Pochodzenie nazwiska Koszaliński

Piszta o czym chceta, jednak miej baczenie czy nie trafniejszy byłby inny dział.

Pochodzenie nazwiska Koszaliński

Postprzez Gandalf » 29 Paź 2006, 22:49

Witam, od paru lat zajmuję się historią mojej rodziny: zbieram dokumenty z parafii, archiwów kurii i państwowych... "Dogrzebałem się" w Biłgoraju do aktu ślubu przodka z roku 1793. Mieszkam w Łodzi a historię nazwiska (w Polsce) można odnaleźć jeszcze w Brdowie (Kujawy). Nazwisko moje brzmi Koszaliński - i w tej sprawie się do Was zwracam. Koszalin jako nazwa nie istniał od XIIIw, do połowy XXw. Jest mało prawdopodobne, by nazwisko powstało w XIIIw. Dodam jeszcze, że nazwisko to funkcjonuje wyłącznie w naszym drzewie genealogicznym - nie ma innej rodziny o tym samym nazwisku. Nie mogę znaleźć "korzenia" mojego nazwiska - może pomożecie? :)Będę wdzięczny za wszystkie sugestie. Pozdrawiam, Krzysztof Koszaliński

Taką prośbę otrzymaliśmy. Jeśli ktoś ma jakieś sugestie to nie krępować się i pisać. ;-)
The Madness is out there!
Awatar użytkownika
Gandalf
Bractwo
 
Posty: 7764
Artykuły: 2
Zdjęcia: 196
Dołączenie: 14 Paź 2004, 18:37
Miejscowość: A kto pyta?

Postprzez Karena » 31 Paź 2006, 09:56

Tyle, co udało mi się ustalić przy pomocy koleżanki archiwistki:

Codex Pommeraniae Diplomaticus. Tom I

Nr 100
Dnia 23 października 1214. Wystawiono w Kamieniu Pomorskim.

Bogusław II, książę zachodniopomorski, nadaje klasztorowi norbertanów w Białobokach koło Trzebiatowa wieś Koszalin opodal Góry Chełmskiej w ziemi kołobrzeskiej. Jest to pierwsza wzmianka źródłowa o Koszalinie.
Image
"Tylko w milczeniu słowo, tylko w ciemności światło, tylko w umieraniu życie: na pustym niebie jasny lot sokoła". U.le Guin
Awatar użytkownika
Karena
Kompani
 
Posty: 275
Artykuły: 3
Dołączenie: 15 Paź 2004, 16:20
Miejscowość: Koszalin

Postprzez Haris » 31 Paź 2006, 11:09

Slyszałem, że często rodziny żydowskie lub obcego pochodzenia "polonizując się" przybierały nazwiska od miast, np. Warszawski, Krakowski, Częstochowska
"Deus lo vult!"
Awatar użytkownika
Haris
Bractwo
 
Posty: 4403
Artykuły: 6
Zdjęcia: 1
Dołączenie: 30 Paź 2004, 18:55
Miejscowość: skądinąd


Powróć do Karczma

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 7 gości