Płaszcze

Wszelkie rozmowy na temat strojów, poradniki, wykroje, a także rozmowy o sprzęcie bojowym, zbroje itp winny ukazać się tutaj.

Płaszcze

Postprzez Buster » 28 Wrz 2005, 15:55

Pytanie proste. Szukałem troche po necie i po moim skromnym dobytku ksiązkowym i nic nie znalazłem więc do was kieruję moje zapytanie.
Czy płaszcz z rękawami i kapturem jest w jaki kolwiek //ORT sposób historyczny?? Chodzi mi dokładnie o taki płaszcz (już widzę zniesmaczona minę gandalfa) jak te np z gwiezdnych wojen (te co je jedi nosili). Wyczytałem gdzies że płaszcz jednego z aktorów grajacych w SW był uzyty puźniej //ORT w filmie "W imię róży" jakby nie patrzeć to film jakieś podłoże historyczne ma i z tego co wiem to nawet wiernie zostało to wszystko odtworzone.
Z niecierpliwościa oczekuję na wasze opinie.
JESTEM ULTRASEM!!

Gandalf napisał(a):A jak jest Buster to nie może nie być jaj bo to się wyklucza.
Awatar użytkownika
Buster
 
Posty: 757
Artykuły: 2
Dołączenie: 16 Paź 2004, 12:49
Miejscowość: Z odchłani czasu, zza siedmiu mórz, z odległej galaktyki itp...

Postprzez Vega » 28 Wrz 2005, 17:14

płaszcz z kapturem jest o tyle historyczny, że występował, fakt, ale nosili takie tylko mnisi i zakonnicy. "cywile" zasadniczo nosili płaszcz i kaptur osobno.
płaszcz z rękawami mozna chyba uznac za pewna wersję szuby - stroju typowo polskiego, pochodzacego mniej wiecej z czasow Jagiełły, a z lekka podobnego do houpellande. ale i tak szuby z kapturami nie wystepowały.
<oczywiscie od kazdej zasady sa wyjatki, moze gdzies ktos cos znajdzie ze jednak tak, ale na obecny stan mojej wiedzy to jednak nie :) >
Aut bibat, aut abeat!
Cyceron
Awatar użytkownika
Vega
Kompani
 
Posty: 1222
Dołączenie: 16 Mar 2005, 18:59
Miejscowość: z gwiazdozbioru Lutni

Postprzez Dwarfik » 28 Wrz 2005, 20:47

O właśnie. Korzystając z tematu zadam pytanie z czego najlepiej jest uszyć płaszcz jaki i jak? :> :> :>

To się nazywa wymagający "zadawacz pytania" :twisted:
"Nie jestem k**** demonem." - Pomurnik :D
Awatar użytkownika
Dwarfik
Kompani
 
Posty: 238
Artykuły: 1
Dołączenie: 05 Lut 2005, 14:53
Miejscowość: Koszalin

Postprzez PodróżniczkaAyhra » 29 Wrz 2005, 08:31

popieram Vege, plaszcz z rekawami noszono w Polsce, ale zeby sie nikt nie czepial radze zrobic bez rekawow, a kaptur na guziczki :D zartuje, ale tak poważnie, to kaptur mozesz mieć doszyty, nikt nie powinien się tego czepić....
...Karate ni sente nashi...- karate nigdy nie atakuje pierwsze
Awatar użytkownika
PodróżniczkaAyhra
 
Posty: 107
Dołączenie: 27 Lut 2005, 15:04
Miejscowość: ciągle w podróży

Postprzez zajonc » 29 Wrz 2005, 12:55

Odp na 2 pytania:
1. ja bym na Twoim mscu zrobil zwykly (bez rekawow) i do tego kaptursmoczy i masz przynajmniej pewnosc, ze nikt sie nie doczepi
2. najlepiej zrobic plaszcz na bazie polokregu a zrobic go z flauszu - chroni wtedy przed zimnem (mozna czasem doznac wrazenia, ze nawet za bardzo) oraz przed deszczem - nie przemaka tak szybko
"Wszystko, czego potrzebują źli ludzie, by odnieść tryumf, to bezczynność dobrych." - Edmund Burke
Awatar użytkownika
zajonc
Kompani
 
Posty: 197
Dołączenie: 07 Lut 2005, 01:11
Miejscowość: z K.K.R.

Postprzez ChomiC » 01 Paź 2005, 08:36

Zrobisz szersze rękawy bez kaptura, doszyjesz stójkę izapięcia, Jeszcze tylko pas i masz hopelande.
Pamiętaj zawsze święcie... ChomiC zawsze ginie dwa razy... ;)
Awatar użytkownika
ChomiC
Kompani
 
Posty: 771
Dołączenie: 27 Paź 2004, 08:39
Miejscowość: /bin/polibasz

Re: Płaszcze

Postprzez zajonc » 23 Lip 2009, 09:36

Mam pytanie odnośnie zrobienia płaszcza. Płaszcz wełniany z połowy koła. Czy w takim płaszczu daje się podszewkę?
Płaszcz ma być dla rycerstwa (czyt. później nazywanego szlachtą).
"Wszystko, czego potrzebują źli ludzie, by odnieść tryumf, to bezczynność dobrych." - Edmund Burke
Awatar użytkownika
zajonc
Kompani
 
Posty: 197
Dołączenie: 07 Lut 2005, 01:11
Miejscowość: z K.K.R.

Re: Płaszcze

Postprzez Vega » 23 Lip 2009, 09:56

tak, podszewka ma byc.
tak byłoby najlepiej :)
co prawda wiekszosc z nas ma nadal płaszcze ebz podszewki, ael to sie zmieni, prawdaaaaa? :->
Aut bibat, aut abeat!
Cyceron
Awatar użytkownika
Vega
Kompani
 
Posty: 1222
Dołączenie: 16 Mar 2005, 18:59
Miejscowość: z gwiazdozbioru Lutni

Re: Płaszcze

Postprzez zajonc » 23 Lip 2009, 10:00

Ależ oczywiście, że tak!!!

Asi od razu z podszewką zrobię, a do swego z czasem doszyję.

Podszewka, to chyba najlepiej len? Ewentualnie, co jeszcze? Jakieś zdobienie płaszcza wchodzą w grę? Jakaś lamówka (czy jakoś tak, w każdym razie na brzegach)?
"Wszystko, czego potrzebują źli ludzie, by odnieść tryumf, to bezczynność dobrych." - Edmund Burke
Awatar użytkownika
zajonc
Kompani
 
Posty: 197
Dołączenie: 07 Lut 2005, 01:11
Miejscowość: z K.K.R.

Re: Płaszcze

Postprzez Calen » 23 Lip 2009, 10:17

Żadnych lamówek i innych wymysłów . Widzę że masz tendencje do zdobienia wszystkiego i do sukienek a'la królowa elfów :P
"-Oszalałeś ?! Mogłeś mnie zabić!
-Juz mi tak nie dziękuj !"
"- Przykro mi, musimy amputować oko.
-Oko?
-Przed chwilą myślałaś, że umierasz. Ślepota to dobre wieści."
"Siedzi w niej Bóg. To gorsze od raka"
Awatar użytkownika
Calen
 
Posty: 309
Dołączenie: 10 Sty 2008, 14:29
Miejscowość: Sławno

Re: Płaszcze

Postprzez zajonc » 23 Lip 2009, 10:33

Sama w dziale: "* Strona główna ‹ Odtwórstwo ‹ Stroje, uzbrojenie" w temacie Stroje średniowieczne podałaś link z wykrojami: http://picasaweb.google.pl/onigarasu/PAszcze, pod którym, np. na stronie 13 widać zdobienia płaszczy, więc nie rozumiem skąd ten uszczypliwy komentarz? W końcu korzystałem z Twoich podpowiedzi.

Odnośnie królowej elfów, to korzystałem ze spisu rzemieślników na stronie bagrita. Niestety nie jestem światowej klasy specjalistą w dziedzinie średniowiecznej mody damskiej, dlatego pojawiają się z mojej strony zapytania. Stawiając owe pytania liczę na kompetentne, a przynajmniej życzliwe odpowiedzi, a nie wredne przytyki. Dziękuję...
"Wszystko, czego potrzebują źli ludzie, by odnieść tryumf, to bezczynność dobrych." - Edmund Burke
Awatar użytkownika
zajonc
Kompani
 
Posty: 197
Dołączenie: 07 Lut 2005, 01:11
Miejscowość: z K.K.R.

Re: Płaszcze

Postprzez Vega » 23 Lip 2009, 10:57

Calen daruj sobie przytyki do Zajonca.
Zajonczku ozdoby są dość kontrowersyjne. najlepszy byłby ewentualnie haft wykonany własnoręcznie odpowienią nicią :D Hafty bywały, czasem sobie nawet haftowano jakieś sentencje itd. Płaszcze blamowano tez futrem. Jesli płaszcz był jasny obszywano jego brzegi ciemnym materiałem, żeby się mniej brudził. Ale kto w dzisiejszych czasach bedzie sie pieprzył z haftami i futrem?...
najlepszą ozdoba dla płaszcza bedzie podszewka z ładnego materiału i ciekawe guziki/zapinka.
Aut bibat, aut abeat!
Cyceron
Awatar użytkownika
Vega
Kompani
 
Posty: 1222
Dołączenie: 16 Mar 2005, 18:59
Miejscowość: z gwiazdozbioru Lutni

Re: Płaszcze

Postprzez zajonc » 23 Lip 2009, 11:05

Dzięki Vego,

odnośnie ładnej podszewki, to z czego? Len, wełna?
Co się tyczy haftów, to już od paru dni myślę nad tym tematem. Może na razie zacznę od jakiś mniejszych "pierdół", np. na sakiewce z wełny, a w przyszłości się zobaczy.

Chodziło mi też po głowie obszycie futrem. Jeśli bym się zdecydował to i tak pod uwagę wezmę jedynie sztuczne - toż taka filozofia życiowa.
"Wszystko, czego potrzebują źli ludzie, by odnieść tryumf, to bezczynność dobrych." - Edmund Burke
Awatar użytkownika
zajonc
Kompani
 
Posty: 197
Dołączenie: 07 Lut 2005, 01:11
Miejscowość: z K.K.R.

Re: Płaszcze

Postprzez Anariona » 23 Lip 2009, 11:37

zajonc napisał(a):Chodziło mi też po głowie obszycie futrem. Jeśli bym się zdecydował to i tak pod uwagę wezmę jedynie sztuczne - toż taka filozofia życiowa.

To lepiej wogóle zregynuj z obszywania , byś nie naraził się na bycie obiektem szyderstw.

A tak na marginesie, pomysł z obszywaniem się i wzorowaniem na stanie rycerskim radz przemyśleć raz jeszcze. Porywając się na np. houppelande, trzeba już szczególną wagę przykładać do najdrobniejszych szczegółów, od sprzączki, nabijki do własnego namiotu i posiadania kilku giermków, itp. Idąc dalej, godzisz się wtedy na noszenie kilku warstw odzieży, sam dublet nie wystarczy.
W drugą stronę też nie radzę, byli już chłopi, którzy mieli psie pyski, tudzież chłopki noszące bogato nabijane pasy (sama ten błąd popełniałam).
Poczet Rodu von Kleist
Awatar użytkownika
Anariona
 
Posty: 301
Dołączenie: 15 Sty 2006, 15:09
Miejscowość: Lothlorien

Re: Płaszcze

Postprzez zajonc » 23 Lip 2009, 12:45

Jeśli chodzi od odgrywanie stanu rycerskiego, to w moim odczuciu odgrywamy jednostkę i przede wszystkim skupiamy się, aby była ona dobrze "skrojona" odpowiedni strój itd. Jeśli są możliwości na wzięcie giermków to super, ale jestem zdania, że nie jest konieczne "posiadać służbę", aby odgrywać (zwłaszcza w kwestii stroju) wyższe warstwy społeczne. Kolejna rzecz, to sprawa forsy; nie od razu Rzym zbudowano. Nie robię wszystkiego za jednym podejściem, ale mogę stopniowo do tego dążyć. Zgadzam się, że nie można robić dziwadeł typu, chłop łażący z mieczem u pasa.

Ale odeszliśmy nieco od głównego wątku...
"Wszystko, czego potrzebują źli ludzie, by odnieść tryumf, to bezczynność dobrych." - Edmund Burke
Awatar użytkownika
zajonc
Kompani
 
Posty: 197
Dołączenie: 07 Lut 2005, 01:11
Miejscowość: z K.K.R.

Następna

Powróć do Stroje, uzbrojenie

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości