Biblioteka KKR

Rozmowy na temat innych spraw związanych z odtwórstwem takich jak muzyka, tańce, kuchnia, życie obozowe itp. Z czasem gdy pojawi się więcej tematów w danej dziedzinie zostanie wydzielony osobny dział na forum.

Biblioteka KKR

Postprzez Herion » 31 Sty 2006, 19:53

Witam!

Krótko mówiąc, w tym temacie chodzi o to, aby każdy z Bractwa pochwalił się na forum swoimi książkami, opracowaniami, wszystkim co można przeczytać na temat średniowiecza i nie tylko. Dałoby to możliwość łatwego i szybkiego dotarcia do interesujących pozycji, bez potrzeby ich kupowania, przy odrobinie dobrej woli osoby posiadającej daną książkę szukający czegoś mógłby pożyczyć lub skserować.
Umieszczajcie tu posty o posiadanych przez siebie książkach wraz z ich tytułem, autorem, wydawnictwem, spisem treści i krótkim opisem treści książki.
Możecie też dodawać posty o ciekawych i godnych polecenia książkach, które sami przeczytaliście.

[ Dodano: 31 Sty 2006 19:53 ]
Pierwsza z polecanych przeze mnie książek to:

I. „ Wielki Książę Witold” – autor : Marceli Kosman
Książka i Wiedza, Warszawa 1967 r., stron 280,
z uwagi na rok ceny nie podaję

W skrócie dzieje życia litewskiego księcia Witolda ( w ojczystym języku jego imię brzmiało Vytautas), stryjecznego brata Jagiełły. W książce w ciekawy sposób ukazany konflikt pomiędzy Litwinami a Zakonem Krzyżackim, no i rzecz jasna jak doszło do Bitwy pod Grunwaldem, czyli kto, z kim i dlaczego. Autor przybliża nam również takie sławne postacie historyczne, jak: Ulrych von Jungingen, Władysław Jagiełło, Zawisza Czarny z Garbowa, Eryk - Książę Słupski, Konrad Wallenrod i wiele innych. Całość zilustrowana wieloma interesującymi grafikami. Szczerze zachęcam do tej lektury!

Spis treści:

1. Wśród rodowych waśni …
2. Chrzty i zdrady …
3. Spełnione marzenia …
4. Kraj się zmienia …
5. Nieszczęśni Żmudzini …
6. Na polu chwały …
7. Nowe walki, nowa unia …
8. Dyplomacja i łowy …
9. W książęcej kancelarii …
10. Znowu na wschodzie …
11. Dramat dwóch starców …
12. U kresu …
13. Spadkobiercy …
Co warto przeczytać?
Kalendarzyk najważniejszych wydarzeń …
Postacie z tej książki …
Awatar użytkownika
Herion
 
Posty: 96
Dołączenie: 09 Sty 2006, 16:00
Miejscowość: Koszalin

Postprzez Haris » 31 Sty 2006, 20:47

No, no ambitny temat. Ciekawym cóż zaproponujecie. Najpierw chciałem wpisać wszystkie które mam, ale zrezygnowałem. Nie będę robił skryptów. Kto zainteresowany niech czyta. Ja polecam tylko te, które bardzo mi się podobały.

A oto moje propozycje:

1. Marion Melville „Dzieje templariuszy” – od tej książki wszystko się u mnie zaczęło. Powoli zaczęło wciągać mnie średniowiecze, kosztem zainteresowania I i II wojna światową. W książce jest dużo historii, dokumentów, cytatów. Bardzo obiektywne opracowanie.
2. Wera i Mirosław Hrochowie „W obronie Grobu Chrystusa” – krótkie kompendium krucjat. Ale dobrze i obrazowo napisane. Może za dużo ocen autorów, ale wiedza rzetelna.
3. Runciman „Historia wypraw krzyżowych”. Trzy obszerne cegły. Każdy kto chce na serio zagłębić się w dzieje Królestwa Jerozolimskiego, musi koniecznie tam zajrzeć. To „biblia” krzyżowców. Nie spotkałem autorów którzy choć nie umieścili tej książki w bibliografii.
4. Richard Barber „Rycerze i rycerskość”. Świetna książka o idei rycerskości, jak rycerze „powstali i zniknęli”. Gandalf wie 
5. Andrzej Michałek i jego seria Wypraw Krzyżowych. Ja przeczytałem „Normanów”, kończę „Bizancjum” a zacznę „Husytów”. Tymi książkami można się delektować. Przede wszystkim napisane jest to, co tygryski lubią najlepiej. Wojskowość, bitwy, szyki, broń itd. Na plan dalszy schodzi historia państw, królów, dynastii, itd. Kapitalne ilustracje. Książki napisane rozdziałami i można sobie poskakać po tym co akurat interesuje.
6. Polecam całą serię Bellony, Historyczne Bitwy. Nie spotkałem źle, bądź nudno napisanej. A z naszego okresu to poleciłbym ksiąchy o Grunwaldzie, Wojnie 100 - letniej, Warnę, Obertyn, Kulikowe Pole i … eeee… inne.
7. Z ciekawie napisanych „podręczników” o historii to może Bratkowskiego „Najkrótsza historia Polski”. Dowcip, ciekawostki, bardzo obrazowe pisarstwo.
8. Sagi irlandzkie i islandzkie np. „Saga o Nialu”, "Saga o Egilu". Autentyczne sagi spisane w X, XI w. To jest coś. Gwarantowane zaskoczenie. A przy okazji dowiecie się skąd wziął się "Silmarillion".


Trochę powieści, które dają jednocześnie dużo wiedzy:

9. "Imię Róży" Umberto Eco - jedna z najwspanialszych książek jakie w życiu czytałem (nie da się przeczytać tylko raz).
10. "Krzyżowcy" Kossak – Sztuckiej, trochę stara, ale niesamowicie przenosi w czas I wyprawy krzyżowej
11. "Medicus" - Gordona, nie oderwiecie się od tego tomiszcza do ostatniej kartki. Gwarantowana przygoda z potężną dawką historii.
Ostatnio edytowany przez Haris, 01 Maj 2008, 22:31, edytowano w sumie 1 raz
"Deus lo vult!"
Awatar użytkownika
Haris
Bractwo
 
Posty: 4397
Artykuły: 6
Zdjęcia: 1
Dołączenie: 30 Paź 2004, 18:55
Miejscowość: skądinąd

Postprzez Dwarfik » 31 Sty 2006, 21:01

1. "Historia Polski do 1505" Wyrozumski PWN
2. "Polska Piastów", "Polska Jagiellonów" P. Jasienica (moim zdaniem świetne i zarazem napisane lekkim stylem)
3. "Rzeczpospolita Obojga Narodów" P. Jasienica (to juz inny okres, ale tez ciekawe)
4. "Historia powszechna: średniowiecze" Tadeusz Manteuffel (chyba najlepsza synteza powszechnej historii średniowiecza)
Ostatnio edytowany przez Dwarfik 18 Lip 2006, 12:41, edytowano w sumie 2 razy
"Nie jestem k**** demonem." - Pomurnik :D
Awatar użytkownika
Dwarfik
Kompani
 
Posty: 238
Artykuły: 1
Dołączenie: 05 Lut 2005, 14:53
Miejscowość: Koszalin

Postprzez Radek » 01 Lut 2006, 17:34

No to ja też wpiszę te parę książek o średniowieczu, które posiadam. Będę aktualizować spis w miarę jak będę dokupował nowe pozycje.

1. Jan Szymczak - "Początki broni palnej w Polsce(1383-1533)", 424 strony - Książka pokazująca początki użycia broni palnej w Polsce - typy broni, koszt ich produkcji i obsługi, rozwój technologii związanej z bronią. Moja ulubiona książka o średniowieczu. :D
2. Konstanty Górski - "Historya artyleryi polskiej" - historia polskiej artylerii, od początku w 1383r. do drugiego rozbioru Polski w 1792r.
3. Andrzej Nadolski - "Polska broń. Broń biała", ~300 stron, 235 zdjęć eksponatów muzealnych - historia broni białej w Polsce, od początków państwa polskiego do II Wojny Światowej.
4. Andrzej Nadolski - "Grunwald 1410", 130 stron - opis bitwy pod Grunwaldem.
5. Jean-Francois Noel - "Święte Cesarstwo", 210 stron - historia Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego, lata 962-1806.
6. Jean Gimpel - "Jak budowano w średniowieczu", 168 stron - opracowanie szeroko pojętego budownictwa w średniowieczu - od zmian w architekturze poprzez organizację pracy na średnich zarobkach robotników kończąc.
7. Jerzy Wyrozumski - "Historia Polski do roku 1505", 320 stron.
8. Hetman Wielki Koronny Jan Tarnowski - "Consilium Rationis Bellicae", reprint wydanego w 1558r. dzieła o wojskowości.
9. Jerzy Michałek - "Wyprawy Krzyżowe - Husyci", 320 stron - historia wojen husyckich i wpływ wojskowości husyckiej na wojskowość Europy.
10. Piotr Marczak - "Wojny Husyckie", 130 stron - historia wojen husyckich.
Ostatnio edytowany przez Radek 19 Lip 2006, 09:35, edytowano w sumie 3 razy
Radek
Kompani
 
Posty: 576
Artykuły: 8
Dołączenie: 22 Paź 2004, 12:37
Miejscowość: Wierzchomino

Postprzez Karena » 18 Lip 2006, 08:37

Biblioteka to również czasopisma. W ostatnim numerze "Listu" 7-8/2006 jest artykuł o templariuszach "Dlaczego dziś nie ma templariuszy" i coś specjalnie dla naszego Seneszala "Młot na czarownice" :-) i poradnik ;-) dla kobiet "Jak zostać czarownicą". Poza tym inkwizycja, Graal i in.
Jakby co mogę zrobić ksero.
Image
"Tylko w milczeniu słowo, tylko w ciemności światło, tylko w umieraniu życie: na pustym niebie jasny lot sokoła". U.le Guin
Awatar użytkownika
Karena
Kompani
 
Posty: 275
Artykuły: 3
Dołączenie: 15 Paź 2004, 16:20
Miejscowość: Koszalin

Postprzez Gandalf » 18 Lip 2006, 09:48

1. Bogdan W. Brzustowicz "Turniej rycerski w królestwie polskim", 408 str. - analizowany okres w książce to późne średniowiecze i renesans. W sumie zaczyna się od dwóch ostatnich piastów i pierwszych Jagiellonów, a kończy na pierwszych królach elekcyjnych. Jest jeszcze trochę o Europie.
2. Zbigniew Przyrowski "Popularna encyklopedia staropolska", str 350 - zawiera zbiór ok. 1300 haseł
3. Michel Pastoureau "Średniowieczna gra symboli", 406 str. - jak nazwa wskazuje książka opisuje symbolikę (również znaczenie kolorów) w czasach średniowiecza. Bardzo dobra książka. We Francji autor uznawany jest za jednego z wybitniejszych historyków.
4. Andrzej Nadolski "Broń i strój rycerstwa polskiego w śrendniowieczu" - wersja elektroniczna
5. Andrzej Nadolski "Studia nad uzbrojeniem polskim w X, XI i XII wieku" wydanie z 1954 - wersja elektroniczna
6. Zdzisław Żygulski jun. "Broń w dawnej Polsce na tle uzbrojenia Europy i Bliskiego Wschodu" - wersja elektroniczna jak i drukowana będąca własnością Panka, ale pewnie o niej zapomniał. Obecnie u mnie na stanie. :-)
7. Andrzej Nowakowski "Arms and armour in the medieval teutonic order's state in Prussia" - po angielsku wersja elektroniczna. Po polsku to by się nazywało "Uzbrojenie średniowiecznego zakonu krzyżackiego w Prusach".
8. Henryk Samsonowicz - "Życie miasta średniowiecznego", str 185
9. Wiliam Urban - "Krzyżacy - historia działań militarnych", str. 376
10. "Grunwald 1410 - wybór tekstów źródłowych, Tom 1 - narodziny idei krucjatowej" książka otrzymana od naszych przyjaciół z Chojnic. Zawiera teksty źródłowe, skupia się głównie na krucjatach, str 206.

Szermierka w wersjach elektronicznych:
1. AEMMA "The Art of Longsword Combat Book 1" - bardzo dobra książka opisująca podstawy walki mieczem długim. Bazuje na traktatach średniowiecznych - wersja angielska
2. Traktat Fiore de Liberi "Flos Duellatorum" - transkrypcja po włosku oraz oryginał tłumaczony na angielski
3. John Clements "Medieval Swordmanship" - bardzo dobra książka opisująca podstawy walki mieczem długim oraz miecz i tarcza. Zawiera również opisy mieczy, a także szczegóły takie jak choćby trzymanie miecza, czy tarczy. Bazuje na traktatach średniowiecznych - wersja angielska
4. Traktat Antonio Blado "Trattato Di Scentia d'Arme con vn dia logo di Filofia di Camillo Aggrippa" z 1553r.- po włosku.

Na temat Koszalina:
1. Johann David Wendland "Kronika Wendlanda"pisanej w latach 1737 - 1749 - zawiera transkrypcję oraz częściowe tłumaczenie na język polski kroniki miasta Koszalina. Własność Bractwa (mamy tego 4 sztuki), trzy sztuki ja mam na stanie.
2. Monografia Koszalina "Koszalin z dziejów miasta do 1266", str 286 - jak sama nazwa mówi, poza tym zawiera obszerną bibliografię (ok. 30 str)
3. "Koszalin dawniej" publikacja wydana przez Stowrzyszenie Przyjaciół Koszalina, zawiera 62 fotografie starego Koszalina z polskim i niemiecki opisem.
4. "Koszalin na starych pocztówkach" - zawiera około 250 fotografii, są tam nawet fotografie przedstawiając tzw banknoty zastępcze wyadawane w Koszalinie z lat 1921-1923 z okresu hiperinflacji.
5. Piotr Polechoński "Mój magiczny Koszalin" - książka znanego redaktora GK zawierjąca wiele ciekawych opowieści o starym Koszalinie wraz z obrazkami.
6. "Źródła do historii Koszalina", tom I, II, III - zawiera teksty źródłowe (transkrypcja, tłumaczenie i skan oryginału) dotyczące historii Koszalina. Tom III kończy się na początku XIV w.
The Madness is out there!
Awatar użytkownika
Gandalf
Bractwo
 
Posty: 7763
Artykuły: 2
Zdjęcia: 196
Dołączenie: 14 Paź 2004, 18:37
Miejscowość: A kto pyta?

Postprzez Vega » 18 Lip 2006, 10:35

1. "500 zagadek historycznych" - Janina Bieniarzówna;
2. "Seksualność w średniowiecznej Polsce" :D - Adam Krawiec;
3. "Tysiąc lat ubiorów w Polsce" - Anna Sieradzka - jest kilka rozdziałów o średniowieczu - ciekawe o tyle, że specyfikuje co się nosiło dokładnie w Polsce!! Ale jeszcze dokładnie nie czytałam, bo przyszło jak byłam na Grunwaldzie :)
4. "Obyczaj rycerski w Polsce późnośredniowiecznej (XIV-XV wiek)" - Dariusz Piwowarczyk;
5. "Rycerze i rycerstwo w średniowieczu" - Jean Flori;

mam wrażenie, że mam coś jeszcze, jak przekopię księgozbiór to napiszę :)
Aut bibat, aut abeat!
Cyceron
Awatar użytkownika
Vega
Kompani
 
Posty: 1222
Dołączenie: 16 Mar 2005, 18:59
Miejscowość: z gwiazdozbioru Lutni

Re: Biblioteka KKR

Postprzez Teguris » 01 Maj 2008, 17:26

Hej mam książkę dla ludzi o mocnych nerwach :
-Narzędzia Tortur , Sądów Bożych i Prób Czarownic (opisy zdjęcia ryciny i sposób uzycia)
W razie chęci wypożyczenia pisać pw.
Honor jak papier, gdy raz się splami, to już go nie wyczyścisz.

Awatar użytkownika
Teguris
 
Posty: 70
Dołączenie: 16 Lut 2008, 16:05
Miejscowość: Koszalin

Postprzez Dragon » 06 Maj 2008, 20:31

Ja posiadam następujące dzieła:
1.Steven Sora - Zaginiona Kolonia Templariuszy (fabularyzowana książka historyczna)
2.Włodzimierz Kwaśniewicz - Leksykon dawnego uzbrojenia ochronnego
3.Autor nieznany - Wielki leksykon broni i uzbrojenia
4.Michel Pastoureau - Średniowieczna gra symboli
5.Barbara Frale - Templariusze
Ostatnio edytowany przez Dragon, 14 Lis 2008, 16:51, edytowano w sumie 1 raz
Wszystkie drogi prowadzą przed siebie
Awatar użytkownika
Dragon
Kompani
 
Posty: 455
Dołączenie: 09 Kwi 2008, 16:33
Miejscowość: Koszalin

Re: Biblioteka KKR

Postprzez Haris » 12 Lis 2008, 17:58

A dzisiaj w antykwariacie nabyłem "Polski ubiór do 1864 roku" Magdaleny Bartkiewicz. Pierwszych kilkadziesiąt stron dotyczy czasów nas interesujących.
"Deus lo vult!"
Awatar użytkownika
Haris
Bractwo
 
Posty: 4397
Artykuły: 6
Zdjęcia: 1
Dołączenie: 30 Paź 2004, 18:55
Miejscowość: skądinąd

Re: Biblioteka KKR

Postprzez Teguris » 13 Lis 2008, 12:59

Gandalfie ja bym chętnie pożyczył Średniowieczną grę symboli :)
Honor jak papier, gdy raz się splami, to już go nie wyczyścisz.

Awatar użytkownika
Teguris
 
Posty: 70
Dołączenie: 16 Lut 2008, 16:05
Miejscowość: Koszalin

Re: Biblioteka KKR

Postprzez Gandalf » 13 Lis 2008, 22:09

Podrzucę Ci na najbliższą Kapitułę. Przypomnij mi tylko odpowiednio wcześniej.
The Madness is out there!
Awatar użytkownika
Gandalf
Bractwo
 
Posty: 7763
Artykuły: 2
Zdjęcia: 196
Dołączenie: 14 Paź 2004, 18:37
Miejscowość: A kto pyta?

Re: Biblioteka KKR

Postprzez Teguris » 14 Lis 2008, 20:04

Ok dzięki :)
Honor jak papier, gdy raz się splami, to już go nie wyczyścisz.

Awatar użytkownika
Teguris
 
Posty: 70
Dołączenie: 16 Lut 2008, 16:05
Miejscowość: Koszalin

Re: Biblioteka KKR

Postprzez Minio » 28 Lut 2009, 11:30

Za bogatej biblioteczki o takowej tematyce nie mam ale...

Oto co posiadam w swojej skromnej biblioteczce:
1. Kronika Polski - Przegląd Reader's Digest
2. Polska Najpiękniejsze Zamki i Pałace - wyd.Papilon
3. Wielkie Muzea Luwr Starożytność - Rzeczpospolita HPS
4. Wróżba Swantewita wybór baśni,podań i legend Pomorza Środkowego - Gracjan Bojar-Fijałkowski Koszalin 1984r
5. Polska Piastów Polska Jagiellonów - Paweł Jasienica
6. Rzeczpospolita obojga narodów - Paweł Jasienica

Moim zdaniem najciekawsza jest pozycja 4, bardzo ją polecam. Miło jest poczytać coś co pochodzi z naszego miasta i jest o naszym regionie.

Tak na marginesie dla os lubiących fantastykę dodam ze posiadam Księge D&d Forgotten realms Opis świata :twisted:
Brać pożyczać nie żałować :>
Może byśmy coś wysadzili ? Owszem owszem w każdej chwili...
Awatar użytkownika
Minio
Kompani
 
Posty: 1105
Zdjęcia: 7
Dołączenie: 22 Sie 2007, 14:36

Re: Biblioteka KKR

Postprzez Karena » 28 Lut 2009, 12:00

Nowości u nas:

1. Źródła do historii Koszalina, z. II (wyd. Koszalińska Biblioteka Publiczna 2007)
1. Źródła do historii Koszalina, z. III(wyd. Koszalińska Biblioteka Publiczna 2008)

Zeszyty są tez dostępne w wersjii elektronicznej (pdf lub DjVu) na stronie KBP (wydawnictwa KBP)
http://www.biblioteka.koszalin.pl/index ... &Itemid=26
Image
"Tylko w milczeniu słowo, tylko w ciemności światło, tylko w umieraniu życie: na pustym niebie jasny lot sokoła". U.le Guin
Awatar użytkownika
Karena
Kompani
 
Posty: 275
Artykuły: 3
Dołączenie: 15 Paź 2004, 16:20
Miejscowość: Koszalin

Następna

Powróć do Pozostałe

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości