Założenia do gry - Fabuła

Projekt gry planszowej realizowane w ramach projektu: "wyGraj swoją historię". Projekt dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

Założenia do gry - Fabuła

Postprzez Gandalf » 18 Maj 2015, 20:44

Poniżej przedstawiamy założenia co do podłoża historycznego wydarzeń, jakie toczyły się będą w samej grze.

Fabuła i miejsce wydarzeń
Fabuła bazuje na rzeczywistych wydarzeniach z roku 1388-1389.
Książę Wilhelm podróżujący z Geldrii do Prus aby wspomóc Zakon Krzyżacki w walce z Litwą zostaje napadnięty na terenie Księstwa Słupskiego i uwięziony na zamku w Złocieńcu. Wieść nieoficjalna niesie, że napad zorganizowany był przez Królestwo Polskie, a dokonał go Ekhard von dem Walde ze swoimi kompanami. Celem gry będzie uwolnienie Wilhelma z Geldrii z zamku w Złocieńcu. Każdy z graczy opowie się po stronie jednej z czterech frakcji, chcących uwolnić księcia lub też przeszkodzić w jego uwolnieniu. Będą to odpowiednio: Zakon Krzyżacki, Książęta Marchii, Książę Słupski – Gryfici i Polacy. Terenem wydarzeń będzie obszar Pomorza od Szczecina po Malbork i od morza aż po Bydgoszcz.

Będziemy wzorować się na mapie Pomorza sporządzonej przez polskiego kartografa Wacława Grodeckiego. Konkretnie z II wydania mapy z 1570 roku. Jest to najstarsza znaleziona nam mapa ukazująca w miarę szczegółowo tereny nas interesujące. Oczywiście były też starsze mapy, chociażby z 1493 Hieronima Munzera, czy koszalinianina Petrusa Artopaeusa z 1550, ale były to raczej szkice, niż odwzorowania kartograficzne. Myśleliśmy też nad mapą Lubinusa z 1618 i jego kolejnej z 1635, ale niestety nie zawierają one terenów bliższych Prusom oraz na południe od Pomorza. Mapa Grodeckiego ma również tą przewagę nad innymi, że zawiera nazewnictwo polskie, jakim posługiwano się w tamtym okresie.

Jeśli ktoś zna jakieś inne źródła średniowiecznej mapy Pomorza to prosimy o kontakt. :D
The Madness is out there!
Awatar użytkownika
Gandalf
Bractwo
 
Posty: 7550
Artykuły: 2
Zdjęcia: 196
Dołączenie: 14 Paź 2004, 18:37
Miejscowość: A kto pyta?

Powróć do wyGraj swoją historię

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości