Ośrodki średniowieczne w Polsce

Rozmowy na temat innych spraw związanych z odtwórstwem takich jak muzyka, tańce, kuchnia, życie obozowe itp. Z czasem gdy pojawi się więcej tematów w danej dziedzinie zostanie wydzielony osobny dział na forum.

Ośrodki średniowieczne w Polsce

Postprzez Artyha » 29 Maj 2005, 09:34

Temat wydaje mi się bardzo interesujący - można by zająć się tu nie tylko kwestiami czysto historycznymi. Ja z chęcią położyłabym nacisk na sztukę i kulturę rozwijającą się w tychże ośrodkach.
No zobaczymy...

Drogą krótkiego wstępu:
Epoka ta trwała od ok. V-VI wieku do przełomu XV/XVI wieku. Granice czasowe średniowiecza nie są ściśle ustalone, szczególnie w przypadku granicy początkowej. Wynika stąd iż poszczególne państwa, ośrodki, ludy rozwijały się nierównomiernie.
Okres powstawania państwa polskiego nastąpił stosunkowo późno i wiąże się z jednoczeniem się plemion zachodniosłowiańskich i kształtowaniem zrębów państwowości było możliwe dzięki silnym przywódcom i ich dążeniu do przyjęcia wiary chrześcijańskiej.
I właśnie z chwilą przyjęcia chrztu zaczęto wznosić przede wszystkim kościoły co pociągnęło za sobą rozwój kulturalny, rozbudowę miast itp.

Historia sztuki dzieli średniowiecze na:
- okr. przedromański
- okr. romański
- gotyk

W między czasie przeplata się sztuka karolińska i ottońska, które nie pozostały bez znaczenia również w powstającym państwie polskim.

W warunkach polskich wczesne miasta rozwinęły się z podgrodzi produkcyjno-handlowych wczesnofeudalnych grodów.Ogromną rolę w rozwoju wczesnych miast odgrywał również handel.
Jako większe ośrodki handlowe wymienić należy przede wszystkim porty bałtyckie: Szczecin, Wolin, Kołobrzeg, Gdańsk i w IX w. pruskie Truso. W głębi kraju większą rolę handlową odgrywały takie grody, jak Gniezno, Poznań, Kruszwica, Kraków, Wrocław, Opole, Płock, Sandomierz, Czerwień i Przemyśl.
Głównym ośrodkiem religijnym był prawdopodobnie Poznań, gdzie wybudowano pierwszą katedrę i który był siedzibą pierwszej metropolii.


Mam nadzieję, że znajdą się chętni do "wymieniania" informacji :twisted:

Na koniec mam propozycję - wiedząc, że temat jest szalenie obszerny można by go jakoś uporządkować: możemy zająć się ośrodkami kolejno (dowolnie) i omówić interesujące nas kwestie lub po prostu według panujących okresów w sztuce ?
Awatar użytkownika
Artyha
Przyjaciele
 
Posty: 43
Dołączenie: 19 Lut 2005, 16:25
Miejscowość: zależy dla kogo...

Postprzez Haris » 15 Lis 2005, 09:18

"Historia sztuki dzieli średniowiecze na:
- okr. przedromański
- okr. romański
- gotyk "

Podział obowiązujący w sztuce. Moje wrażenia, kiedy znalazłem się na południu Francji i północnych Włoch, były zupełnie inne. Budowle które widziałem wyglądały mi na płomienny gotyk lub nawet renesans a tu datowanie na głęboki styl romański. Podejrzewam silny wpływ stylu starożytnego, którego wszędzie tam było dużo oraz stylu orientalnego (Arabowie).
Stojąc przed kościołem np. w Lucce, widziałem bogato rzeźbione portale i kolumny oraz krużganki. Wielkość niektórych budowli przewyższała znacznie największe budowle polskiego gotyku.
Jedyny wniosek jest taki, że w sztuce nic nie bierze się znikąd. Sztuka to kontynuacja myśli i osiągnięć ludzkich, a podziały na epoki, to tylko sztuczne szkolne ułatwienie.
"Deus lo vult!"
Awatar użytkownika
Haris
Bractwo
 
Posty: 4397
Artykuły: 6
Zdjęcia: 1
Dołączenie: 30 Paź 2004, 18:55
Miejscowość: skądinąd


Powróć do Pozostałe

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości