Nowa Pukawka.

Dział przeznaczony na rozmowy o wszystkim co strzela. Również treningi.

Nowa Pukawka.

Postprzez Minio » 13 Lut 2012, 21:25

Jako że mówiliście, tako i czynię.
Chciał bym prosić bractwo o za sponsorowanie nowego nabytku dla bractwa którego bym był opiekunem i użytkownikiem zarazem. Jako że nie śmierdzę groszem prosił bym o datek w wysokości ok.320zł na wykonanie piszczeli wg repliki podanej przez Hako. Cena ta obejmuje wykonanie lufy i drzewca. Podałem około, gdyż nie wiem ile wyniesie wykonanie drzewca. Lufa z wysyłką to koszt max 210zł.
http://www.freha.pl/index.php?act=attac ... t&id=16478

Jest to zapytanie.
Jeżeli producent lufy zrezygnuje bądź będzie brak kontaktu, popytam pana Michała czy nie miał by jakowejś na zbyciu. Co to za artyleria z 1 hakownicą ?? :twisted:
Może byśmy coś wysadzili ? Owszem owszem w każdej chwili...
Awatar użytkownika
Minio
Kompani
 
Posty: 1105
Zdjęcia: 7
Dołączenie: 22 Sie 2007, 14:36

Re: Nowa Pukawka.

Postprzez FAZIK » 14 Lut 2012, 11:16

Ja nic nie chcę mówić, ale Nam koszt zrobienia piszczela wraz ze stalą wychodził na poziomie 50zł ... A piszczel jest obły. Tu mamy same równe krawędzie, czyli łatwiej.
Cena 210zł jest wyssana z palca ...

Jak masz wzór (a masz ;) ) to My (Radek i ja) mamy jeszcze chyba z 10 wałków z NC6 z których można takie lufy wykonać. Trzeba tylko znaleźć kogoś kto to "wytoczy". W Koszalinie już będzie ciężko, ale jak poszukasz to znajdziesz i będzie min 2 w cenie 1 :>. No i wtedy będziemy mieli niezły zapas lufek, bo przecież można zlecić więcej na raz :D.
Life's a game with save and load features disabled.
Awatar użytkownika
FAZIK
Bractwo
 
Posty: 7501
Zdjęcia: 29
Dołączenie: 17 Paź 2004, 15:01
Miejscowość: Koszalin

Re: Nowa Pukawka.

Postprzez Radek » 14 Lut 2012, 17:09

Wałki NC6 (fi 40mm) są, co prawda nie 10, bo parę się "wytraciło" na próbach toczenia, ale kilka jest (chyba 7 czy 6), musiałbym sprawdzić dokładnie ile. Kosztowo to one wychodziły chyba po 25~30zł/sztukę jeśli dobrze pamiętam.

Moim głosem doradczym - jest to dobry pomysł na wydatek, ale słaba efektywność wykorzystania funduszy. Ja ciągle mam swój wzór piszczela (rysunek techniczny, bazowany na piszczelu husyckim), z którego są robione nasze piszczałki, są wałki, pozostaje wytoczyć. Nas toczenie kosztowało 30zł/szt. W tej wersji koszt całkowity byłby dużo mniejszy. Drzewce w naszym przypadku to był lekko ostrugany kij od szczotki za parę złotych + nit do zamocowania, więc koszt całkowity wychodził jakoś 65~70zł/szt. Więc można za te same 320zł wzbogacić bractwowe zasoby artyleryjskie o nawet 5 sztuk. Nawet licząc droższe toczenie (Andrzej mówił coś, że ma znajomego który może wytoczyć za 50zł/lufkę) to wychodzi co najmniej 4 sztuki.

A przecież, Minio, na WOŚPie mówiłeś coś o tym że masz dostęp do tokarki, dobrze pamiętam? Miałeś sprawdzić czy dałbyś radę wytoczyć coś z niehartowanej stali NC6? Jak chcesz to możemy się umówić na któryś dzień na omówienie tematu, ze źródłami, rysunkiem technicznym i jednym wałkiem do testów - napisz mi PW kiedy będziesz "dostępny", my mamy czas prawie codziennie. Moim zdaniem warto spróbować wykorzystać to co mamy zanim się wejdzie w koszty i kupowanie nowych.

Dodam tylko, że 3 sztuki artylerii są w posiadaniu moim i Marty, mamy szczery zamiar częściej się z nimi pokazywać na imprezach i cały czas kręci się gdzieś pomysł "husycki" ;)
Radek
Kompani
 
Posty: 576
Artykuły: 8
Dołączenie: 22 Paź 2004, 12:37
Miejscowość: Wierzchomino

Re: Nowa Pukawka.

Postprzez FAZIK » 15 Lut 2012, 08:59

Jeszcze chyba były Twoje prywatne większe wałki do bombard? :). Może z tego przy okazji da się coś ciekawego wyklepać. Bo fundusze mamy.
Life's a game with save and load features disabled.
Awatar użytkownika
FAZIK
Bractwo
 
Posty: 7501
Zdjęcia: 29
Dołączenie: 17 Paź 2004, 15:01
Miejscowość: Koszalin

Re: Nowa Pukawka.

Postprzez Radek » 15 Lut 2012, 09:44

Nie, większy wałek (jeden jedyny) od paru lat czeka w postaci już wytoczonej lufy do bombardy. Muszę w sumie wybrać się do rodziców do piwnicy i zrobić "remanent". W sumie dobrze że mi o tej lufie przypomniałeś, teraz w końcu mam czas żeby zaprojektować do tego jakieś łoże i wykorzystać też czekające już sporo czasu koła. ;)
Radek
Kompani
 
Posty: 576
Artykuły: 8
Dołączenie: 22 Paź 2004, 12:37
Miejscowość: Wierzchomino

Re: Nowa Pukawka.

Postprzez FAZIK » 15 Lut 2012, 11:29

Emil działaj.
Może by zrobić mini organki? :)
By się woziło 1 sztukę a huku masa :D.
Life's a game with save and load features disabled.
Awatar użytkownika
FAZIK
Bractwo
 
Posty: 7501
Zdjęcia: 29
Dołączenie: 17 Paź 2004, 15:01
Miejscowość: Koszalin

Re: Nowa Pukawka.

Postprzez Minio » 15 Lut 2012, 14:01

Rozumiem że mam zielone światło do inwestycji?
Spróbuję się skontaktować z kimś kto by mi to wytoczył. Co do mojej tokareczki to raczej nic z niej nie będzie, gdyż najpierw trza by było przeprowadzić jej wstępną konserwację, ponieważ stoi nie ruszana od 15 lat, raz udało mi się ją uruchomić. Mniejsza o nią. Ile byście chcieli za 1szt wałeczka, oraz jaka jest jego waga.
Może byśmy coś wysadzili ? Owszem owszem w każdej chwili...
Awatar użytkownika
Minio
Kompani
 
Posty: 1105
Zdjęcia: 7
Dołączenie: 22 Sie 2007, 14:36

Re: Nowa Pukawka.

Postprzez FAZIK » 15 Lut 2012, 16:56

Najpierw znajdź kogoś kto to zrobi. (To nic nie kosztuje prócz czasu).
Napisz za ile za sztukę/ile za wszystkie (powiedzmy 7).

Wtedy dopiero można zacząć działać.

Bo My z Radkiem już żeśmy ze 2 pary butów schodzili i straciliśmy ze 2 wałki tylko przy próbach znalezienia kogoś kto się podejmie. Jak już zrobili to 1 sztukę bo stal za twarda, albo chcieli jakieś kosmiczne pieniądze za resztę. Dlatego jeszcze leżą jako wałki a nie lufki.
Life's a game with save and load features disabled.
Awatar użytkownika
FAZIK
Bractwo
 
Posty: 7501
Zdjęcia: 29
Dołączenie: 17 Paź 2004, 15:01
Miejscowość: Koszalin

Re: Nowa Pukawka.

Postprzez Radek » 16 Lut 2012, 10:57

Policzyłem koszt - wg faktury wychodzi 23zł za sztukę i po tyle je odstąpimy, nie będziemy raczej na tym zarabiać, chociaż teraz pewnie stal jest droższa. Wałki ważą trochę ponad 3kg każdy (z faktury wychodzi mi 3,16kg).
(offtop - tak, Gandalfie, tej samej faktury co mi ją prawie 6 lat temu przepisywałeś w PW, jest to chyba jedno z najstarszych ciągle nie skasowanych PW na forum i ciągle przydatne ;) )

Organki też można by było zrobić. A właściwie to ribodeken, bo typowych organek nie zrobimy, organki strzelają "akordem", czyli wszystkie lufy na raz, ale 6-ciolufowy ribodeken, z każdą lufą odpalaną osobno jak najbardziej damy radę. W sumie nawet fajniejsze by to było niż lufy osobno bo trzeba tylko jednej osoby do obsługi i odpalania a efekt daje taki jak cały oddział. :) Musiałbym trochę zmienić projekt lufy ale to nie problem, można nawet koła użyć do tego zamiast do bombardy... Przy takiej zabawce też bym chętnie popracował przy produkcji.

Chociaż - kilka osób strzelających z piszczeli, stojących w równym szeregu, też ma swój urok. Zresztą jak udałoby się załatwić toczenie w rozsądnej cenie, to można przecież trochę stali dokupić, i zrobić zarówno ze 2~3 piszczele jak i ribodeken. Nawet oddział Centrostalu w Koszalinie otwarli, nie trzeba już jechać po to do Szczecinka tak jak ja jeździłem.

Minio, do szukania tokarza który to wytoczy potrzebujesz rysunku technicznego, nie ma co iść bez tego bo wszyscy powiedzą że najpierw muszą wiedzieć co mają wytoczyć zanim wycenią robotę. Jeśli chcesz mój gotowy rysunek techniczny, to tak jak pisałem - PW i dogadamy się kiedy i gdzie - przy okazji możesz przejrzeć źródła, które mam i pożyczę ci książkę którą chciałeś.
Ostatnio edytowany przez Radek, 16 Lut 2012, 11:12, edytowano w sumie 1 raz
Radek
Kompani
 
Posty: 576
Artykuły: 8
Dołączenie: 22 Paź 2004, 12:37
Miejscowość: Wierzchomino

Re: Nowa Pukawka.

Postprzez FAZIK » 16 Lut 2012, 10:59

Radek sprawdź ile masz tych wałków. Bo ja bym z chęcią swoje przerobił, a nie sprzedawał, jeżeli będzie taka okazja :>.
Life's a game with save and load features disabled.
Awatar użytkownika
FAZIK
Bractwo
 
Posty: 7501
Zdjęcia: 29
Dołączenie: 17 Paź 2004, 15:01
Miejscowość: Koszalin

Re: Nowa Pukawka.

Postprzez Radek » 23 Lut 2012, 19:55

Temat rozeznany, ale wcale wesoło nie wygląda. Niestety toczenie które może załatwić Minio to 40zł/godzinę, czyli szacunkowo wychodzi ponad 100zł/lufę. Andrzej też się wycofał z tego co wtedy mówił i jeszcze wyższą cenę zawołał.

Ogólnie koszt 6-ciolufowego ribodekena przy takim koszcie toczenia wychodzi bardzo duży, około 1100zł.
Rozpisując koszt na składniki:
- wałki: 150zł
- toczenie: >600zł
- drewno: 80~100zł
- koła: 160zł
- obejmy, nity, ośka, bejca, impregnacja i inne jeszcze nie przewidziane koszty: ~100zł

Ponad połowa kosztu to toczenie... :o
Mniejsza ilość luf nie za bardzo ma sens. Wychodzi na to, że trzeba szukać innych (tańszych) opcji toczenia, albo wstrzymać się z ribodekenem.

A co do zwiększania ilości ręcznej broni palnej w bractwie - mam do sprzedania hakownicę, bo i tak jej nie używam. Ktoś chętny?
Radek
Kompani
 
Posty: 576
Artykuły: 8
Dołączenie: 22 Paź 2004, 12:37
Miejscowość: Wierzchomino

Re: Nowa Pukawka.

Postprzez Cziken » 23 Lut 2012, 20:30

A za ile i jaki kaliber ??
Projekt Volk!
Awatar użytkownika
Cziken
Bractwo
 
Posty: 519
Dołączenie: 18 Sty 2010, 18:10
Miejscowość: Koszalin

Re: Nowa Pukawka.

Postprzez Radek » 23 Lut 2012, 20:52

Hakownica identyczna jak ta bractwowa (od Faziego) - ta sama seria. Kaliber 12mm. Co do kwoty, to myślę że starczy 150zł, bo nigdy nie został do niej dorobiony hak ani nity.

Ale sorry Dominik, mam wątpliwości czy sprzedawać taką zabawkę osobie niepełnoletniej...
Radek
Kompani
 
Posty: 576
Artykuły: 8
Dołączenie: 22 Paź 2004, 12:37
Miejscowość: Wierzchomino

Re: Nowa Pukawka.

Postprzez Minio » 24 Lut 2012, 00:19

Te haczkę klepie ja już ci mówiłem wcześniej. Zrobię z niej to co zrobiłem z poprzednią. Mam dostęp do kuźni i materiału winc hak będzie jak talala, niemal że identyko jak jej siostrzyczka, jeżeli rzecz jasna dostanę na nią dofinansowanie bractwa, gdyż budżetu własnego niemalże nie posiadam obecnie. Mój wkład w nią to będzie zrobienie nitów i haka kutego we własnym zakresie własnymi siłami. Żadnych większych praw do jej użytkowania roszczyć sobie nie będę, to samo się tyczy jej siostry obecnie przeze mnie będącej w posiadaniu.
Może byśmy coś wysadzili ? Owszem owszem w każdej chwili...
Awatar użytkownika
Minio
Kompani
 
Posty: 1105
Zdjęcia: 7
Dołączenie: 22 Sie 2007, 14:36

Re: Nowa Pukawka.

Postprzez FAZIK » 24 Lut 2012, 15:35

Moja była o co najmniej 50% tańsza :P.
Life's a game with save and load features disabled.
Awatar użytkownika
FAZIK
Bractwo
 
Posty: 7501
Zdjęcia: 29
Dołączenie: 17 Paź 2004, 15:01
Miejscowość: Koszalin

Następna

Powróć do Łucznictwo, artyleria

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości