Sprzęt do łuku

Dział przeznaczony na rozmowy o wszystkim co strzela. Również treningi.

Re: Sprzęt do łuku

Postprzez Monika F » 10 Wrz 2012, 19:50

Dokładnie tak jak napisali koledzy wcześniej. Nie kupuj tam strzał !!! :twisted:
Monika F
Kompani
 
Posty: 257
Dołączenie: 28 Lut 2011, 19:33

Re: Sprzęt do łuku

Postprzez Ryś » 10 Lis 2012, 00:02

Witam. Ostatni szukałam sobie strzał i natrafiłam na dwie oferty, a że się kompletnie na tym nie znam pomożecie mi wybrać które? Czy odczekać aż będą ciekawsze propozycje. :D

http://allegro.pl/strzaly-swierkowe-9mm ... 67128.html
http://allegro.pl/strzaly-sosnowe-9mm-p ... 50816.html
Mniej lub bardziej przydatne zdjęcia: https://drive.google.com/drive/folders/ ... sp=sharing
Awatar użytkownika
Ryś
 
Posty: 309
Zdjęcia: 0
Dołączenie: 05 Sie 2012, 19:46
Miejscowość: Koszalin

Re: Sprzęt do łuku

Postprzez Franek » 10 Lis 2012, 05:24

Istotne jest,do jakiego łuku,jak mocno naciągasz.Wydaje mi się,że dla ciebie 9mm będą za ciężkie,ale niech się inni wypowiedzą.
Chcesz rozśmieszyć Boga?Opowiedz mu o swoich planach.
Franek
Kompani
 
Posty: 389
Dołączenie: 26 Cze 2012, 16:17

Re: Sprzęt do łuku

Postprzez Ryś » 10 Lis 2012, 12:03

Najprawdopodobniej będę miała Dianę 12, ale jeszcze nie wiem.
Mniej lub bardziej przydatne zdjęcia: https://drive.google.com/drive/folders/ ... sp=sharing
Awatar użytkownika
Ryś
 
Posty: 309
Zdjęcia: 0
Dołączenie: 05 Sie 2012, 19:46
Miejscowość: Koszalin

Re: Sprzęt do łuku

Postprzez FAZIK » 10 Lis 2012, 19:16

Przede wszystkim nigdy nie kupuje się strzał na "sztuki" z Allegro. Strzały dobiera się indywidualnie do naciągu łuku (więc poczekaj na łuk) oraz Twoich możliwości motorycznych (długość naciągu, ale to ma mniejsze znaczenie). Jakiekolwiek strzały sprzedawane bez podania tzw spine czyli ich giętkości nadają się na podpałkę. Po prostu ludzie zarabiają na niewiedzy kupujących. Jeśli ja bym miał zrobić takie strzały to koszt = 80gr promień, 1,7złX3 pierze, 1zł grot, 50gr klej i lakier, 20gr nić. 7,6zł kosztów przy cenach detalicznych zakupu. 100% przebitki. On jest hurtownikiem więc ma koszty na poziomie 5zł/sztuka. I tyle dokładnie są warte te "strzały".

Oszczędzając na strzałach wydamy na nie znacznie więcej pieniędzy. Uwierz mi bo ja utopiłem najwięcej pieniędzy w łucznictwie z całego KKR. Pewnie więcej niż pozostałe 3 osoby z kolei razem wzięte :P.

Kolejna złota zasada. Zawsze kupujemy minimum tuzin (12) strzał drewnianych. Ja proponuję zawsze 20 sztuk. Gwarantuje Nam to zachowanie pewnej ciągłości podczas tracenia strzał. Jeśli kupisz 8 i złamiesz 2 to nie masz już z czego strzelać na turniejach a nie dokupisz już takich samych strzał tylko zawsze inne. No i koszty przesyłek ...

Wracając do tematu.
Strzały 9mm są ok do miękkiego łuku pod warunkiem że są cedrowe. Sosna będzie zbyt ciężka, chyba że kupisz z grotami 70grain i 4 calowymi lotkami. 9mm ma tą zaletę iż jest bardziej wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne, które będą Ci towarzyszyć we wstępnej fazie nauki strzelania z łuku.
Tyle że takimi strzałami jakie Ty zaproponowałaś nic nie osiągniesz podczas turniejów a tylko będziesz się denerwowała na treningach że każda leci inaczej (bo mają różną giętkość i wagę).

Moje rozwiązania:
1)Najtańszą metodą jest zakup aluminiowych strzał treningowych. Wydatek ok 19zł/sztuka. Są praktycznie niezniszczalne a gumowe lotki wystarczą na 2 sezony nauki strzelania. Potem można wymienić na pierze i strzelać dalej.
Dzięki temu że nie łamiemy strzał, oszczędzamy pieniądze i po tych 2 sezonach możemy kupić sobie 8mm strzały cedrowe z prawdziwego zdarzenia.
2) Można również kupić od ręki cedr i mieć nadzieję że się nie połamie ;). Najlepiej dla ciebie 9mm o wybranym spine i dobranych grotach i lotkach.
Aktualnie najlepiej strzały kupować tu: http://www.strzaly.pl.tl/standardy.htm rodzaju turniejowa 08 z wybraną wklejką rogową z dostępnych tam modeli. Cena to 23zł/sztuka.
3) kupić półprodukty i samemu zrobić sobie strzały. Cena to ok 15zł/strzałę. Z tym że wliczając koszt promienia za 8zł. Zmierzonego zarówno co do giętkości jak i do jego wagi. Nie da się mieć już lepszych strzał. Za takie strzały ludzie liczą sobie i po 40zł/sztuka. Tyle że aby zaoszczędzić trzeba je złożyć do kupy samemu, albo znaleźć kogoś kto zrobi to za Ciebie ;).
Life's a game with save and load features disabled.
Awatar użytkownika
FAZIK
Bractwo
 
Posty: 7501
Zdjęcia: 29
Dołączenie: 17 Paź 2004, 15:01
Miejscowość: Koszalin

Re: Sprzęt do łuku

Postprzez Ryś » 11 Lis 2012, 13:49

To chwilowo się poczeka aż przyjdzie łuk ;) W ostateczności zrobi się samemu strzały, tylko że nie wiem za bardzo jak je trzeba robić, i jakie materiały kupić :( Albo z tej strony co Fazik wysłał zamówić.
Mniej lub bardziej przydatne zdjęcia: https://drive.google.com/drive/folders/ ... sp=sharing
Awatar użytkownika
Ryś
 
Posty: 309
Zdjęcia: 0
Dołączenie: 05 Sie 2012, 19:46
Miejscowość: Koszalin

Re: Sprzęt do łuku

Postprzez Bognaa » 03 Gru 2012, 21:57

A takie aluminiowe strzały treningowe to mogą być obojętnie jakiej długości? Bo ja widziałam ze 2 rodzaje długości i jeszcze dodatkowo jakieś numerki przy nich były.
Może ktoś mógłby polecić mi konkretne strzały do łuku Diana 13 dla początkującej?
Po przeczytaniu wszystkich informacji Fazika boję się sama zdecydować ;(
Bognaa
Bractwo
 
Posty: 588
Zdjęcia: 0
Dołączenie: 09 Paź 2012, 17:41
Miejscowość: Koszalin

Re: Sprzęt do łuku

Postprzez FAZIK » 03 Gru 2012, 23:54

Strzały aluminiowe są docinane w sklepie na dowolną, podaną przez Ciebie długość. Ja preferuję jak najdłuższe (czyli pełne 32 cale), ale to tylko ze względu na moją metodę celowania. Teoria jest taka że mierzy się Twój zasięg ramion przy naciągnięciu łuku i do tej wartości dodaje grubość majdanu (1-2cale) i mamy długość potrzebnej Ci strzały. Jak widać u mnie jest bardzo źle bo mam naciąg 24,5cala czyli strzała ok 26. Mam 32 :P.

Teoria:
Twój łuk będzie miał ok 29 funtów naciągu (13 kg przeliczone na funty. Na łuku będzie pisało ile ma, dodatkowo zmierzymy to na treningu dla Twojej indywidualnej długości naciągu).
Przy strzałach o długości 27-29cali (zależy od Twoich warunków fizycznych (patrz wyżej), 28+X jest standardem bo na więcej nie można naciągać Diany) potrzebujesz aluminium o oznaczeniu 1716.

Praktyka:
Aktualnie strzelam ze strzał o oznaczeniu 2117 z przeznaczeniem myśliwskim a co za tym idzie do bardzo mocnych łuków bloczkowych. Dokładnie do łuków 61-70#. Tyle że ja ich używam z łukami od 35# do 55#. Dlaczego takich używam? Bo trafiłem tanie i się przyzwyczaiłem. Czy lecą do celu? Lecą. Bo człowiek się bardzo szybko przyzwyczaja i kompensuje ich twardość i dużą wagę.


To nie jest tak że jak się dobierze "złą" strzałę to już koniec i nic nie będzie wchodzić w tarczę. Będzie. Bo strzelamy na poziomie amatorskim a nie zawodowym i nam to nie przeszkadza aż tak bardzo że będziemy mieli rozrzut o 5cm większy niż z perfekcyjnymi strzałami sportowymi za 120-160zł/sztuka (i nie to nie żart - Easton ACE lub X10). Najważniejsze żeby wszystkie strzały były jak najbardziej zbliżone do siebie. Żeby się nie deprymować że jedna leci w lewo a druga w prawo pomimo że ciągle robimy to samo. Kupne strzały za 12-17zł/sztuka to krzywe kołki o różnych parametrach, którymi nie da się strzelać w sposób powtarzalny. Za to z aluminiowych za te same pieniądze da się z powodzeniem. No i są praktycznie niezniszczalne ;).
Minus taki że trzeba sobie dokupić 2 komplet żeby można było brać udział w turniejach łuczniczych Ruchu Rycerskiego.
Stąd moje propozycje różnych opcji ... To już od was zależy co wybierzecie.

W sumie mam jeszcze 4 opcję.
4) Oszukujemy. Kupujemy takie strzały: http://www.archersden.pl/sklep-produkt/ ... tional.php koniecznie z naturalnymi lotkami (+2zł/sztuka) wymieniamy w nich osadę na drewnianą (+2zł/szt) (gdzieś dawałem link) i strzelamy. Zarówno na treningach jak i na turniejach. Jak się nikt nie połapie i będzie Nam wierzył to mamy bardzo wytrzymałe strzały, wyjątkowo (WYJĄTKOWO) powtarzalne, które wyglądają jak drewno. Oczywiście tej metody nie polecam, ale wspomnieć warto. No i bardziej przyglądać się strzałom przeciwników :>.
Life's a game with save and load features disabled.
Awatar użytkownika
FAZIK
Bractwo
 
Posty: 7501
Zdjęcia: 29
Dołączenie: 17 Paź 2004, 15:01
Miejscowość: Koszalin

Re: Sprzęt do łuku

Postprzez Franek » 04 Gru 2012, 09:18

Fazik,pomijając aspekt etyczny(dla mnie ten pomysł jest nie do przyjęcia),wystarczy,że ktoś raz chwyci twoją strzałę,żeby wyjąć ją z tarczy i poczuje różnicę.I taki łucznik jest spalony w środowisku.Czy nie? :nie:
Chcesz rozśmieszyć Boga?Opowiedz mu o swoich planach.
Franek
Kompani
 
Posty: 389
Dołączenie: 26 Cze 2012, 16:17

Re: Sprzęt do łuku

Postprzez Bognaa » 04 Gru 2012, 18:07

Fazik, wielkie dzięki za informację. Chciałam już kupować strzały, ale jednak poczekam na łuk i najpierw "się pomierzę".
Jak już się nauczę strzelać na tyle, żeby się nie zbłaźnić na jakimś turnieju (mam nadzieję!), to sprawię sobie drewniane strzały, a może nawet prawdziwy drewniany łuk ...
Bognaa
Bractwo
 
Posty: 588
Zdjęcia: 0
Dołączenie: 09 Paź 2012, 17:41
Miejscowość: Koszalin

Re: Sprzęt do łuku

Postprzez Ryś » 16 Gru 2012, 23:08

Chwilowo szukam strzał po jakiejś dobrej cenie, jednocześnie kierując się wskazówkami Fazika. Znalazłam takie http://allegro.pl/strzaly-swierkowe-9mm ... 22740.html 9mm ale świerkowe i nie wiem czy się opłaca. Odrazo Fazik czy jak ja będę kupowała sobie strzały aluminiowe to będzie takie samo ich oznaczenie jak do luków 13 kg jak do 12 kg? czy jakieś inne, a jak tak to jakie.
Mniej lub bardziej przydatne zdjęcia: https://drive.google.com/drive/folders/ ... sp=sharing
Awatar użytkownika
Ryś
 
Posty: 309
Zdjęcia: 0
Dołączenie: 05 Sie 2012, 19:46
Miejscowość: Koszalin

Re: Sprzęt do łuku

Postprzez Franek » 17 Gru 2012, 04:13

Marysia,z tego,co widzę,to te strzały to syf wołający o pomstę do nieba(lotki mają mocowane na taśmę klejącą).Zapomnij o dobrych,tanich,gotowych strzałach kupionych na allegro.
Chcesz rozśmieszyć Boga?Opowiedz mu o swoich planach.
Franek
Kompani
 
Posty: 389
Dołączenie: 26 Cze 2012, 16:17

Re: Sprzęt do łuku

Postprzez FAZIK » 17 Gru 2012, 09:54

Ja tam już siedzę cicho. Po co marnować czas na długie posty?

btw
to szare to nitka.
Life's a game with save and load features disabled.
Awatar użytkownika
FAZIK
Bractwo
 
Posty: 7501
Zdjęcia: 29
Dołączenie: 17 Paź 2004, 15:01
Miejscowość: Koszalin

Poprzednia

Powróć do Łucznictwo, artyleria

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 8 gości