Srebrne czy biale tlo?

Historie sławne tudzież inne, mniej znane lecz wszelako poważane. Wejdź i zobacz co działo się w czasach dawnych. A może i Ty podzielisz się swą wiedzą?

Postprzez Goblin » 16 Lis 2004, 16:44

Zwiastun napisał(a):BIAŁE TŁO I GRYF CZERWONY (...) TO NASZ HERB NIEZWYCIĘŻONY


Słówko. Jeśli herb, to tło jest srebrne (heraldycznie). Herb bractwa to "w srebrnym polu gryf czerwony wspięty, patrzący w prawo".
Gryf jest uzbrojony błękitno, jeśli chodzi o szczegóły, ale to i tak wynika z pozostałych barw.
<God knows I don't want to be an angel>
Awatar użytkownika
Goblin
Kompani
 
Posty: 145
Dołączenie: 18 Paź 2004, 15:49
Miejscowość: Znikąd

Postprzez asia » 16 Lis 2004, 17:49

Oj tam czepiactwo. Heraldycznie zeczywiscie powinien byc na "srebrny, albo na zlotym" (nasz na srebrnym), ale duzej roznicy to nie sprawia... :)
Awatar użytkownika
asia
 
Posty: 96
Dołączenie: 18 Paź 2004, 13:46
Miejscowość: Koszalinek

Postprzez Zwiastun » 16 Lis 2004, 18:33

Goblin napisał(a):Słówko. Jeśli herb, to tło jest srebrne (heraldycznie). Herb bractwa to "w srebrnym polu gryf czerwony wspięty, patrzący w prawo".
Gryf jest uzbrojony błękitno, jeśli chodzi o szczegóły, ale to i tak wynika z pozostałych barw.

Taaa... wiesz nigdy sie nie przyglądałem i ciekaw byłem kiedy ktoś zwróci mi uwage... zawsze można poprawić, a co do tła to myślałem że jest białe... hmm, oj tam Literówki ;)

Goblin jest zły i niedobry bo mu sie Zwiastuna wierszyk nie podoba :(
Awatar użytkownika
Zwiastun
 
Posty: 153
Dołączenie: 17 Paź 2004, 15:24
Miejscowość: Z nienacka

Postprzez Goblin » 16 Lis 2004, 23:10

asia napisał(a):Oj tam czepiactwo.


Zwiastun napisał(a):co do tła to myślałem że jest białe... hmm, oj tam Literówki ;)


Pfsh... Nie uważam, żeby to było czepiactwo ani literówka... Wydaje mi się, że jeśli ktoś chce należeć do bractwa, powinien przynajmniej orientować się, jakim znakiem się to bractwo posługuje. Przynależność do bractwa to nie tylko machanie drągiem czy chęć brania udziału w pokazach (godna pochwały, lecz niezrozumiała, jeśli się jeszcze do bractwa nie należy i w ogóle bierze się udział w jego poczynaniach od wczoraj. Dla ścisłości: myślę tu o pokazie walki - układzie, nie o pokazie jako takim w ogóle). Bractwo też nie jest zobowiązane podawać wszystko na tacy i trzeba wykazać trochę zaangażowania w szukaniu różnych informacji samodzielnie. W końcu ocena tegoż nie kończy się na obecności na treningach. Nie zamierzam tworzyć offtopa, więc ewentualne komentarze na privie, proszę. W przeciwnym razie będę je wycinał. Jeśli ktoś jest zainteresowany, może utworzyć stosowny temat.

Zły Goblin niedobry niewątpliwie
<God knows I don't want to be an angel>
Awatar użytkownika
Goblin
Kompani
 
Posty: 145
Dołączenie: 18 Paź 2004, 15:49
Miejscowość: Znikąd

Postprzez asia » 17 Lis 2004, 15:07

No ro niech ten gryf zeczywiscie bedzie na srebrnym tle. jak narazie widzialam go tylko na bialym (heraldyke czytalam) wiec mnie troche dziwilo, alt to wy tu rzadzicie...
ROZMOWA Z WAMI TO TYLKO PRETEKST...
LICZY SIE NABICE POSTA... :)
Awatar użytkownika
asia
 
Posty: 96
Dołączenie: 18 Paź 2004, 13:46
Miejscowość: Koszalinek

Postprzez Gandalf » 17 Lis 2004, 15:20

asia napisał(a):No ro niech ten gryf zeczywiscie bedzie na srebrnym tle. jak narazie widzialam go tylko na bialym (heraldyke czytalam) wiec mnie troche dziwilo, alt to wy tu rzadzicie...

Asia, Gryf jest narysowany na bialym tle, ale czyta sie na srebrnym. Tak to sie odczytuje. Nie ma srebrnego tla.
The Madness is out there!
Awatar użytkownika
Gandalf
Bractwo
 
Posty: 7763
Artykuły: 2
Zdjęcia: 196
Dołączenie: 14 Paź 2004, 18:37
Miejscowość: A kto pyta?

Postprzez Goblin » 29 Lis 2004, 08:40

Mmm, poprawka do mojego posta dotyczącego herbu Bractwa... w zasadzie wystarczy powiedzieć: "w polu srebrnym gryf czerwony wspięty", można pominąć, że jest zwrócony w prawo, gdyż prawa strona herbu jest stroną domyślną. Chodzi tu oczywiście o heraldyczną prawą stronę, z punktu widzenia trzymającego tarczę, a nie patrzącego na nią. Nie jest to istotny błąd, ale chodzi o uproszczenie. Gdyby z kolei był zwrócony w lewo, w zasadzie powinno to brzmieć: "... wspięty w lewo" bez określenia typu "patrzący". Tego typu określenie powinno się znaleźć wówczas, gdyby np. oglądał się za siebie - "wstecz patrzący" itp. Gwoli wyjaśnienia "wspięty" oznacza bestię stojącą na tylnich łapach, z przednimi "gotowymi do ataku", bo mamy jeszcze stwory "skaczące", co stanowi różnicę. Przepraszam z dezinformację.
Jeszcze odnośnie srebra, otóż w heraldyce występują dwa metale: srebro i złoto, często graficznie reprezentowane przez kolory biały i żółty, tak dla przykładu polski orzeł jest heraldycznie srebrny. Pozostałe tynktury (barwy heraldyczne) to czerwień, błękit, zieleń i czerń. Dopuszcza się barwy naturalne: karnację ciała, uliścienie itp. i nie podlegają one alternacji, czyli zakazowi nakładania na siebie barw i metali. Przyjęto bowiem zasadę nie nakładania barwy na barwę ani metalu na metal, choć nie zawsze jest to ściśle przestrzegane.
<God knows I don't want to be an angel>
Awatar użytkownika
Goblin
Kompani
 
Posty: 145
Dołączenie: 18 Paź 2004, 15:49
Miejscowość: Znikąd

Postprzez Gandalf » 30 Lis 2004, 01:30

To jest dopiero wyczerpujaca odpowiedz. :)
Nie wiem czy ktos ma jeszcze na stanie program Blazon. Jest to program sluzacy do projektowania herbu. Przydaloby sie tu umiescic linka aby mozna go bylo pobrac. Przynajmniej co niektorzy mogliby sie czegos nauczyc.
The Madness is out there!
Awatar użytkownika
Gandalf
Bractwo
 
Posty: 7763
Artykuły: 2
Zdjęcia: 196
Dołączenie: 14 Paź 2004, 18:37
Miejscowość: A kto pyta?

Postprzez Loopa » 30 Lis 2004, 01:35

Sorki, że się wtrącam, ostatnio biegałem po necie i szukałem herbów (przkładowych) dla młodych. Na jednej stronce (z tego piszesz) popełniono błąd bo napisano, że wspięty w prawo, chociaż nie musieli. Jeżeli nie sprawi ci to kłopotu mógłbyś pomóć w weryfikacji pomysłu młodych (tzn. ich znaku).
Nowe zdanie...
Awatar użytkownika
Loopa
 
Posty: 155
Dołączenie: 20 Paź 2004, 13:46
Miejscowość: Czwarte Królestwo

Postprzez Goblin » 30 Lis 2004, 01:54

Jak już napisałem, nie jest to duży błąd, zresztą też o tym wcześniej nie wiedziałem. Przy okazji, co to był za stwór, o którym mówisz? Być może autorzy korzystali z jednego tylko źródła, a to nie wyczerpuje tematu; zawsze lepiej podeprzeć się kilkoma. Jeżeli kogoś interesuje szczegółowy spis możliwych postaw heraldycznych stworzeń, niech zajrzy na http://dragon_azure.tripod.com/UoA/AnimalBlazonry.html - strona w języku angielskim. Aha, raczej nie ufam postawom z tej stronki określanym jako "this is an SCA-invented posture", trąci mi to jakimiś nowoczesnymi wymysłami (choć bywają ciekawe). Sorry, ale na razie brak mi polskich odpowiedników wielu określeń heraldycznych.
Blazon jest ciekawym programem, ale jest dość prymitywny i nie wyczerpuje możliwych wariantów. Może istnieje nowsza wersja, bardziej użyteczna? Nie znalazłem jak dotąd.
Nie zamierzam się wtrącać do pomysłów Młodych, jak coś wymyślą, to się to zweryfikuje pod kątem zgodności z prawidłami (bardzo starymi widłami) i to wszystko.
<God knows I don't want to be an angel>
Awatar użytkownika
Goblin
Kompani
 
Posty: 145
Dołączenie: 18 Paź 2004, 15:49
Miejscowość: Znikąd


Powróć do Dawne Dzieje

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] oraz 3 gości