Ciekawostki historyczne

Historie sławne tudzież inne, mniej znane lecz wszelako poważane. Wejdź i zobacz co działo się w czasach dawnych. A może i Ty podzielisz się swą wiedzą?

Re: Ciekawostki historyczne

Postprzez Gandalf » 02 Sty 2014, 11:31

Niezły pomysł. Wrócę z pracy to wrzucę.
The Madness is out there!
Awatar użytkownika
Gandalf
Bractwo
 
Posty: 7763
Artykuły: 2
Zdjęcia: 196
Dołączenie: 14 Paź 2004, 18:37
Miejscowość: A kto pyta?

Re: Ciekawostki historyczne

Postprzez Hrabia » 10 Wrz 2017, 21:23

Ja podam ciekawostkę z mojej innej pasji - historii lotnictwa ;)

Kojarzycie może myśliwiec Typhoon? Taki szturmowiec używany głównie w 1944 we Francji do ataków na kolumny niemieckie, przedstawiany zazwyczaj jako bardzo dobra maszyna, a jak na ówczesne warunki to niemal idealna. Cechował się bardzo dużą prędkością, jednak nie osiągnięto jej za darmo. 24-cylindrowy silnik Napier Sabre o mocy 3000 KM praktycznie całkowicie zasłaniał pilotowi na ziemi widok do przodu. Normalnie, w innych samolotach w takich sytuacjach można było wychylić się z kabiny i jakoś dokołować na płytę, jednak w Typhoonie silnik miał paskudną skłonność do chlapania gorącym olejem, więc ta możliwość także odpadała. Problem rozwiązano sadzając mechanika na końcu skrzydła, który za pomocą tuby komunikował pilotowi co ma robić. Operację kołowania trzeba było jednak przeprowadzić dść szybko, aby silnik się nie przegrzał, podobnie jak hamulce. Z tymi ostatnimi był też problem przy lądowaniu, gdy musiały zatrzymać pędzące 300 km/h 7 ton żelastwa (dla porównania Spitfire przy masie ok. 3 ton lądował przy ok. 200-250 km/h). Ponoć smród palonej gumy zalegał przy powrocie dywizjonu na całym lotnisku. Jakby było mało problemów odpalanie silnika odbywało się za pomocą ślepego naboju, który za pomocą energii wybuchu wymuszał rozruch cylindrów, jednak w przypadku silnika pełnego benzyny nieudany rozruch w 90% przypadków powodował, że maszyna stawała w ogniu, więc przy każdym rozruchu wymagana była obecność zastępu straży pożarnej.

Pewnie dlatego straty alianckiego lotnictwa szturmowego w okresie czerwiec-lipiec 1944 wyniosły ok. 1000 maszyn w samym tylko RAF-ie (Typhoonów i Spitfire-ów łącznie).

Pierre Clostermann "Wielki Cyrk"
Awatar użytkownika
Hrabia
 
Posty: 103
Dołączenie: 03 Wrz 2017, 14:55

Poprzednia

Powróć do Dawne Dzieje

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości