Poniżej różne rodzaje toalet używanych w zamkach średniowiecznych.
1. Wykusze latrynowe (Aborterker), nadwieszane na zewnętrznych ścianach
2. Toalety umieszczane w grubości murów, np. pałac wielkich mistrzów w Malborku
3. Pisuary w górnych kondygnacjach wieży głównej, np. Człuchów
4. Ubikacje w kodygnacjach wież, gdzie nieczystości odprowadzane były szybami wewnątrz murów do podziemnych cystern, np. Brodnica, Świecie
5. Gdaniska
Opisze jedynie dwa z którymi się spotkałem na żywo.
Pierwsze to tzw
gdanisko. Występowało głównie z zamkach krzyżackich. Była to wieża połączona z zamkiem galerią wspartą na arkadach. Największe w Europie gdanisko jest w Kwidzynie, moim ojczystym mieście. To tam się urodziłem. W Kwidzynie oczywiście, nie w gdanisku.

W koncu Krzyzak rodowity jestem.

Oprócz funkcji latryny gdanisko pełniło też często funkcję donżonu, bądź stołpia, bądź bardziej dla Ciebie zrozumiale było "ostatnim miejscem obrony" podczas oblężenia. Poczytaj artykuł Bustera to dowiesz się więcej o niekórych częściach zamku.
Tu masz link, gdzie możesz zobaczyć sobie jak w Kwidzynie wygląda gdanisko. To ta wieża z przodu z takimi łukami (arkady) idącymi w kierunku zamku:
http://www.castlesofpoland.com/prusy/mari_po013.htm
Gdaniska można spotkać jeszcze m. in. w Malborku, Toruniu.
Drugi rodzaj jaki udało mi się spotkać to
wykusz latrynowy na Zamku Książąt Pomorskich w Darłowie. W sierpniu znowu tam będziemy, to będziesz mógł sobie obejrzeć na żywo. Jest to rodzaj wnęki w pomieszczeniu na zamku. Z tymże wnęka ta „wystaje” na zewnątrz zamku i ma dziurę w podłodze. To przez tą dziurę wszystkie odchody leciały najczęściej do fosy, rzeki, a często również na ulice.

Cięzko opisać jak to wygląda. Najlepiej zobaczyć. Wykusz latrynowy znajduje się jeszcze w Olsztynie, w Wojnowicach. Zobacz poniższy link. Na samym dole masz zdjęcie jak to wygląda.
http://www.zamkipolskie.com/wojnow/wojnow.html