Kaptur kolczy

Wszelkie rozmowy na temat strojów, poradniki, wykroje, a także rozmowy o sprzęcie bojowym, zbroje itp winny ukazać się tutaj.

Postprzez Dwarfik » 07 Lut 2006, 18:40

Przeglądając bogactwo internetu natknąłem się na coś takiego http://bagrit.pl/galeria/img/galeria_02/img_75.jpg

Wygląda mi to na czepiec kolczy połączony z czapką pod cos takiego, doszyty albo coś.

Moje pytanie: Czy było coś takiego? Przypuszczam, że jeśli tak to we wczesnym okresie(krucjaty itp.). Jak to wygladalo pozniej?
"Nie jestem k**** demonem." - Pomurnik :D
Awatar użytkownika
Dwarfik
Kompani
 
Posty: 238
Artykuły: 1
Dołączenie: 05 Lut 2005, 14:53
Miejscowość: Koszalin

Postprzez Buster » 07 Lut 2006, 19:25

Powiem tak. Jest to kaptur kolczy naszyty na pikowany kaptur. Wiem jakie zdjecie bym ci pokazał ale nie wiem gdzie ono jest. Jeszcze niedawno widziałem. Jest to montowane tak jak kaptur przeszywany ten co gandalf kupił na Grunwaldzie. Jak znajde te fotki to dam.

EDIT
http://www.man.poznan.pl/~ritter/Html/kaptur.html
Tu masz jedno ale to nie to co chciałem pokazać.
Ostatnio edytowany przez Buster, 30 Lip 2006, 22:02, edytowano w sumie 1 raz
JESTEM ULTRASEM!!

Gandalf napisał(a):A jak jest Buster to nie może nie być jaj bo to się wyklucza.
Awatar użytkownika
Buster
 
Posty: 757
Artykuły: 2
Dołączenie: 16 Paź 2004, 12:49
Miejscowość: Z odchłani czasu, zza siedmiu mórz, z odległej galaktyki itp...

Postprzez ChomiC » 07 Lut 2006, 19:33

Z tego co wiem, to czepce kolcze, były podszywane również skórą. Miałem kiedyś obrazek, ale gdzieś mi zginą...
Pamiętaj zawsze święcie... ChomiC zawsze ginie dwa razy... ;)
Awatar użytkownika
ChomiC
Kompani
 
Posty: 771
Dołączenie: 27 Paź 2004, 08:39
Miejscowość: /bin/polibasz

Postprzez Dwarfik » 07 Lut 2006, 23:00

Ale wydaje mi sie, ze cos takiego mogłobyć uzywane w XIII wieku. W późnym juz chyba raczej nie :( . Szczerze mowiac spodobał mi sie taki czepiec, bo chyba dobrze nawet chroniłby przed uderzeniami kijem i bylby stabilny.
Jeszcze jedno. Czy taki kaptur byl jakos wiazany z boku, czy zakladany tylko przez głowę. I oczywiscie, gdybym planowal sie w cos takiego zaopatrzyc (zrobić :P ), czy byloby to zgodne z historycznoscia (XIV i XV wiek i te sprawy)??

Czy ktoś ma kółeczka kolcze na zbyciu ( z parę kilo, tak na kapturek kolczy). Odkupiłbym.
"Nie jestem k**** demonem." - Pomurnik :D
Awatar użytkownika
Dwarfik
Kompani
 
Posty: 238
Artykuły: 1
Dołączenie: 05 Lut 2005, 14:53
Miejscowość: Koszalin

Postprzez wotawa » 19 Lut 2006, 23:27

Hm, skoro juz tu jestem...

1. Kaptur to nie czepiec. ,,Czepiec" się czepia do hełmu.
Kaptur wiązano czasem na lewym policzku (klapka) albo inaczej.

2. Kolczugi nie nosi się na gołe ciało, zawsze ma jakąś wyściółkę, stąd kaptur pikowany pod kolczy - ZAWSZE!. Skóra - raczej nie, chyba, że jako jedna z warstw. Najlepiej to samo co na przeszywanice - warstwy lnu albo pikowana "wypychanka". Grubo :-)

3. Może być i na XVw. W Polsce widujemy jeszcze w latach trzydziestych, potem sporadycznie jest mi to znane jako dodatkowa osłona pod kapalin. Jednak od połowy XVw to na prawdę sporadyczne zjawisko i generalnie bym unikał. XIVw - raczej bez problemów. Grunwald - tak - do kapalina OK.

To tyle.
wotawa
 
Posty: 10
Dołączenie: 25 Gru 2005, 08:30
Miejscowość: Łódź

Postprzez Buster » 15 Mar 2006, 22:30

Znalazłem to co chciałem więc mogę sie wypowiedzieć.

Kaptur kolczy który jest przedstawiony na tym zdjęciu to modyfikacja używanej w czasach krucjat ochrony głowy. Kompozycja ta była odpowiedzią na muzułmańskie turbany. Nasi dzielni krzyzowcy zdali sobie sprawę że podczas walk z muzułmanami ważniejsza jest dobra widoczność niź dobra ochrona.

Kaptur ten jest połączeniem pikowanego kaptura i kaptura kolczego. Tak jak wspomniał juz wotawa całośc była zamykana językiem który wiązano na skroni. Pod to często używano tez hełm sekretny (dlatego często ludzie w tym wyglądaja na jajogłowych) i w 90% przypadków czepek lniany (moda :P)

Mam to wszystko w gazecie rycerskiej więc moge przynieść na kapitułę.

1. Kaptur to nie czepiec. ,,Czepiec" się czepia do hełmu.

Racja. To juz jest chyba tak samo jak z osławioną przyłbicą.
JESTEM ULTRASEM!!

Gandalf napisał(a):A jak jest Buster to nie może nie być jaj bo to się wyklucza.
Awatar użytkownika
Buster
 
Posty: 757
Artykuły: 2
Dołączenie: 16 Paź 2004, 12:49
Miejscowość: Z odchłani czasu, zza siedmiu mórz, z odległej galaktyki itp...

Postprzez Dwarfik » 16 Lip 2006, 21:11

Robię kaptur kolczy z tego osławionego poradnika http://www.gildia.com/teksty/robert_bagrit/kaptur . Napotykam jednak ciągle problemy z tym początkowym "kwiatkiem". Chodzi o to, że kiedy zaczynam 6 w 1 i dokladam zgodnie z obrazkami nowe to robi się jakieś za ciasne. Raz spróbowałem zacząć 12 w 1 (eskperymentalnie) szło elegancko, juz bylem dobrej myśli, ale rowniez zaczelo sie robic ciasno (taki czepiec jak na lalke barbie by z tego wyszedl.
Dziwne to :D
"Nie jestem k**** demonem." - Pomurnik :D
Awatar użytkownika
Dwarfik
Kompani
 
Posty: 238
Artykuły: 1
Dołączenie: 05 Lut 2005, 14:53
Miejscowość: Koszalin

Postprzez zajonc » 19 Lip 2006, 07:56

Ja robilem wg tego "przepisu" z Bagrita.
(Tylko nie zapomnij o kostce masla - taka sobie dygresja:P)
"Wszystko, czego potrzebują źli ludzie, by odnieść tryumf, to bezczynność dobrych." - Edmund Burke
Awatar użytkownika
zajonc
Kompani
 
Posty: 197
Dołączenie: 07 Lut 2005, 01:11
Miejscowość: z K.K.R.

Postprzez Radek » 19 Lip 2006, 08:23

W zasadzie ja też robię wg przepisu bagrita - tylko trochę zmodyfikowałem kolejność czynności. Konkretnie chodzi o to, że trochę się gubiłem przy wplataniu dodatkowych kółek w gotowym rządku, to teraz je wplatam najpierw - i nie muszę bawić się w liczenie, bo wplatając je przed pozostałymi od razu widać gdzie mają być wplecione - w narożniki. A potem tylko uzupełniam boki i mam rządek gotowy, bez plątania się.
Radek
Kompani
 
Posty: 576
Artykuły: 8
Dołączenie: 22 Paź 2004, 12:37
Miejscowość: Wierzchomino

Postprzez Dwarfik » 19 Lip 2006, 11:59

Fakt. To działa :)
"Nie jestem k**** demonem." - Pomurnik :D
Awatar użytkownika
Dwarfik
Kompani
 
Posty: 238
Artykuły: 1
Dołączenie: 05 Lut 2005, 14:53
Miejscowość: Koszalin


Powróć do Stroje, uzbrojenie

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości