Stroje średniowieczne

Wszelkie rozmowy na temat strojów, poradniki, wykroje, a także rozmowy o sprzęcie bojowym, zbroje itp winny ukazać się tutaj.

Postprzez Vega » 23 Sty 2006, 00:59

pozwole sobie sie nie zgodzic.
suknia jest typowo wierzchnia, wzorowana na sukniach noszonych np w Włoszech w drugiej polowie czternastego wieku. jak mi Mistrz powie jak to wrzuce na poparcie swoich słów miniaturkę datowaną na ok. 1380 rok, przedstawiającą świętą Urszulę z towarzyszkami, noszące niemalże identczne suknie. oczywiscie oprócz rękawów, o czym już bylo pisane :)

Mistrz jest fajny, Mistrz powiedział, oto link do miniaturki http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/zrj ... ivk0r.html

poza tym na stronie http://www.ch.ks.siemowita.webpark.pl/z ... /stroj.htm
mozna również znaleźć garść porad o strojach, i tam gdzieś pod koniec cześci o strojach damskich jest ilustracja przedstawiająca bardzo podobną suknię (ten obrazek z panią w amarantowej sukni i niebieskim kapturku).
Aut bibat, aut abeat!
Cyceron
Awatar użytkownika
Vega
Kompani
 
Posty: 1222
Dołączenie: 16 Mar 2005, 18:59
Miejscowość: z gwiazdozbioru Lutni

Postprzez PodróżniczkaAyhra » 23 Sty 2006, 18:46

BOŻE... to ja już nie mam pojęcia... doradźcie mi.. proszę... bo mam zamiar iść do krawcowej i przedstawić jej projekt... proszę... piszcie...
na prawdę prosze o radę... chodzi o to, że nie chcę wyglądać jak "księżniczka fantasy" tylko ma to być chociaż częściowa rekonstrukcja. a ten przykłąd co podałam jest ze strony:

http://miedzia.ch.pwr.wroc.pl/rycerstwo ... wiecze.htm

więc wydaje mi się, że wygląda... nieźle i nie rozumiem dlaczego wstępny projekt został tak oceniony
...Karate ni sente nashi...- karate nigdy nie atakuje pierwsze
Awatar użytkownika
PodróżniczkaAyhra
 
Posty: 107
Dołączenie: 27 Lut 2005, 15:04
Miejscowość: ciągle w podróży

Postprzez wotawa » 19 Lut 2006, 22:59

Przepraszam, rzadko bywam.
na prawdę prosze o radę... chodzi o to, że nie chcę wyglądać jak "księżniczka fantasy" tylko ma to być chociaż częściowa rekonstrukcja. a ten przykłąd co podałam jest ze strony:
http://miedzia.ch.pwr.wroc.pl/rycerstwo ... wiecze.htm
więc wydaje mi się, że wygląda... nieźle i nie rozumiem dlaczego wstępny projekt został tak oceniony

Problem w tym, że to raczej luźne inspiracje raczej w stylu fantasy (m.in. pasmanteria, sztuuczny materiał, fantazyjne sznurowania). NA samym dole podam dobre, sprawdzone przykłady.

pozwole sobie sie nie zgodzic.
suknia jest typowo wierzchnia, wzorowana na sukniach noszonych np w Włoszech w drugiej polowie czternastego wieku. jak mi Mistrz powie jak to wrzuce na poparcie swoich słów miniaturkę datowaną na ok. 1380 rok, przedstawiającą świętą Urszulę z towarzyszkami, noszące niemalże identczne suknie. oczywiscie oprócz rękawów, o czym już bylo pisane Uśmiech
Mistrz jest fajny, Mistrz powiedział, oto link do miniaturki http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/zrj ... ivk0r.html

Obawiam się, że i miniaturka i pozostałe dowody mają się nieco nijak do projektu. :-). Więc z całym szacunkiem podtrzymuję opinię.
Ewidentnie nie są one identyczne. Proszę:
Image
Ładnie spasowane w talii i górnej części bioder, poszerzenie zaczyna się niżej. Na samym końcu - zasada kształtowania takiej linii. Zajrzyjcie też do MTA.
I wizja:
Image
:-/

Podkreślam, że to tylko moje, prywatne zwrócenie uwagi na problem, nikogo nie zamierzam tu za nic piętnować :-)
Czy znają Państwo Medieval Tailor Assistant? Powinno pomóc, choć też nie jest wolne od uproszczeń.

http://www.ch.ks.siemowita.webpark.pl/zasady/stroj/stroj.htm
Generalnie zdecydowanie dobry poziom. Źródło zdecydowanie polecam. Te rozciecia pionowe w sukniach z II połowy XIVw
Image
To nie są kieszenie :-) To rozcięcia, więc pewne rzeczy zawsze dobrze jest omówić.

Koniecznie zajrzyjcie na:
http://www.personal.utulsa.edu/~marc-carlson/cloth/bockhome.html
Np. późna suknia:
Image

Albo zobaczcie to:
Image

To jest po prostu piękne. Widać logikę budowy sukni, całe piękno pomyślunku włożonego w eksponowanie kobiecej figury w okolicach talii zwłaszcza. Nic tylko brać i korzystać. Współczesne usprawnienia kroju - odradzam, z doświadczenia wiem, że tylko psują. Wełna w naturalnym składzie jest obecnie łatwo dostepna - polecam (ok. 20-30% domieszki to maksimum raczej).
Życzę udanych sukien i zachwycającego efektu :-).
wotawa
 
Posty: 10
Dołączenie: 25 Gru 2005, 08:30
Miejscowość: Łódź

Postprzez Buster » 12 Cze 2006, 21:09

No to ja mam pytanie. Mianowicie o Cotehardie. Szukałem szukałem i znalesc nie mogłem nic konkretnego. Wiem napewno że jest to szata wierzchnia i nie posiada kołnierza. Częste sa równierz krótkie rękawy. Możecie mi cos jeszcze o tym powiedzieć jakies wykroje wskazówki co do szycia itp?
JESTEM ULTRASEM!!

Gandalf napisał(a):A jak jest Buster to nie może nie być jaj bo to się wyklucza.
Awatar użytkownika
Buster
 
Posty: 757
Artykuły: 2
Dołączenie: 16 Paź 2004, 12:49
Miejscowość: Z odchłani czasu, zza siedmiu mórz, z odległej galaktyki itp...

Postprzez ChomiC » 12 Cze 2006, 21:13

Image

O to ci chodzi... A kiedyś czytałem na Freha i nawet wykroje znalazłem :D
Pamiętaj zawsze święcie... ChomiC zawsze ginie dwa razy... ;)
Awatar użytkownika
ChomiC
Kompani
 
Posty: 771
Dołączenie: 27 Paź 2004, 08:39
Miejscowość: /bin/polibasz

Postprzez Buster » 12 Cze 2006, 21:17

Na to patrzyłem ale szczeże mi sie to nie podoba. Nie wiem skad ten kołnierz i ostatnie 4 guziki. A wykrój by sie przydał.
JESTEM ULTRASEM!!

Gandalf napisał(a):A jak jest Buster to nie może nie być jaj bo to się wyklucza.
Awatar użytkownika
Buster
 
Posty: 757
Artykuły: 2
Dołączenie: 16 Paź 2004, 12:49
Miejscowość: Z odchłani czasu, zza siedmiu mórz, z odległej galaktyki itp...

Postprzez Vega » 12 Cze 2006, 21:43

Ostatnio edytowany przez Vega, 12 Cze 2006, 21:49, edytowano w sumie 1 raz
Aut bibat, aut abeat!
Cyceron
Awatar użytkownika
Vega
Kompani
 
Posty: 1222
Dołączenie: 16 Mar 2005, 18:59
Miejscowość: z gwiazdozbioru Lutni

Postprzez Buster » 03 Lip 2006, 13:56

http://img64.imageshack.us/my.php?image=kojoj4wp.gif

Zdecydowałem sie na taki układ kolorów w mojej Cotehardie. Doradzcie mi tylko czy mam robic modny w latach 1377 –1399 kołnierzyk do ucha czy może zrezygnowac z niego całkowicie?
JESTEM ULTRASEM!!

Gandalf napisał(a):A jak jest Buster to nie może nie być jaj bo to się wyklucza.
Awatar użytkownika
Buster
 
Posty: 757
Artykuły: 2
Dołączenie: 16 Paź 2004, 12:49
Miejscowość: Z odchłani czasu, zza siedmiu mórz, z odległej galaktyki itp...

Postprzez Vega » 03 Lip 2006, 18:53

ja bym wolała bez takiego do ucha, bo przy Twojej fryzurze (tylko nie ścinaj!) i z wysokim kołnierzykiem to będziesz wyglądał jakbyś szyi nie miał. Albo krótką stójeczkę, albo całkiem bez raczej :)
Aut bibat, aut abeat!
Cyceron
Awatar użytkownika
Vega
Kompani
 
Posty: 1222
Dołączenie: 16 Mar 2005, 18:59
Miejscowość: z gwiazdozbioru Lutni

Postprzez Minio » 24 Sie 2007, 14:29

Zastanawiam się czy jako ubiór średniowieczny mógłbym chodzić,uczestniczyć w imprezach w habcie do kkr-u. Habit bym skombinował albo uszył sam lub przy pomocy rodziny. W końcu jak Buster powiedział w którymś tam poscie
W średniowieczu ubiór świadczył o człowieku. Na pierwszy żut oka było widać kto jest kim. Kiedy popatrzyło sie na żebraka było widać iż jest to żebrak a nie król. My odtważamy (odtważać - czyli robić cos na wzór tego co było KIEDYŚ) średniowiecze a średniowiecze już było !! !
Habit by idealnie do mnie pasował gdzyż:
1.Nie jestem osobą zamożną.
2.Ćwiczę sztuki walki :)
3.Jako Bs bym się uczył historii i innych potrzebnych rzeczy by stać się jednym z braci ,a jak wiadomo mnisi byli tez uczonymi.

Proszę was o rozpatrzenie mojej propozycji.
Awatar użytkownika
Minio
Kompani
 
Posty: 1105
Zdjęcia: 7
Dołączenie: 22 Sie 2007, 14:36

Postprzez Dwarfik » 24 Sie 2007, 15:17

Jezus Maria!

Przepraszam, że wzywam te imiona na daremno, ale gdy słyszę o habitach i w ogóle inspiracją "mrocznymi mnichami", ktorzy niczym Żółwie Ninja powalają każdego napastnika nie wiem, czy śmiać się czy płakać.
Po pierwsze - co mają sztuki walki do habitu?
Po drugie - co ma Brać Służebna i nauka historii do habitu?

Emilusgajus, w KKR byli już ludzie, którzy chodzili w habitach i nie skończyło się to dobrze. Na pewno wertowałeś już (choć nie wiem, czy dokładnie) nasze forum i znasz podstawowe wymagania co do stroju-> koszula, pas, nogawice, gacie (torebka?) NIE HABIT.
Nasuwa mi się jeszcze takie pytanie, gdy wspominam o tych "habitowcach": co chcesz nosić pod habitem?
Zapewe jeszcze się nad tym nie zastanawiałeś, ale ja już przeczuwam najgorsze - jeansy i glany?
W moim przekonaniu wykonywanie sobie takiego stroju jak habit albo...worek pokutny (komuś może przyjsc do głowy odtwarzanie cesarza Henryka płaszczącego się przed Grzegorzem VII :D) jest niczym innym jak tylko lenistwem. Oczywiście nie posądzam Cię o takie lenistwo, dlatego daję Ci radę - http://www.freha.pl <- poczytaj trochę.

Pozdrawiam,
Dwarfik
"Nie jestem k**** demonem." - Pomurnik :D
Awatar użytkownika
Dwarfik
Kompani
 
Posty: 238
Artykuły: 1
Dołączenie: 05 Lut 2005, 14:53
Miejscowość: Koszalin

Postprzez Vega » 24 Sie 2007, 15:35

nic dodać nic ująć.
zacznij od kompletowania cywilnego stroju spodniego, a na udziwnienia przyjdzie czas póżniej.
a w ogóle najpierw przyjdz, pogadamy, obejrzymy się nawzajem, zapoznasz się z zasadami obowiązującymi BSów, a potem zdecydujesz, czy będziesz inwestował.
nie ma sensu szyć byle jakiego stroju, bo będziesz się przeszywał osiem razy i wydasz wiecej pieniedzy niż na jeden porządny strój...
Aut bibat, aut abeat!
Cyceron
Awatar użytkownika
Vega
Kompani
 
Posty: 1222
Dołączenie: 16 Mar 2005, 18:59
Miejscowość: z gwiazdozbioru Lutni

Postprzez Minio » 24 Sie 2007, 15:59

Pożyjemy zobaczymy. Ok zem się nakręcił na to ale pewnie zanim wpadnę na trening wszystko sie może zmienić.Ja do glaniaży nie należę co najwyżej "benos-ADIDAS ala biedronkas" tzn tanie ale z klasą :) a co do spodni to sie jeszcze okaże ale chyba jestem za skąpy na cywilne ubranko i dla tego habit,gdyż zdolności plastycznych do własnego tworzenia nie mam zbyt dużych i z koszuli własnoręcznie robionej wyszła by mi siatka na motyle albo szmata do mycia okien :lol: .Thx za linka. Ok kolejna seria głupich lub nobowskich pytań (jak kto chce) w moim wykonaniu będzie po 2 września tzn po treningu a mam już na nie tematy :> Jeszcze raz do zobaczenia !! W końcu kto pyta nie błądzi.(chyba..........) :P
Awatar użytkownika
Minio
Kompani
 
Posty: 1105
Zdjęcia: 7
Dołączenie: 22 Sie 2007, 14:36

Postprzez Vega » 24 Sie 2007, 16:20

dlatego doradzam zacząć od cywilnego ubranka.
o habicie zapomnij.
tako rzekę ja, Sukiennik KKR (szumny tytuł, a co!!)
:)
Aut bibat, aut abeat!
Cyceron
Awatar użytkownika
Vega
Kompani
 
Posty: 1222
Dołączenie: 16 Mar 2005, 18:59
Miejscowość: z gwiazdozbioru Lutni

Postprzez Minio » 24 Sie 2007, 16:26

Dzięki ci waćpani wielka sukienniczko !! pardon za błąd
Awatar użytkownika
Minio
Kompani
 
Posty: 1105
Zdjęcia: 7
Dołączenie: 22 Sie 2007, 14:36

PoprzedniaNastępna

Powróć do Stroje, uzbrojenie

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość