Gry średniowieczne

Rozmowy na temat innych spraw związanych z odtwórstwem takich jak muzyka, tańce, kuchnia, życie obozowe itp. Z czasem gdy pojawi się więcej tematów w danej dziedzinie zostanie wydzielony osobny dział na forum.

Gry średniowieczne

Postprzez Sobiesław » 28 Wrz 2006, 14:14

czy może ktoś zna jakąś grę która ma treści średniowieczne ? niech poda jej nazwę i ją opisze
Sobiesław
 
Posty: 12
Dołączenie: 25 Maj 2006, 11:57
Miejscowość: Z różnych miejsc

Postprzez Haris » 28 Wrz 2006, 14:23

szachy

gra popularna w średniowieczu, w zakonach rycerskich reguła najczęściej zabraniała tej gry.
Gra składa się z 32 pionków i planszy w postaci szachownicy. :-)
"Deus lo vult!"
Awatar użytkownika
Haris
Bractwo
 
Posty: 4397
Artykuły: 6
Zdjęcia: 1
Dołączenie: 30 Paź 2004, 18:55
Miejscowość: skądinąd

Postprzez Buster » 28 Wrz 2006, 15:15

Backgammon. Gra z rodowodem średniowiecznym. Niestety nie wiem jak w to sie gra zbytnio. Wiem że trzeba wyprowadzić swoje pionki za plansze która składa się z chyba 12 trójkatów.
JESTEM ULTRASEM!!

Gandalf napisał(a):A jak jest Buster to nie może nie być jaj bo to się wyklucza.
Awatar użytkownika
Buster
 
Posty: 757
Artykuły: 2
Dołączenie: 16 Paź 2004, 12:49
Miejscowość: Z odchłani czasu, zza siedmiu mórz, z odległej galaktyki itp...

Postprzez Haris » 28 Wrz 2006, 22:47

Backgammon zwany inaczej tryktrak. Bardzo ciekawa gra, jedna z najstarszych gier świata. Znana prawie na wszystkich kontynentach. Do Europy ściągnięta w czasie krucjat. Mam.

Dobra następna: Lis i gęsi. Ludowa gra islandzka - "halatafl" od XIV wieku. Plansza o 33 polach (trochę jak grecki krzyż) oraz 13 pionów czarnych (gęsi) i 1 biały (lis).
"Deus lo vult!"
Awatar użytkownika
Haris
Bractwo
 
Posty: 4397
Artykuły: 6
Zdjęcia: 1
Dołączenie: 30 Paź 2004, 18:55
Miejscowość: skądinąd

Postprzez Vega » 29 Wrz 2006, 07:28

no właśnie, a umie ktoś w to wszystko grac?... pomijając oczywiscie szachy :D ale ani bacckgammon, ani halatafl nie są zbyt popularne, a szkoda...
a tak przy okazji - czy ktoś wie jaki rodzaj gry w kości uprawiano w średniowieczu?...
Aut bibat, aut abeat!
Cyceron
Awatar użytkownika
Vega
Kompani
 
Posty: 1222
Dołączenie: 16 Mar 2005, 18:59
Miejscowość: z gwiazdozbioru Lutni

Postprzez Haris » 29 Wrz 2006, 10:29

Kasieńko kochana, ależ oczywiście, że umie. A u mnie w domu są do tego instrukcje. Może urządzimy turniej gier historycznych?
Tryktraka to ja mam nawet na komórce :-)

Co do kości sam jestem zainteresowany. najczęściej są to 2 kości. Nie wiem czy zwyczajnie: kto rzuci więcej wygrywa. Spotkałem się ze specjalnym znaczeniem sumy 7 - jako wygrywającej oraz wyrzuceniem dwóch "jedynek" jako "oczy diabła".
"Deus lo vult!"
Awatar użytkownika
Haris
Bractwo
 
Posty: 4397
Artykuły: 6
Zdjęcia: 1
Dołączenie: 30 Paź 2004, 18:55
Miejscowość: skądinąd

Postprzez Vega » 29 Wrz 2006, 11:15

Ja mam backammona w kompie, jak chyba wszyscy z odpowiednim systemem ;D, niby instrukcje rozumiem, a jak co do czego to jak dziecko we mgle... Leszku, proponuje żebys zaczął szkolenia :) A turniej - mrrrr, jak najbardziej!!

Co do kości - spotkałam sie z opisami gdzie grywano jakby na daw etapy - najpierw tak jak piszesz, dwie kości i kto wyrzuci wiecej, a potem coś jak nasza gra w kamyki - kilka (nie wiadomo ile) kostek, podrzuca sie jedna-zbiera ze stolu jedna, podrzuca jedną-zbiera se stołu dwie, podrzuca jedną-zbiera trzy itd. Chociaz nie jestem pewna czy to nie był już tylko taki popis sprawnosci palców wygranego?...
Aut bibat, aut abeat!
Cyceron
Awatar użytkownika
Vega
Kompani
 
Posty: 1222
Dołączenie: 16 Mar 2005, 18:59
Miejscowość: z gwiazdozbioru Lutni

Postprzez Buster » 29 Wrz 2006, 13:12

JESTEM ULTRASEM!!

Gandalf napisał(a):A jak jest Buster to nie może nie być jaj bo to się wyklucza.
Awatar użytkownika
Buster
 
Posty: 757
Artykuły: 2
Dołączenie: 16 Paź 2004, 12:49
Miejscowość: Z odchłani czasu, zza siedmiu mórz, z odległej galaktyki itp...

Postprzez Leandrim » 29 Wrz 2006, 18:54

Hmm znam taką grę.. polegającą na zgadywaniu kostek przeciwnika i mocno oszukańczą... Znam ją pod nazwą Kiriki ( brzmi durnie ale cóż ) :]
Spróbuję przybliżyc skomplikowane zasady... Potrzebny kubeczek oraz 2 kości..

Rzucamy dwoma koścmi i staramy się zblefować przeciwnika tak aby uwierzył w nasz jak największy wyrzucony rezultat, ilość oczek sumujemy naturalnie, matematyka mówi że najczęściej wypadnie 7, jest najwięcej możliwości na tę liczbę .. Naturalnie należy starać się pogrążać przeciwników jak najmocniej czyli wurzucając daną liczbę możemy grać zachowawczo i mówić prawdę lub blefować wyżej... Trudnośc polega na tym że każda następna osoba musi rzucić co najmniej równą ilość jak ta wyrzucona wcześniej ( którą łyknęła :]). Należy także wiedzieć że nie sumujemy dubletów, przedstawiamy je jako pary... para jedynek, wyżej para dwójek itd.. aż do pary szóstek... parę szóstek bije tylko jeden najwyższy rezultat tzw. kiriki (brzmi durnie :> ) czyli wyrzucone 1 i 2.. jeśli ktoś to wyrzuci odsłania ów rezultat zdradzając go ( nie musi blefować ) i oznajmia z radością że ma kiriki.. cóż osoba następna w kolejce musi wyrzucić już tylko kiriki albo zginie marnie .. czyli w najlepszym wypadku odpadnie ( chyba że stawką jest odcinanie kończyn)...

Cóż to chyba tyle.. nie muszę mówić żę gra się w "kółeczku" najweselej w 3-6 osób... Wyrzucając używa się kubka, rezultat osłania rękoma... i co ciekawe niezauważone przez przeciwników oszustwa wynikające ze zręczności, sprytu, inteligencji lub szcześcia są dozwolone :>

Gra się całkiem wesoło...
Quod me nutrit me destruit ...
Awatar użytkownika
Leandrim
 
Posty: 226
Dołączenie: 19 Lis 2004, 13:05

Postprzez Buster » 29 Wrz 2006, 22:09

Harisie a jak jest z poczatkowym rozstawieniem kamyków w Backgammonie? Bo jak gram na kompie/komórce to mam odrazu rozstawione. Jest jakas zasada rozstawiania?
JESTEM ULTRASEM!!

Gandalf napisał(a):A jak jest Buster to nie może nie być jaj bo to się wyklucza.
Awatar użytkownika
Buster
 
Posty: 757
Artykuły: 2
Dołączenie: 16 Paź 2004, 12:49
Miejscowość: Z odchłani czasu, zza siedmiu mórz, z odległej galaktyki itp...

Postprzez Haris » 29 Wrz 2006, 23:03

2 białe stoją na linii I, 3 na 8 linii, po pięć na liniach XII i 6. Piony czarne analogicznie po przeciwnych stronach.
Piony poruszają się w kierunkach "domów" czyli dla jednego gracza są to pola 1-6, dla drugiego I-VI. Rzuca się 2 kośćmi i rusza się wg nich w dowolnej kolejności jednym pionem oba wyniki lub dwoma pionami. Jeżeli wyrzucimy dublet (2 takie same wyniki) ruszamy tak jak byśmy rzucili 4 kośćmi.

Kolejna gra:
Młynek
Jedna z najstarszych gier ludzkości. Plansze do gry pełniły kiedyś funkcje magiczne i amuletów. Znajdowano je nawet w grobowcach z epoki brązu. Nazw gry tyle co krajów i kontynentów co bardziej egzotyczne: sam-ki, luk-tsut-ki (Ciny), kontjil (Korea), hujura (Persja), ati (Złote Wybrzeże), santaraj (Etiopia), dala (Sudan), trip-trap-trul (Niemcy) ... . Istnieje też kilkanaście wariantów tej gry.
"Deus lo vult!"
Awatar użytkownika
Haris
Bractwo
 
Posty: 4397
Artykuły: 6
Zdjęcia: 1
Dołączenie: 30 Paź 2004, 18:55
Miejscowość: skądinąd

Postprzez Gandalf » 01 Paź 2006, 14:44

Mam na kompie zasady kilku gier rodem z zamierzchłych czasów tyle że po angielskiemu. Zarzuce je jak wrócę z Karaibów.
A pomysł z grami jest dobry. Możemy na Kapitułach pouczyć się kilku gier i też turnieje rozgrywać.
A tak btw to Sobiesław pytał o co innego, ale dobrze, że temat zszedł na ten tor. ;) Toteż przenoszę go do Dawnych Dziejów.
The Madness is out there!
Awatar użytkownika
Gandalf
Bractwo
 
Posty: 7763
Artykuły: 2
Zdjęcia: 196
Dołączenie: 14 Paź 2004, 18:37
Miejscowość: A kto pyta?

Postprzez Haris » 25 Paź 2006, 19:39

współczesne warcaby

Gra znana więc nie opisuję. Zrodziła się najprawdopodobniej w XII wieku na południu Francji lub Hiszpanii. W średniowieczu zwana po łacinie "ludus dominarium" lub "ferses"

[ Dodano: 25 Paź 2006 18:39 ]
Alquerque

Dawna gra arabska, potem hiszpańska, opisana po raz pierwszy przez Alfonsa X, króla Kastylii w 1283r. (o ile sobie przypominam to ten sam, który zachował utwory muzyczne grane obecnie przez Pressus). U Maurów zwana el quirkat, u Arabów zwana zamma lub damma.

Plansza w kształcie kwadratu z liniami poziomymi i pionowymi oraz ukośnymi. Gracze dysponują po 12 pionów. Piony poruszają się po liniach, w dowolną stronę i biją tak jak w warcabach. Bicie obowiązkowe. Wygrywa ten kto wytnie przeciwnika
"Deus lo vult!"
Awatar użytkownika
Haris
Bractwo
 
Posty: 4397
Artykuły: 6
Zdjęcia: 1
Dołączenie: 30 Paź 2004, 18:55
Miejscowość: skądinąd

Postprzez Gandalf » 29 Paź 2006, 21:41

Haris napisał(a):Młynek
Jedna z najstarszych gier ludzkości. Plansze do gry pełniły kiedyś funkcje magiczne i amuletów. Znajdowano je nawet w grobowcach z epoki brązu. Nazw gry tyle co krajów i kontynentów co bardziej egzotyczne: sam-ki, luk-tsut-ki (Ciny), kontjil (Korea), hujura (Persja), ati (Złote Wybrzeże), santaraj (Etiopia), dala (Sudan), trip-trap-trul (Niemcy) ... . Istnieje też kilkanaście wariantów tej gry.

Dodam jeszcze słowo na temat tejże gry:
Na podstawie różnych źródeł historycznych wiadomo iż młynek był bardzo popularną grą w XIV wieku. Wariacji było sporo jak mówi Haris, ale nazw chyba więcej. ;-)

Haris napisał(a):Lis i gęsi. Ludowa gra islandzka - "halatafl" od XIV wieku. Plansza o 33 polach (trochę jak grecki krzyż) oraz 13 pionów czarnych (gęsi) i 1 biały (lis).

O tejże grze wspomina islandzka powieść "Grettis Saga" z XIV w. Plansza wygląda jak poniżej. Zielone to gęsi, czerwony to lis. Mam też opisane zasady do tej gry.
Image

Tarok
Gra znana od wieków. Do gry używa się kart do tarota. Małe i duże arkana. Może w nią grać 2, 3 lub 4 osoby. Zasady oczywiście mam. ;-)

Haris napisał(a):Alquerque
Dawna gra arabska, potem hiszpańska, opisana po raz pierwszy przez Alfonsa X, króla Kastylii w 1283r. (o ile sobie przypominam to ten sam, który zachował utwory muzyczne grane obecnie przez Pressus). U Maurów zwana el quirkat, u Arabów zwana zamma lub damma.

Gra rozpowszechniła się w Europie kiedy to Maurowie najechali Hiszpanię.
Plansza do gry z początkowym rozstawieniem:
Image



Jeśli ktoś zna angielski to polecam stronę:
http://www2.kumc.edu/itc/staff/rknight/Games.htm
The Madness is out there!
Awatar użytkownika
Gandalf
Bractwo
 
Posty: 7763
Artykuły: 2
Zdjęcia: 196
Dołączenie: 14 Paź 2004, 18:37
Miejscowość: A kto pyta?

Re: gry związane ze średniowieczem

Postprzez Trawis » 28 Sie 2008, 17:06

a co z kartami do grania ? wiecie może jak były wykonane i z czego?
,,Geniusz, to czasem tylko instynkt, który nie podlega doskonaleniu. Częściej jest to sztuka trafnego kojarzenia, codziennie doskonalona, dzięki obserwacji i doświadczeniu" - Napoleon
Awatar użytkownika
Trawis
Kompani
 
Posty: 407
Zdjęcia: 112
Dołączenie: 30 Sie 2006, 20:41
Miejscowość: Szczecinek

Następna

Powróć do Pozostałe

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości