Ogrom świata. Wasz faworyt.

Piszta o czym chceta, jednak miej baczenie czy nie trafniejszy byłby inny dział.

Ogrom świata. Wasz faworyt.

Postprzez Buster » 21 Lut 2005, 23:07

Chciałbym abyście wyrazili tu swoje zdanie o tym jaki świat (filmowy, książkowy itp.) jest dla was najlepszy //ort. Na ogrom świata składa się:
Świat, państwa, planety, historia, religie, kultury, miejsca itp.

Czyli piszecie tak:
Mi bardzo podoba sie świat chewalumpów ( he he dobre) ponieważ...
i opisujecie tam te wszystkie rzeczy //ort np. wiadoma historia tego swiata zaczyna sie w (...) ciągnie sie przez takie wydażenia jak (...) i kończy sie na (...)
i tak opisujecie wszystko co posiada ten świat

Sorry ze nie napisze mojego ale najpierw chce poznać wasze zdanie.
JESTEM ULTRASEM!!

Gandalf napisał(a):A jak jest Buster to nie może nie być jaj bo to się wyklucza.
Awatar użytkownika
Buster
 
Posty: 757
Artykuły: 2
Dołączenie: 16 Paź 2004, 12:49
Miejscowość: Z odchłani czasu, zza siedmiu mórz, z odległej galaktyki itp...

Postprzez DarkWolf » 21 Lut 2005, 23:37

Najlepszy jest jest świat Wiedzmina i Władcy Pierścieni
Dlaczego?? Nie chce mi się przepisywać książki więc ...... wystarczy siąść wygodnie w fotelu i zacząć czytać.
Miecz przeznaczenia ma dwa ostrza ,
jednym jest Los ,
a drugim jest śmierć
Awatar użytkownika
DarkWolf
 
Posty: 44
Dołączenie: 22 Paź 2004, 15:45
Miejscowość: Szczecin

Postprzez Gandalf » 21 Lut 2005, 23:53

Ja Twoje zdanie Buster znam. Pewnie StarWars. :D Dla mnie bez dwoch zdan najlepiej stworzonym i przemyslanym swiatem z bogata mitologia jest Arda. Ten kto to stworzyl to mial leb. Koniec, kropka. Nie ma tego opisywac, nawet co opisywac, bo za duzo by to zajelo. Jesli ktos nie wie o czym mowie, to wiele stracil.
The Madness is out there!
Awatar użytkownika
Gandalf
Bractwo
 
Posty: 7764
Artykuły: 2
Zdjęcia: 196
Dołączenie: 14 Paź 2004, 18:37
Miejscowość: A kto pyta?

Postprzez Buster » 22 Lut 2005, 10:58

No tak Gandalf juz wam powiedział conieco. Ale ja w przeciwieństwie do was opisze ten świat.

No to lecimy.

Świat Gwiezdnych wojen składa sie głównie z planet na których dzieje się akcja. Istnieje ok 100 planet (Naboo, Coruscant, Tatooine, Bespin, Dagobah itp.) Długo mógłbym //ort jeszcze wymieniać te planety.

Każda z tych planet jest inna np. Naboo jest podobna do ziemi jest tam dużo wody i zieleni, Coruscant to planeta miasto cała jej powierzchnia //ort to jedno miasto Tatooine to planeta pustynia itp.

Na każdej z tych planet mieszkaja zazwyczaj 1-2 ras (Na Naboo mieszkają ludzie i Gunganie a na Kashyyyk mieszkają Wookie). Są tez planety mieszane takie jak Coruscant gdzie mieszkaja prawie wszystkie rasy. Oczywiscie są tez planety na których nikt nie mieszka ponieważ nie da sie tam przezyć. Są to np. Holth gdzie mogą żyć tylko Tautany i Wampy albo Bespin który jest gazem i nie da sie na nim wylądować.

Kazda z ras ma swoją architektu//ort miast, sposób bycia i technologię. Rasy takie jak Ewoki żyją jak ludzie w prehistori czyli łuk, włócznia //ort i na polowanie. Takie ludy mieszkaja na drzewach. Sa tez ludy bardzo zaawansowane takie jak ludzie. Mieszkaja oni w Domach maja prad i lasery full wypas.

Na kazdej z planet są miejsca charakterystyczne takie jak porty lotnicze, miasta, i pomniejsze wazne.

Wiadoma historia Star wars zaczyna sie w roku -5000 a kończy sie w 3000 (narazie) W tym czasie możemy podziwiac takie wydarzenia //ort (ułozone chronologicznie) Era rycerzy starej republiki---Blokada Naboo---Początek wojen klonów---Koniec wojen klonów i powstanie imperium galaktycznego---Powstanie Rebelii---Upadek imperium i stworzenie nowej republiki--- nowa era jedi
To tylko niektóre ważniejsze.

Mógłbym //ort jeszcze długo gadać o innych rzeczach //ort o postaciach które sie przewijają i o broni itp. Jak będziecie chcieli to napisze.

Temat ten stworzyłem //ort ponieważ na innym forum widziałem podobny tylko ze w tamtym była wojna pomioędzy WP a SW ale bitwa była nie do roztrzygnięcia.

Jak dla mnie to świat SW jest o jakieś 50 razy wiekszy od tego z WP. Ale to tylko moje zdanie.

I tyle mam do powiedzenia.
JESTEM ULTRASEM!!

Gandalf napisał(a):A jak jest Buster to nie może nie być jaj bo to się wyklucza.
Awatar użytkownika
Buster
 
Posty: 757
Artykuły: 2
Dołączenie: 16 Paź 2004, 12:49
Miejscowość: Z odchłani czasu, zza siedmiu mórz, z odległej galaktyki itp...

Postprzez Goblin » 23 Lut 2005, 20:13

Stanowczo świat Wiedźmina. Realistyczna, osadzona w konkretach polityka. Świat zaskakująco spójny - zachowana konsekwencja wydarzeń.
Tolkien jest zbyt prosty - dualizm dobro i zło, z góry wiadomo, kogo nie lubić i kto jest odpowiedzialny za wszystko, co brzydkie. Wyłazi tutaj fundamentalny katolicyzm Tolkiena, a ta religia lubi z góry określać, co jest dobre, a co złe. Star Wars też eksponuje prosty podział na jasną i ciemną stronę; jednak (moim zdaniem) w SW ciemna strona nie jest zła, jest po prostu alternatywą. Życie w Imperium też musi dawać jakieś korzyści, nie?
<God knows I don't want to be an angel>
Awatar użytkownika
Goblin
Kompani
 
Posty: 145
Dołączenie: 18 Paź 2004, 15:49
Miejscowość: Znikąd

Postprzez Buster » 23 Lut 2005, 21:47

Faktycznie w SW jest odgórny podział na dobro i zło ale wszystko sie zmienia. Najpierw Republika (dobra strona) powołuje armie klonów a potem nagle zamieniaja sie miejscami i z Republiki przeistacza sie w Imperium. Ponadto o ile w starej trulogi wiedziałeś od góry kto jest z kim to w nowej trylogi to juz tak rózowo //ort nie jest. O ile wiadomo że Sithowie sa z Separatystami to juz z armią klonów nie jest tak samo. Najpierw dowiadujesz sie że jakis jedi kazał stworz//ort tę armię. Więć od razu kojarzy //ort się to że jak wcześniej szturmowcy byli źli to teraz też //ort chyba są. I wychodzi na to że jedi to zdrajcy. A jak podczas bitwy o Geongois pojawiaja sie klony to nie za bardzo wiadomo z kim oni są.

I chyba żaden świat nie ma tak rozbudowanych opisów i historii postaci. Dla przykładu to połowa z bywalców kantyny na Tatooine ma swoja własną historię. Niektórzy bardzo ciekawą. I jak ktoś czyta książki to wie, że ci przybyli z tad a ci to sa jacyśtam.
JESTEM ULTRASEM!!

Gandalf napisał(a):A jak jest Buster to nie może nie być jaj bo to się wyklucza.
Awatar użytkownika
Buster
 
Posty: 757
Artykuły: 2
Dołączenie: 16 Paź 2004, 12:49
Miejscowość: Z odchłani czasu, zza siedmiu mórz, z odległej galaktyki itp...

Postprzez FAZIK » 23 Lut 2005, 22:02

Diuna :)

Nie wiem czemu świat mi się podoba, intrygi itd. Niby proste a jednak ukryte siły dyrygują wszystkim. Tak jak ktoś już pisał - zapraszam do lektury (Frank Herbert cykl Diuna (6+1 tomów)) bo ciężko to wszystko tu przeklepać.
Life's a game with save and load features disabled.
Awatar użytkownika
FAZIK
Bractwo
 
Posty: 7504
Zdjęcia: 29
Dołączenie: 17 Paź 2004, 15:01
Miejscowość: Koszalin

Postprzez Gandalf » 24 Lut 2005, 03:11

Buster napisał(a):I chyba żaden świat nie ma tak rozbudowanych opisów i historii postaci.

Tu bym polemizowal. Tolkien ma takie opisy i historie postaci, ze az wlosy deba staja. Zerknij do Silmarilliona.
Duzym plusem SW jest fakt, ze ciagle sie ono rozwija poprzez tworczosc kilku osob, podczas gdy Tolkiena juz nie ma i nic nowego nie bedzie (chyba ze jego syn cos tam jeszcze wynajdzie, ale na to bym nie liczyl).

Bardzo rozbudowany jest rowniez Swiat Czarownic Andre Norton. Mamy tam przedstawione wydarzenia wielu osob (w wielu tomach cyklu) na przestrzeni wielu lat. Dzieki temu historie tego swiata poznajemy dokladniej w danych okresach. Jesli ktos nie kojarzy, to swiat czarownic jest alternatywnym swiatem, do naszego. Caly cykl zaczyna sie, gdy glowny bohater (trzech tomow) przenosi sie do tego swiata. I najlepsze jest to, ze posiada moce magiczne. Niby nic dziwnego, ale w swiecie tym movc magiczna posiadaja tylko kobiety. Swiat jest mocno przesiakniety magia. Podobnie jak WP, dlatego tez swiat wiedzmaka wydaje sie nam bardziej realny.
The Madness is out there!
Awatar użytkownika
Gandalf
Bractwo
 
Posty: 7764
Artykuły: 2
Zdjęcia: 196
Dołączenie: 14 Paź 2004, 18:37
Miejscowość: A kto pyta?

Postprzez Goblin » 24 Lut 2005, 04:16

Gandalf napisał(a):...Tolkiena juz nie ma i nic nowego nie bedzie (chyba ze jego syn cos tam jeszcze wynajdzie, ale na to bym nie liczyl)...

No ale to już nie będzie Tolkien, że tak powiem, kanoniczny. Tak samo jak kontynuatorzy R. E. Howarda, to już nie to. Świat Conana, tak przy okazji, też jest całkiem wielki i (powiedzmy) sensownie poskładany, ale cokolwiek tam by się działo, jest tylko tłem dla poczynań Conana. Roi się tam od wynaturzonych magów/kapłanów i "zdegenerowanych ostatnich potomków zapomnianych ras".
Gandalf napisał(a):Podobnie jak WP, dlatego tez swiat wiedzmaka wydaje sie nam bardziej realny.

Ależ w wiedźminie jest magii od cholery; tyle tylko, że nie jest napisany w taki podniosły sposób jak Tolkien.
"Świat Czarownic" odpuściłem sobie po którymś-tam tomie; to już szło na ilość.
<God knows I don't want to be an angel>
Awatar użytkownika
Goblin
Kompani
 
Posty: 145
Dołączenie: 18 Paź 2004, 15:49
Miejscowość: Znikąd

Postprzez Buster » 24 Lut 2005, 08:56

Ale Tolkien ma bardzo rozbudowane opisy postaci głównych i mniej ważnych. Np. opis Haldira jest bardzo szczegółowy //ort a jakiegos tam elfa który gdzies sie tam pojawił juz nie bo on nie ma znaczenia w tytm filmie. Co do dotwarzania //ort to ze SW jest tak samo wielu pisarzy //ort pisze książki które sa uzupełnieniem SW i np. Własną serię książek ma Wedge Antilles który w filmie pojawił sie w kilku scenach dosłownie albo Aura Sing która pojakwiła sie w 1 filmie przez ok 1-2 sec. I dzieki temu świat SW wydaje sie nieograniczony i taki jest. W niewielu chyba światach istnieje wrażenie prawdziwości bo na jakiej planecie nie jestem to wiem, że ma ona mi wiele do zaoferowania i ciągle sie rozwija. Praktycznie nie ma planety która nie ma własnej historii, rasy itp. każda planeta jest inna i tu czuje sie tą swobodę i oryginalność.
JESTEM ULTRASEM!!

Gandalf napisał(a):A jak jest Buster to nie może nie być jaj bo to się wyklucza.
Awatar użytkownika
Buster
 
Posty: 757
Artykuły: 2
Dołączenie: 16 Paź 2004, 12:49
Miejscowość: Z odchłani czasu, zza siedmiu mórz, z odległej galaktyki itp...

Postprzez Gandalf » 24 Lut 2005, 10:27

Pewnie, ze w Wiedzminie magii jest w brod, ale nie o to mi chodzilo. Spojrz na postacie Tolkiena. Ile magicznych przedmiotow posiadaja. Ten ma to, temu sie swieci, a ten jest zabojca czegostam. A u Sapka? No magiczne rozdzki, staffy, widzmin ma jakies cos ze srebra. U Tolkiena swiat wrecz swieci od magii przedmiotow. Dalej, co z istotami magicznymi. Balrogi, Majarowie, Valarowie, gadajace drzewa, itp itd. Czuc od nich jakis majestat potege, magie. U Sapka jak patrzysz to masz jakas strzyge, mantikore, kikimore i inne nietopyrze. Jakos ta ich magicznosc nie przemawia do mnie. Postacie Tolkiena wydaja sie bardziej mistyczne anizeli te z Wiedzmina. Pewnie tez dlatego, ze wiekszosc z nich jest przedstawione jako legendy tego swiata. U schylku III ery juz sie nie spotyka takiego natloku magicznych przemiotow badz tez istot.

Buster, w SW masz wlasniej wiele planet i kazdy pisarz moze je sobie dowolnie poopisywac. Natomiasr w Tolkienie masz 1 planete z taka mitologia, ze cho cho. Tyle, ze SW sie rozwijac bedzie, WP juz nie. Dlatego tez swiat ten w koncu przescignie w swej dokladnosci tolkienowska wizje. Zreszta porownajcie sobie podstawowe wersje WP i SW. Czyli ksiazkowy WP i filmowy SW.
WP: Silma, hobbit, WP
SW 5 filmow o SW
Probujemy wlasnie porownac ksiazkowy opis z filmowym wizerunkiem. Ksiazka wiiecej zmiesci.
The Madness is out there!
Awatar użytkownika
Gandalf
Bractwo
 
Posty: 7764
Artykuły: 2
Zdjęcia: 196
Dołączenie: 14 Paź 2004, 18:37
Miejscowość: A kto pyta?

Postprzez Goblin » 24 Lut 2005, 23:40

Gdyby Sapek miał pisać WP, to koniec III Ery wyglądałby zupełnie inaczej: elfy nie odpłynęłyby sobie majestatycznie na Zachód; prawdopodobnie ginęłyby powoli, zaszczuwane przez ludzi, jak Indianie Ameryki Północnej, i tak ze wszystkim. Tolkien stworzył coś w rodzaju baśni, a Sapkowi chodziło o coś zupełnie innego. Albo chciał stworzyć realistyczną alternatywę fantasy, albo przewrotnie zapragnął odrzeć ten świat z mistycyzmu; co prawda nie do końca, bo on też potrafi być całkiem mistyczny, jak chce. Inna sprawa, że rzadko chce. Tolkien jest już kanonem, to on stworzył elfów, krasnoludy i orki w takiej postaci, w jakiej egzystują w literaturze czy grach. Każdy coś tam zmienia, ale forma pozostaje z grubsza ta sama. Nie rozumiem tylko, czemu orki "zzieleniały" gdzieś po drodze.
Sapkowski jednak jest pisarzem polskim i również temu zawdzięcza moją sympatię. Nieco inny sposób patrzenia na fantasy prezentuje Feliks Kres, ale on jest bardziej kronikarzem świata, niż "opiekunem" swoich bohaterów. Ale też jest raczej "twardy"; zresztą dzisiaj to wszystko ewoluuje raczej w tą realistyczną stronę, moim zdaniem.
<God knows I don't want to be an angel>
Awatar użytkownika
Goblin
Kompani
 
Posty: 145
Dołączenie: 18 Paź 2004, 15:49
Miejscowość: Znikąd

Postprzez Elrohir » 25 Sty 2006, 17:54

Dla mnie Tolkien jest THE BEST ,ale mowie wam warto przeczytac Eragona. Świetna książka. Podobna troche fabułą do Star Wars(tez lubie)NP:1. ERAGON = Luke Skywalker (jeżeliby w imieniu Eragon zamienić pierwszą literę na D wyszłoby Dragon co po ang. oznacza smok).
2. SAPHIRA = R2-D2/C3Po/ "Falcon Millenium" (to z jej powodu Eragon wyrusza na całą tą wyprawę - tak jak Luke z powodu robotów)
3. GALBATORIX = Darth Sidious (Imperator władający wielką i nie pokonaną siłą, którą może pokonać tylko główny bohater).
4. MURTAGH = Han Solo (nic dodać, nic ująć)
5. Zniszczenie ( mogę się mylić) Yazuac = zniszczenie Alderaanu
6. ARYA = Leia (obie zostały porwane przez imperium i obie zostału uratowane przez głównego bohatera)
7. Cień = Darth Vader (nieprzyjemne typy )
8. Bitwa o Farthen Dur = Bitwa o Gwiazdę śmierci
9. Tajemnicza "moc" (he he), której ma uczyć się Eragon, a zna Galbatorix = MOC, której uczy się Luke, a którą zna Darth Sidious.
To była 1 część ERAGONA i STAR WARS! Zgodnie z tym mogę przewidzieć wydarzenia z 2 części Eragona!:
1. Eragon leci do Ellesmery (czy wiecie, że przy Grenlandii jest Bardzo Du.ża wyspa, która nazywa się wyspą Ellesmere`a) gdzie uczy się "mocy" = Luke leci na Dagobah, gdzie uczy się mocy.
2. Eragon przerywa naukę, by pomóc przyjaciołom = Luke przerywa naukę by pomóc kumplom - leci do Miasta w Chmurach.
3. Eragon walczy z Cieniem lub z imperatorem = Luke walczy z Darth Vaderem.
4. Murtagh pojmany przez imperatora = Han Solo porwany przez Dartha Vadera.
5. Eragon traci jakąś część ciała = Luke stracił rękę
6. Eragon odnajduje swojego brata lub siostrę o którym/której nie wiedział (to on/ona jest tym drugim "jeżdżcem") = Luke dowiaduje się, że Leia jest jego siostrą!!!
Także fabuła jest pokrótce znana.
Jeden by wszystkimi rządzić,Jeden by wszystkie odnaleźć, Jeden by wszystkie zgromadzić i w ciemności związać...
Elrohir
 
Posty: 14
Dołączenie: 22 Sty 2006, 18:58
Miejscowość: z Rivendell

Postprzez Vega » 25 Sty 2006, 19:16

Buster napisał(a):Np. opis Haldira jest bardzo szczegółowy //ort a jakiegos tam elfa który gdzies sie tam pojawił juz nie bo on nie ma znaczenia w tytm filmie.


filmie jak filmie, moze raczej książce?... :>

osobiście uwielbiam Świat Dysku Terry'ego Pratchetta. Czemu? Tylko u Pratchetta wilkołak cierpi na syndrom napięcia przedpełniowego, najgenialniejszy matematyk wszechświata melancholijnie przeżuwa paszę w swojej zagrodzie, kręgi zbożowe otwierają się nawet w hodowlach rzeżuchy, a mag Rincewind dość często jest zmuszony powtarzać swoje ostatnie słowo. Nie mówiąc już o tym że na bibliotekarza NAPRAWDĘ lepiej nie mówić "małpiszon" :D
Sympatyczny jest także świat krainy Xanth z książek Piersa Anthonego. Choć może momentami wydawać się infantylny...
Aut bibat, aut abeat!
Cyceron
Awatar użytkownika
Vega
Kompani
 
Posty: 1222
Dołączenie: 16 Mar 2005, 18:59
Miejscowość: z gwiazdozbioru Lutni

Postprzez PodróżniczkaAyhra » 26 Sty 2006, 15:19

ja tam lubię świat z Achaji... coś a'la pojmowanie średniowieczne Ziemi. bardzo ciekawe, choć wszystko kręci się wokół głównej bohaterki strasznie według mnie potraktowanej przez los (autora) szczerze mówiąc to się o mało nie poryczałam przy końcu :P
...Karate ni sente nashi...- karate nigdy nie atakuje pierwsze
Awatar użytkownika
PodróżniczkaAyhra
 
Posty: 107
Dołączenie: 27 Lut 2005, 15:04
Miejscowość: ciągle w podróży

Następna

Powróć do Karczma

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości