Nitowanie

ID artykułu: 13
Napisany przez: Kowal
Napisany dnia: 10 Lip 2012, 15:54
Link do artykułu:
https://kkr.nsc.pl/forum/kb.php?a=13

Nitowanie

Na pierwszym rysunku widzimy kolejne fazy zbijania nitów. W drugim i trzecim kroku uderzamy delikatnie po obwodzie nóżki nita tak by systematycznie rozpłaszczał się nam na boki. Dopiero bezpośrednio w czwartym kroku uderzamy w sam środek nóżki nita by go dobrze zabić i by dobić nóżki nita do powierzchni stali.

Rys. 1 - fazy zbijania nitów.gif
Rys. 1 - fazy zbijania nitów.gif (1.53 KiB) Obejrzany 3111 razy

Połączenie ruchome stal-stal
tym połączeniu zależy nam na połączeniu dwóch blach. Łączenia te są wykorzystywane do łączenia folg na łokcie i kolana oraz do połączenia zasłony z hełmem itp. Zauważmy iż nitowane blachy mają między sobą przerwę około jednego milimetra (1mm) oraz między nitowane blachy nałożona jest podkładka. Ogonek nitu zbijamy tak by nie przylegał do blachy, oraz pod "grzybek" zbitego nitu także dajemy podkładkę. Powoduje to duże "luzy" na połączeniu dzięki czemu obie części blachy obracają się bez trudu. Należy zauważyć iż otwory w blachach są nieco większe niż średnica nitów które stosujemy. Przykładowo do nitu o średnicy czterech milimetrów (4mm) wiercimy otwory o średnicy cztery-cztery milimetra (4,4mm) bądź o średnicy czery-sześć milimetra (4,6mm). DLACZEGO? Dlatego iż nit podczas zbijania pęcznieje, wypełniając wszelkie "luzy".Gdy otwory będą nieco większe od średnicy nitu, ten po spęcznieniu nie będzie przeszkadzać w obracaniu się połączonych w ten sposób blach.

Rys. 2 - połączenie ruchome stal-stal.gif
Rys. 2 - połączenie ruchome stal-stal.gif (2.17 KiB) Obejrzany 3111 razy

Połączenie sztywne stal-stal
W takim połączeniu zależy nam na stałym połączeniu nitem dwóch elementów blachy. Są to tak zwane nity konstrukcyjne. Widzimy iż ogonek nitu powinien wystawać około cztery milimetry (4mm) nad powierzchnię blachy. Jeśli będzie on za krótki to po zbiciu go, połączenie będzie słabe, jeśli zaś za długi to bardzo ciężko będzie nam ten nit zbić, będzie nam się ta nóżka krzywić lub jak kto woli zginać.

Rys. 3 - połączenie sztywne stal-stal.gif
Rys. 3 - połączenie sztywne stal-stal.gif (2.06 KiB) Obejrzany 3111 razy

Połączenie stal-skóra oraz skóra-skóra
Skóra ma nieporównywalnie mniejszą twardość od metalu, bardzo źle znosi nitowanie. Dlatego też przykładowo, gdy używamy nitów o średnicy czterech milimetrów (4mm) otwory w skórze należy wybić o średnicy trzech milimetrów (3mm), po to by nam nit nie "latał" w otworze wykonanym w skórze. Używając małej siły wprowadzamy nit w otwór w skórze, nakładamy na nit z obu stron szerokie podkładki i zbijamy ogonek nitu serią lekkich uderzeń co by nie uszkodzić skóry. Do wybijania otworów w skórze służą specjalne szczypce rewolwerowe z wieloma końcówkami o różnej średnicy otworów, bądź pojedyncze wybijaki, które można z powodzeniem zakupić w każdym sklepie z artykułami szewskimi.
This article was last edited by Gandalf on 16 Lip 2012, 09:39


Kto jest na forum

Zarejestrowani użytkownicy: Brak zarejestrowanych użytkowników