarzyszenie Wspierania Aktywności Lokalnej "Kuźnia Pruska"

https://www.facebook.com/pages/Stowarzyszenie-Wspierania-Aktywno%C5%9Bci-Lokalnej-Ku%C5%BAnia-Pruska/129688153775953
Awatar użytkownika
Demogorgon
Kompani
 
Posty: 328
Dołączenie: 17 Paź 2004, 15:18
Miejscowość: Civitatis Hollandt in Borvssia

Re: Ciekawe miejsca Koszalina i okolic

Postprzez Gandalf » 27 Paź 2008, 19:56

Co Wy na to, aby w ramach kolejnej kapituły przejść się grupą wzdłuż całej trasy murów miejskich, zarówno tej aktualnej, i tej której już nie ma? Bardziej taka wycieczka krajoznawcza i poglądowa. Moglibyśmy podzielić się wiedzą i sprawdzić znajomość koszalińskiej historii. Np zlokalizować 3 bramy wjazdowe do Koszalinie jakie niegdyś istniały, a które widnieją jedynie na starych zdjęciach.
The Madness is out there!
Awatar użytkownika
Gandalf
Bractwo
 
Posty: 7763
Artykuły: 2
Zdjęcia: 196
Dołączenie: 14 Paź 2004, 18:37
Miejscowość: A kto pyta?

Następna

Powróć do Dawne Dzieje

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości