Początki broni palnej - cz.8 - Podsumowanie

ID artykułu: 10
Napisany przez: Radek
Napisany dnia: 05 Lip 2012, 17:57
Opis artykułu: Krótkie podsumowanie i bibliografia dla zainteresowanych tematem
Link do artykułu:
https://kkr.nsc.pl/forum/kb.php?a=10

Rozdział 8 - Podsumowanie

Wynalazek broni palnej bezsprzecznie zrewolucjonizował całą wojskowość. Nie nastąpiło to od razu, proces ten trwał setki lat, ale ostateczne zwycięstwo należy do broni palnej i jej pochodnych. Większość tego postępu dokonała się w okresie późnego średniowiecza. Podstawy ukształtowane w najwcześniejszym okresie istnienia broni palnej widać do dnia dzisiejszego - podział na artylerię i broń ręczną, charakterystyczny wygląd kolby lub dwukołowej artylerii polowej (który przez całe wieki pozostawał bez zmian i nawet dzisiaj można bez problemu znaleźć podobieństwo - patrz ilustracja niżej), nazewnictwo (słowo moździerz na określenie artylerii stromotorowej czy też same słowa „artyleria” i „działo”). Okres późnego średniowiecza był okresem szybkiego rozwoju, wynajdywania i testowania nowych broni, okresem w którym broń ewoluowała w dosłownym znaczeniu tego słowa: złe wynalazki były wypierane przez lepsze, a skuteczność nowej broni ciągle rosła – mimo początkowych trudności. Rozwój broni palnej miał też duży wpływ na rozwinięcie wielu dziedzin techniki, zwłaszcza metalurgii – sądzę, że można bez przesady powiedzieć, że metalurgia rozwinęła się głównie dzięki próbom uzyskania lepszych i wytrzymalszych luf do broni.

Rozdział 8 - rys. 1 - ewolucja pierwotnego wzoru artylerii.jpeg
Rozdział 8 - rys. 1 - ewolucja pierwotnego wzoru artylerii.jpeg (31.51 KiB) Obejrzany 5814 razy

Upowszechnienie broni palnej na polach walki doprowadziło do prawdziwej rewolucji w sposobie prowadzenia wojen. Siła przebicia broni palnej spowodowała że straciło sens noszenie ciężkich zbroi, które stopniowo zaczęły zanikać. Coraz lepsza celność i zasięg spowodowały zanik innych broni miotających – zarówno łuków i kusz, jak też i machin oblężniczych. Zupełnie zmienił się charakter fortyfikacji – broń palna wymusiła odejście od kamiennych zamków na rzecz nowocześniejszych fortec bastionowych. Wojna na morzu też zmieniła się znacznie po tym jak zaczęto uzbrajać statki w coraz to lepsze działa. Zupełnie zmieniła się taktyka walki – bitwy przestały być potyczkami ciężkozbrojnych kawalerii złożonych z rycerzy i ich pocztów, zmieniły się po pewnym czasie w walkę głównie strzelecką. Tak więc cały obraz wojskowości zmienił się dzięki tej jednej broni, która została wynaleziona w średniowieczu.

Ostatnim ale też bardzo ważnym skutkiem szybkiego rozwoju broni palnej w średniowiecznej Europie było uzyskanie przez Europejczyków przewagi militarnej nad resztą świata, co spowodowało rozpoczęcie okresu europejskiej kolonizacji innych kontynentów.


W ten sposób średniowieczny wynalazek zmienił świat.


Bibliografia:
  1. J. Szymczak, "Początki broni palnej w Polsce (1383 - 1533)" - monografia poświęcona wczesnej broni palnej,
  2. "Encyklopedia odkryć i wynalazków",
This article was last edited by Radek on 05 Lip 2012, 19:06


Kto jest na forum

Zarejestrowani użytkownicy: Brak zarejestrowanych użytkowników