Gawędy o łucznictwie w wersji własnej :)

Dział przeznaczony na rozmowy o wszystkim co strzela. Również treningi.

Gawędy o łucznictwie w wersji własnej :)

Postprzez Wizun Belgarden » 07 Maj 2006, 19:22

Zważywszy na fakt , że nasze Bractwo zdominowali łucznicy, pozwoliłem sobie na założenie tego tematu.
Ostatnimi czasy wpadła w moje niecne ręce książka, która może się wszystkim początkującym łucznikom przydać, a i bardziej zaawansowani pewnie do niej sięgną.Ta pozycja to "Łucznictwo dla wszystkich" Romana Zawiślańskiego z roku 1963 i co prawda traktuje ona o łucznictwie sportowym, ale w tych czasach w których owy podręcznik powstawał bardziej to przypominało nasze dzisiejsze łucznictwo tradycyjne.
Dlaczego własnie proponuje Wam ten podręcznik? Są tam praktycznie wszystkie problemy dotyczące łuku- od przechowywania i konserwacji- po własnoręczne wykonanie łuku.
To co najbardziej mnie zainteresowało to sposoby celowania omówione w książce, a mianowicie tzw. celowanie przez grot. Dla zainteresowanych pozwolę sobie przytoczyc fragmencik:
"Łucznik ma trafić strzałą AB z odległości 15 metrów w punkt trafienia E. Kieruje więc wzrok na grot B. Na przedłużeniu linii poprowadzonej od oka C przez punkt B znajduje się punkt D. Punkt ten będzie punktem celu dla punktu trafienia E. Jeżeli łucznik pragnąłby trafić wyżej, to jest w punkt E1, musi opierając się na tej samej zasadzie obniżyć nasadę strzały A do A1, a tym samym strzała przyjmie położenie A1B1. Łucznik patrząc na grot B1 znajdzie punkt celu D1 dla punktu trafienia E1. Z tego wyraźnie widać, że punkt celu nie pokrywa się z punktem trafienia."
Banalne, prawda?... :twisted:

Zadanie dla początkujących łuczników: na podstawie opisu naszkicuj wykres :twisted:
Sagittae?... Vulnerant omnes, ultima necat...
Awatar użytkownika
Wizun Belgarden
 
Posty: 121
Dołączenie: 30 Lis 2004, 12:08
Miejscowość: zza siódmej góry

Postprzez ChomiC » 07 Maj 2006, 19:52

Wizun napisał(a):po własnoręczne wykonanie łuku.


To ja juz zamawiam tę książke... Narazie zbieram doświadczenie :P

Wizun napisał(a):Banalne, prawda?...


No nie wiem, powiem szczerze ze kompletnie tego nie zrozumiałem... Chyba będe musiał sobie to wydrukować i czytać co dziesięć minut :P Moze zrozumiem.

A jeśli chodzi o szkic to czemu nie, mogę zrobić. Ale najpierw muszę zrozumieć tekst :P
Pamiętaj zawsze święcie... ChomiC zawsze ginie dwa razy... ;)
Awatar użytkownika
ChomiC
Kompani
 
Posty: 771
Dołączenie: 27 Paź 2004, 08:39
Miejscowość: /bin/polibasz

Re: Gawędy o łucznictwie w wersji własnej :)

Postprzez Zwiastun » 08 Maj 2006, 21:38

Wizun Belgarden napisał(a): Na przedłużeniu linii poprowadzonej od oka C przez punkt B...
Oko A, Oko B, Oko C, ja sie chyba na łucznika nie nadaje, bo jak na razie mam tylko 2 oka:(
Awatar użytkownika
Zwiastun
 
Posty: 153
Dołączenie: 17 Paź 2004, 15:24
Miejscowość: Z nienacka

Postprzez ChomiC » 10 Maj 2006, 18:42

Hehe... W takim razie ja też nie :P JEszcze trochę i będe sie mógł nad tym dłużej zastranowić, bo teraz to nie mam czasu, a raczej mój komputer nie ma czasu :P
Pamiętaj zawsze święcie... ChomiC zawsze ginie dwa razy... ;)
Awatar użytkownika
ChomiC
Kompani
 
Posty: 771
Dołączenie: 27 Paź 2004, 08:39
Miejscowość: /bin/polibasz

Postprzez Elrohir » 10 Maj 2006, 20:29

podoba mi się!! oczu mi wystarczy. Gdzie można ją dostać??
Jeden by wszystkimi rządzić,Jeden by wszystkie odnaleźć, Jeden by wszystkie zgromadzić i w ciemności związać...
Elrohir
 
Posty: 14
Dołączenie: 22 Sty 2006, 18:58
Miejscowość: z Rivendell


Powróć do Łucznictwo, artyleria

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości