Czas krucjat - cz. 3

ID artykułu: 23
Napisany przez: Haris
Napisany dnia: 11 Lip 2012, 20:37
Opis artykułu: impresja historyczna by Haris
Link do artykułu:
https://kkr.nsc.pl/forum/kb.php?a=23

Czas krucjat
impresja historyczna by Haris
cz. 3

Gdy porusza się temat krucjat, mamy od razu na myśli wyprawy do Jerozolimy i Bliski Wschód. Prawda jest jednak taka, że podobne wyprawy przygotowywano i prowadzono w kilka miejsc. I również zwano je krucjatami. Podobieństwo każdej z takich wojen sprowadza się głównie do ogłoszenia jej przez papieży, prowadzenia jej w imię Chrystusa i wiary. Cele natomiast były baaaaaardzo różne.

No ale gdzie wędrowały nasze dzielne krzyżowe wojska:

1. Rekonkwista
Rekonkwista, reconquista, nazwa przyjęta dla okresu walki (VIII-XV w.) królestw Półwyspu Pirenejskiego o wyzwolenie ziem zdobytych w VIII w. przez Arabów. Obecna Hiszpania i Portugalia była podbita i rządzona przez Arabów i Islam. Mało znane przez nas wydarzenia, a pomyśleć, że przez okres 7 wieków na Półwyspie Pirenejskim trwała wojna, przerywana okresami pokoju i współegzystencji dwu religii, kultur i społeczności. Jeden z pierwszych eposów rycerskich "Pieśń o Rolandzie" to właśnie bitwa z muzułmanami w Europie. To tu rodzić się będą idee rycerskie, tu powstanie sporo zakonów rycerskich. Jak dla mnie, jest to miejsce historii do bliższego zagłębienia się. Początek tej "świętej" wojny - 732 bitwa pod Poitiers, Karol Młot, a koniec Izabela Kastylijska, Kolumb i upadek Grenady 1492! Tutaj znajdziemy pierwowzur idei krucjat do ziemi świętej.

2. Jerozolima i krucjaty na Bliski Wschód
Te wojny najbardziej kojarzą nam się z krucjatami. Tu też najmocniej zaznaczona była ideologia wojny religijnej. "Wyzwalamy miejsca święte", "Deus le volt!", "Allach Akbar" . Siedem oznaczonych krucjat, z których tak naprawdę o Jerozolimę walczono w trzech. Przy okazji mały zbiór dat.

  • I krucjata - 1096, a właściwie dwie krucjaty: ludowa i rycerska. Najbardziej działająca na moją wyobraźnię. O czym więcej napiszę.
  • II krucjata - 1147 ogłoszona po upadku pierwszego państewka krzyżowców Edessy (stworzonego notabene przez naszych kochanych Normanów podczas I krucjaty).
  • III krucjata - 1189 na skutek zdobycia Jerozolimy przez Saladyna (dobrze myślicie - "Królestwo Niebieskie"). No i tu legendarny Ryszard Lwie Serce
  • IV krucjata - 1202 największy upadek idei krucjat i jednocześnie obnażenie intencji ekonomiczno - polityczno - zachłanno - zbrodniarskich. Zdobycie przez krzyżowców Konstantynopola.
  • Krucjata Dziecięca - 1212 - nie jest numerowana. Tragiczne wydarzenie, owoc tamtych czasów. Dzisiaj chyba nie do ogarnięcia naszym umysłem.
  • V krucjata - 1217 - desant w Egipcie i klęska pod Damiettą. Tu ciekawostka, co oni szukają w Egipcie. Otóż droga do Jerozolimy od kuchni.
  • VI krucjata - 1248 noch niemal Egipt... Damietta.... klęska.... odwrót.
  • VII krucjata - 1270 wyprawa, która tak naprawdę nic już nie zmieniła, skończyło się na lądowaniu w Tunisie (pertraktacje) i lądowaniu w Akkce (pertraktacje).
Tyle z numerowanych wypraw. Nie możemy jednak zapominać, że przez okres 200 lat Królestwa Jerozolimskiego do Ziemi Świętej przybywali cały czas krzyżowcy i trwały większe lub mniejsze wojny pod sztandarem obrony Chrystusa.

3. Podbój Prus
Ta wojna dotyczy historii Polski i Zakonu Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego. Cudze chwalicie swego nie znacie. A "nasza rzeź" i eksterminacja Prusów była nawet popularniejsza niż wyprawy do Ziemi Świętej. Znacznie więcej rycerzy, możnych feudałów ruszało po odpuszczenie grzechów paląc, gwałcąc i rabując Prusów, a później Żmudzinów i Litwinów. Spotkałem się nawet ze stwierdzeniem, że był to swego rodzaju obyczaj aby młody niedoświadczony jeszcze rycerz, syn feudała tam zdobywał swoje ostrogi. Udział w takiej wojnie to nie tylko nabycie doświadczenia militarnego, to także prestiż i zupełne odpuszczenie grzechów. Nie tak daleko i razem z cenionym i doświadczonym Zakonem. (Same plusy, po coś my ten Grunwald wygrali).

4. Wojny husyckie
Nasi południowi sąsiedzi mogą poszczycić się równie bogatą historią krucjat jak my. Na dodatek to właśnie Czesi w tych wojnach byli górą. Wojny religijne oraz prowadzone przeciwko Czechom krucjaty rycerstwa całej Europy, trwały od 1419 do 1436 roku. Zaczęło się wszystko od defenestracji rajców miejskich. W Czechach nawet wyrzucenie kogoś z okna na ostrza pik i gizarm, brzmi śmiesznie (od niemieckiego das Fenster - okno).

5. Krucjaty przeciw Albigensom (Katarom)
Ogłoszone przeciw heretykom wojny toczyły się latach 1209 - pierwsza krucjata i niesłychana rzeź Beziers do 1244 i zdobycie twierdzy Montsegur. Przerażająca historia, a dość mało znana. Na tą chwilę napiszę tylko, że pewne pozostałości tej wojny znamy. Powstanie inkwizycji, różaniec, czy legendarne słowa Arnauda Amury, opata z Citeaux, podczas rzezi Beziers: "Zabijcie wszystkich. Bóg rozpozna swoich" dotyczą właśnie tych wydarzeń.


Czas krucjat - impresja historyczna by Haris - cz. 4
This article was last edited by Gandalf on 16 Lip 2012, 09:26


Kto jest na forum

Zarejestrowani użytkownicy: Brak zarejestrowanych użytkowników