Ciepło, zimno, wełna

Wszelkie rozmowy na temat strojów, poradniki, wykroje, a także rozmowy o sprzęcie bojowym, zbroje itp winny ukazać się tutaj.

Ciepło, zimno, wełna

Postprzez Elf » 02 Gru 2010, 12:23

"Kiedyś było cieplej
Ale nie zawsze w Polsce było tak zimno. Naukowcy donoszą, że w średniowieczu klimat w naszym kraju był znacznie cieplejszy. Badania archeologiczne potwierdzają, że na ziemiach polskich uprawiano nawet niegdyś winorośl. Świadczyć mogą o tym również nazwy miejscowości takie, jak: Winnica, Winiary, Winna Góra, Winnik wskazujące na miejsca dawnych upraw. Ile byśmy teraz dali, by wrócić do tamtych czasów?"

No to jak w końcu z tym średniowieczem było? Cieplej czy zimniej? Ile głów tyle pomysłów...
Elen síla lúmenn' omentielvo
Awatar użytkownika
Elf
Bractwo
 
Posty: 940
Dołączenie: 16 Paź 2004, 12:18

Re: Ciepło, zimno, wełna

Postprzez FAZIK » 02 Gru 2010, 17:57

Cieplej. Oczywiście że cieplej.
Radek wzywany do głosu :).
Life's a game with save and load features disabled.
Awatar użytkownika
FAZIK
Bractwo
 
Posty: 7501
Zdjęcia: 29
Dołączenie: 17 Paź 2004, 15:01
Miejscowość: Koszalin

Re: Ciepło, zimno, wełna

Postprzez Radek » 03 Gru 2010, 15:49

Tak jest, panie Seneszalu! Się robi, panie Seneszalu! :P

Jeśli chodzi o to czy było cieplej, czy zimniej, to wszystko zależy o którą część tego bądź co bądź tysiącletniego okresu średniowiecza nam chodzi i o który region Europy. W latach 800-1300 na terenie Europy było tzw. średniowieczne optimum klimatyczne. Było ciepło, do tego stopnia że nawet w Anglii rosła winorośl (w Polsce południowej winorośl uprawiana jest do dzisiaj, więc nie jest to jakiś ewenement że w Polsce są miejscowości o nazwach wskazujących na uprawę winorośli). Średnie temperatury roczne były na poziomie mniej więcej dzisiejszym, jednak z większymi wahaniami w obrębie roku (zimniejsza zima, cieplejsze lato). Wiele źródeł potwierdza że okres ten był dużo cieplejszy, są wśród nich zarówno źródła historyczne (głównie w postaci roczników, mówiących o zbiorach zbóż i tym podobnych danych statystycznych), jak i legendy. Najciekawszą wzmianką w legendach są skandynawskie opowieści o Eryku Rudym który dotarł na Zielony Ląd, czyli dzisiejszą Grenlandię, która w tamtym okresie istotnie mogła być zielona w swojej południowej części, oraz saga o synu Eryka, Leifie Erikssonie, który podobno wyruszył z Grenlandii na zachód i dopłynął do Vinlandii (krainy winorośli, czyli ciepłej), która identyfikowana jest z dzisiejszą Nową Funlandią, czyli raczej zimnym dzisiaj regionem.

O tym że klimat w tamtych czasach był cieplejszy świadczą także średniowieczne trendy demograficzne:
- duże zwiększenie populacji - około roku 800 populacja Europy szacowana jest na poziomie 30mln, w roku 1300 jest to już 75mln, a więc 2,5 raza więcej,
- zagospodarowanie wielu regionów które wcześniej były dość słabo zamieszkane,
- rozwój i ekspansja słabych wcześniej państw plemiennych, między innymi powstanie piastowskiej Polski,
- rozwój miast, jako że mniej osób musiało pracować na roli żeby tą samą ilość pożywienia wyprodukować,
- rozwój technologiczny - dzięki rozwojowi rzemiosła oraz zwiększeniu liczby osób wykształconych, co dało podwaliny nauki późniejszej epoki, czyli Renesansu.

Jednak mniej więcej pod koniec XIII wieku klimat zaczął się ochładzać pogarszając sytuację całej Europy, co zaowocowało tzw. kryzysem późnego średniowiecza (art. po angielsku), na który złożyły się:
- Wielki Głód 1315-1317
- epidemie, zwłaszcza najbardziej znana z nich Czarna śmierć
- duża ilość rewolt chłopskich i wojen (np. wojna stuletnia), które następują zawsze gdy jakieś państwa nie są w stanie wyżywić swojej populacji, np. Anglia, której klimat niezbyt sprzyja rolnictwu, zaczęła wojnę stuletnią, której celem było opanowanie Francji.

Kryzys późnego średniowiecza spowodował spadek populacji Europy o mniej więcej 40%, Polska jednak ucierpiała na tym stosunkowo mało, co pozwoliło Polsce wyrosnąć na regionalną potęgę za pierwszych Jagiellonów. Na zachodzie Europy jednak pogarszające się dalej warunki klimatyczne (nadchodziła mała epoka lodowa lat 1570-1900) spowodowały falę ekspansji na zewnątrz i pierwszą falę kolonizacji świata.

Wystarczy panie Seneszalu? :P
Radek
Kompani
 
Posty: 576
Artykuły: 8
Dołączenie: 22 Paź 2004, 12:37
Miejscowość: Wierzchomino

Re: Ciepło, zimno, wełna

Postprzez FAZIK » 03 Gru 2010, 16:58

Radek napisał(a):Wystarczy panie Seneszalu? :P


Już to słyszałem, więc mi starczy. Pytanie czy Aerian będzie ukontentowany :>.
Life's a game with save and load features disabled.
Awatar użytkownika
FAZIK
Bractwo
 
Posty: 7501
Zdjęcia: 29
Dołączenie: 17 Paź 2004, 15:01
Miejscowość: Koszalin

Re: Ciepło, zimno, wełna

Postprzez Elf » 04 Gru 2010, 20:20

:D
Elen síla lúmenn' omentielvo
Awatar użytkownika
Elf
Bractwo
 
Posty: 940
Dołączenie: 16 Paź 2004, 12:18


Powróć do Stroje, uzbrojenie

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości